Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Nastavak opozicionih neslaganja: Damjanović bi u Odbor, Danilović sa Frontom

Damjanović ističe da "stvaranje fer i demokratskih uslova za prve prave slobodne izbore, uz neophodan uslov formiranja prelazne, tehničke Vlade koja bi nadgledala primjenu izbornog zakonodavstva, ne može se svesti na kozmetičke promjene, namijenjene prije svega lojalnim djelovima briselske administracije, odnosno njihovih predstavnika u Crnoj Gori".

Duboka neslaganja u Posebnom klubu poslanika u Skupštini Crne Gore dovela su do nove neizvjesnosti, odnosno, do nepoznanice da li će predstavnik ovog kluba, iako bude obezbijeđeno mjesto, učestvovati u radu Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva.

Prema nezvaničnim informacijama Dnevnih novina šef Posebnog kluba poslanika Aleksandar Damjanović i Goran Danilović, predsjednik Ujedinjene Crne Gore ne slažu se i potpuno različito razmišljaju o ovom Odboru, pa je situacija u ovom klubu došla do usijanja, iako Damjanović ima većinsku podršku kolega iz kluba.

Goran Danilović smatra da ne treba učestvovati u njegovom radu bez garancija da će biti formirana tehnička vlada, dok je Damjanović za to da se uđe u Odbor, pa će shodno razvoju situacije odlučiti da li nastaviti rad.

U političkim kuloarima se govori da svojim isključivim protivljenjem Danilović ide na ruku Demokratskom frontu, koji je zamrzao svoj rad u Odboru i koji traži način da se iz njega izvuče, ali da za to bude kriv neko drugi. Frontu odgovara da Poseban klub poslanika nema mjesto u Odboru ili da odbiju da učestvuju u njegovom radu. U tom slučaju DF bi mogao da kaže da većina opozicije odbija rad u takvom Odboru i povuče se iz njega, što bi, možda, dovelo i Demokrate u poziciju da donesu takvu odluku.

U Posebnom klubu poslanika koji ima pet poslanika mišljenja po ovom pitanju su podijeljena, ali je većina uz Damjanovića.

Mišljenje Gorana Danilovića dijeli njegov partijski kolega Goran Radonjić, dok su za ulazak u Odbor, pored Damjanovića i predsjednik Radničke partije Janko Vučinić i nezavisna poslanica Anka Vukićević.

Podsjetimo, Aleksandar Damjanović je prije nekoliko dana izjavio da njegovom poslaničkom klubu pripada jedno mjesto u Odboru za sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva i da bi svako drugo rješenje, kao plod raznih dogovora, bilo grubo kršenje zakona.

“Odluku o tome da li ćemo i formalno zatražiti to mjesto donijećemo do sjednice Administrativnog odbora”, rekao je Damjanović. Vanredna sjednica Skupštine Crne Gore, na kojoj je predviđeno da se izvrši popuna Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva, zakazana je za 23. avgust na predlog poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista.

Isti dan bi trebalo da bude održana i sjednica Administrativnog odbora.

Kandidati Demokrata Momo Koprivica i Danilo Šaranović 31. jula nijesu izabrani u odbor, jer Administrativni odbor nije završio raspravu o tome do ponoći, kada je moralo da se završi proljećno zasijedanje. Damjanović, međutim, spori takvu odluku jer u slučaju da njegov klub predloži kandidata Demokrate ne bi mogle kandidovati dva predstavnika u odbor, već jednog. Time bi opozicija imala popunjenih sedam mjesta koja im, po odluci o obrazovanju odbora, pripadaju.

“Od sedam opozicionih mjesta tri pripadaju najbrojnijem klubu Demokratskom frontu, a po jedno ostalim opozicionim klubovima kojih je četiri”, rekao je Damjanović.

On ističe da stvaranje fer i demokratskih uslova za prve prave slobodne izbore, uz neophodan uslov formiranja prelazne, tehničke Vlade koja bi nadgledala primjenu izbornog zakonodavstva, ne može se svesti na kozmetičke promjene, namijenjene prije svega lojalnim djelovima briselske administracije, odnosno njihovih predstavnika u Crnoj Gori“, rekao je Damjanović.

On smatra da je, ukoliko se ne želi dalja politička destabilizacija i bojkot izbora koji bi nanio nesagledive štete političkim procesima u Crnoj Gori, posljednji trenutak za ozbiljan politički dijalog.

„Koji bi, uz pitanje tehničke vlade, uključio i krupne izmjene cjelokupnog izbornog zakonodavstva, najkasnije do kraja tekuće godine, kako bi mogli da ga u potpunosti primijenimo, imajući u vidu moguće termine za održavanje redovnih parlamentarnih izbora“, kazao je Damjanović.

Na drugoj strani Danilović smatra da su dometi Odbora vrlo slabi i da opozicija ne smije da učestvuje u izbornim reformama bez garancija o formiranju tehničke vlade.

“To ne znači da se prvo napravi tehnička vlada pa da onda radimo, nego da se političkim sporazumom vlasti i opozicije obavežemo da će sve usaglašeno na Odboru sprovesti ta vlada”, rekao je Danilović medijima.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve