Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

“Metafizički Nemanja” ne posustaje u svom naumu da fanatizuje pripadnike srpskog naroda

Ovaj apostol „ersazt religion“, tj. veštačke religije, je oduvek bio eksponent državnih projekata od „Sjećaš li se Doli Bel“, kada je nagradu u Veneciji dobio zahvaljujući svesrdnom angažmanu tadašnjih državnih struktura, pa sve do Andrić Grada ili Mokre Gore. Od raspada SFRJ svaku svoju reč Kusturica je izgovorio ili delo napravio isključivo po narudžbini posvećenika u mistične tajne nacionalnih interesa, navodi Sekulović

Za aktuelno.me

Piše: Vlatko Sekulović

Vlatko Sekulović

U svom eseju „Mistični koreni nacionalsocijalizma“ čuveni istoričar G.L. Mosse piše da je, nakon tridesetogodišnjih napora u proučavanju intelektualnih korena nacionalsocijalizma, zaključio da su ovi obavijeni u neprobojnoj tami mističnih ideologija. U korenu razvoja ove ideologije, prema ovom autoru su pre ideje romantične i mistične prirode nego nacionalne, poput pobune protiv nauke i razuma, a koja je preplavila Evropu krajem XIX veka. Ova pobuna imala je kao ključno svojstvo verovanje u neku kosmičku snagu, mračne snage čije se misterije ne mogu shvatiti putem nauke već preko okultnog. Takva ideologija, nacionalsocijalistička, je stopljena sa slavom Arijevske prošlosti, a zauzvrat je ta prošlost  postala romantična i mistična, piše Mosse. Jedna od osobina ideoloških otaca Holokausta je bila ta da su videli u misticizmu „novu iracionalnu filozofiju“ koja je suprotstavljena racionalizmu, odnosno razumu.

Tako su rani ideolozi nacionalsocijalizma poput Julijusa Langbehna pisali da je jedini način za čoveka, koji pripada prirodi, bio da se vrati majci prirodi, pa pervertirano zaključuje: „Seljak koji je vlasnik parčeta zemljišta ima direktan odnos sa centrom zemlje. Na taj način postaje gospodar univerzuma“.  Misticizam nacionalsocijalizma se ogleda i u kukastom krstu, odnosno drevnom simbolu sunca koji zauzima centralno mesto u zastavama ove ideologije, gde je sunce, dotadašnji arijevski simbol svega postojećeg i božanskog, pretvoren u znak „nove Nemačke“. Prema ovoj ideologiji je medicinska nauka bila potisnuta u korist duhovnog ozdravljenja, nešto poput savremenih antivakcinaša, a korišćenje mesa u ishrani je bilo odbačeno, jer po njima životinje imaju nerazvijenu inteligenciju, pa bi to uticalo na zaglupljivanje ljudi. Koliko god budalasto zvučale ove teorije, treba imati u vidu da je Hitler iz ovih razloga bio vegetarijanac, a njegov odnos prema medicini je bio neraskidivo vezan sa misticizmom.

FOTO: EPA

Nemanja Kusturica, alijas Emir, nedavni esej koji je blagoizvoleo napisati povodom litija u Crnoj Gori, počinje sa „Ljudska emocija je čudesna munja, a postaje još čudnija kada se utopi u mističnu masu.“. Predsednika Srpske akademije nauka i umetnosti, prof. dr Vladimira Kostića, Emir u navedenom tekstu citira pri kraju: „Jedina politička mudrost je na koji način sa elementima dostojanstva napustiti Kosovo“. Ove reči su povod Nemanji da završi pomenuti tekst  neskrivenom pretnjom upućenu Kostiću i ko zna kome: „Poslije litija u Crnoj Gori, izvjesno je da će o dostojanstvu Kosova i Metohije govoriti na drugi način i da će se u bliskoj budućnosti stara nova vlast, ako pomisli da prizna Kosovo, sudariti sa još većim nezadovoljstvom građana od ovog koje traje u Crnoj Gori!“.

Ostatak gorepomenutog Kusturičinog pisanija, između početka i kraja, je teško razumljiv svima osim posvećenicima u teorije zavere, problemima globalizacije, antivakcinašima i ostalima koji odbacuju razum, sa svojim mističnim pozivanjem na „društvenu zvjer koja krivuda gradovima“ i omalovažavanjem sveštenika koje autor naziva „tužnim gavranovima“ i posprdno im se obraća kao „brkatim kućnim ljubimcima“.

Ovaj apostol „ersazt religion“, tj. veštačke religije, je oduvek bio eksponent državnih projekata od „Sjećaš li se Doli Bel“, kada je nagradu u Veneciji dobio zahvaljujući svesrdnom angažmanu tadašnjih državnih struktura, pa sve do Andrić Grada ili Mokre Gore. Od raspada SFRJ svaku svoju reč Kusturica je izgovorio ili delo napravio isključivo po narudžbini posvećenika u mistične tajne nacionalnih interesa. Tako i sada ne propušta priliku da preti svima koji bi da skrenu sa jedinog „ispravnog“ puta,  kako piše „naroda koji praktikuje da u božićne praznike i svadbe ispali više bojevih metaka nego vojske u velikim ofanzivama“, bez obzira da li se radi o svešteniku, političaru ili naučniku.

Ova mistična osoba koja je čas metafizički Nemanja, a čas transcedentalni Emir, ne posustaje u svom naumu da fanatizuje pripadnike srpskog naroda, terajući ih neminovno u nove sukobe, a sve pod plaštom ugroženosti,  nazivajući ih „mističnom masom“ i „društvenom zvjeri“ koja i u vreme Božića samo ume da puca. Čak i u terminima koje koristi ovaj huškač očitava se duboki prezir prema narodu, u ovom slučaju srpskom, svodeći ga na neku „zvjer“ obuzetu „magnetnim olujama pripadnosti“.  Misticizam, kao odlika nacionalsocijalizma, kako je briljantno opisao Mosse, uveliko se koristi i u propagandi savremenog nacionalizma i to ne samo kroz publikacije poput „Trećeg oka“, već i kao ključna reč u pretnjama srpskih nacionalista, koji za sebe pokušavaju da prigrabe svevideći gvozdeni presto iznad nauke, vere i politike.

*Zabranjeno je kopiranje i korišćenje objavljenog sadržaja bez saglasnosti redakcije portala Aktuelno.me i autora teksta.  

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Biljana
20.02.2020-00:52 00:52

Gospodine Vlatko,
Čini mi se da “pomalo”zavidite Kusturici na Andrić Gradu,Mokroj Gori,nagradama…Rekla bih to zbog poređenja sa Hitlerom koje ste izneli u uvodnom delu teksta!!!Meni lično ne smeta ni “metafizički Nemanja ni transcendentalni Emir” jer i jedan i drugi ostaviše zadužbinu narodu kojem pripadaju.
Mističnost koju pominjete…e pa, ne može je svaki um dokučiti,pogotovo ako je maliciozan.
Radi duhovnog ozdravljenja,rekla bih da je dobro jesti meso,a ne čitati ovakve tekstove,jer mogu proizvesti zaglupljivanje.