Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Internet i Rusija: Uspješno testiranje Runeta, Putin čeka detaljne rezultate

Detalji testiranja nisu objavljeni, ali Ministarstvo za komunikacije tvrdi da obični korisnici nisu primjetili neke promjene.

Rusija je uspješno testirala Runet, sopstvenu verziju interneta koji predstavlja alternativu globalnoj mreži, saopštila je vlada.

Detalji testiranja nisu objavljeni, ali Ministarstvo za komunikacije tvrdi da obični korisnici nisu primjetili neke promjene.

Rezultati će biti predstavljeni predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu.

Međutim, neke stručnjake brinu namjere pojedinih država da onesposobe internet.

„Nažalost, put kojim je Rusija krenula je korak ka razbijanju interneta. Autoritarne države koje žele da kontrolišu građane ugledaju se na Iran i Kinu”, rekao je Alan Vudvord, profesor kompjuterskih nauka na Univerzitetu u Sariju.

„To znači da ljudi neće moći da diskutuju o tome šta se dešava u njihovoj zemlji, imaće osjećaj kao da su u nekakvom balonu”, dodao je on.

Lokalni mediji,poput Pravde, objavili su da je zamjenik ministra za komunikacije rekao da je testiranje prošlo po planu.

„Rezultati su pokazali da su, u načelu, i nadležne državne institucije i telekomunikacioni operateri spremni da reaguju u hitnim slučajevima kako bi osigurali stabilnu mrežu širom cijele Rusije”, kazao je Aleksej Sokolov.

Državna novinska agencija TASS objavila je da je testirana ranjivost mreže na spoljne uticaje.

Ruske vlasti najavili su i stvaranje sopstvene verzije Vikipedije, a usvojen je i zakon koji zabranjuje prodaju pametnih telefona bez fabrički instaliranog ruskog softvera.

Kako će Runet da funkcioniše?

„Ideja je da internet u Rusiji bude povezan sa ostatkom svijeta samo u određenim tačkama koje vlada može da kontroliše”, objašnjava profesor Vudvord.

On navodi da će to primorati provajdere internet i telekomunikacionih usluga da konfigurišu mrežu unutar granica Rusije kao gigantski internet.

„To će biti slično onome što rade velike korporacije”, kaže Vudvord.

Ruske vlasti se, poput kineskih, nadaju da će, dugoročno gledano, stvoriti domaće alternative Guglu i Fejsbuku, dodao je on.

 

IzvorBBC

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve