Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Ima li tradicionalna ekonomija odgovor na COVID19?

U novom izazovu svjetske ekonomije, uviđamo da su Centralne banke naučile lekciju, pa sada vode ekspanzivniju monetarnu politiku, dajući time podršku ekonomiji. Moguće je da ovo dovoljan razlog da budemo optimističani i da vjerujemo da neće doći do još jedne velike depresije. Ipak izvjesno je da će COVID19 uzrokovati ogromne ekonomske i socijalne troškove

za aktuelno.me

Piše: Sanja Baltić

Osvrnemo li se unazad dva vijeka, zapazićemo da je svjetska ekonomija pretrpjela brojne recesije i suočila se sa jednom depresijom. Taj kolaps finansijskog balona koji je počeo 1929. godine trajao je gotovo jednu deceniju. Još uvijek je neizvjesno da li ćemo, 100 godina kasnije, doživjeti istu sudbinu i koliko smo blizu ponavljanja istorije. Da li smo nešto naučili iz pređašnjih lekcija i koliko je tradicionalna ekonomija u mogućnosti da odgovori novonastaloj krizi?

Velika depresija dogodila se kao savršena oluja loših događaja. Karakterisala je nezapamćena nezaposlenost i ozbiljno pooštravanje monetarne politike. U novom izazovu svjetske ekonomije, uviđamo da su Centralne banke naučile lekciju, pa sada vode ekspanzivniju monetarnu politiku, dajući time podršku ekonomiji. Moguće je da ovo dovoljan razlog da budemo optimističani i da vjerujemo da neće doći do još jedne velike depresije. Ipak izvjesno je da će COVID19 uzrokovati ogromne ekonomske i socijalne troškove.

U alarmantnim okolnostima dilema postaje konstanta, sinonim za mnogo pitanja sa malo sigurnih odgovora. Nejasno je, kako mnogi teoretičari navode, da li će COVID19 proizvesti dugoročno, fundamentalno, ekonomsko restrukturiranje. Ako istorija bude bila vodič, više je nego izvjesno da hoće. Sve velike krize, ne rijetko, kreiraju novi poredak, impliciraju napuštanje stare ekonomije, stvaraju novi globalni odnos snaga i moći. S obzirom na kontekst, trenutna kriza ne djeluje ni malo benigno.

FOTO: BHRT

Svi još uvijek strahujemo da li će ekonomije zaista imati valjan odgovor na novonastali izazov. U ovom trenutku posebno je teško prognozirati jer se cjelokupna ekonomska misao bitno mijenjala sa digitalizacijom (ali o tome nekom drugom prilikom). Za sada je jasno da se moraju pripremiti jaki fiskalni odgovori i mjere Vlada koje i same priznaju da moraju podržati svoje građane i privredu.

Koliko će biti djelotvorne, ostaje da vidimo, posebno jer one stoje na jednom tasu vage. Na drugom su privrednici koji se moraju prilagoditi novoj tržišnoj situaciji, a to mogu postići i tako što će utvrditi očekivanja svojih potrošača.

Šta treba da ponude osiguravajuće kuće? Kako će se korisnici odnositi prema bankama i koji će bankarski proizvodi zadovoljiti njihove potrebe? Koje su inovacije neophodne? Da li će socijalna distanca uticati na buduća ponašanja korisnika u kozmetičkim i wellness salonima, restoranima, hotelima i drugim uslužnim djelatnostima, i sl?

Već sada je poznato da će potrošači birati brendove za koje su sigurni da su kontrolisani u lancu snabdijevanja, transparentni i pouzdani, te da brendovi koji su u stanju da isporuče namjenu na etički način, njihova vrijednost je dvostruko veća (izvod iz Kantar studije na uzorku od 3.000 online ispitanika).

Na kraju treba napomenuti da treba uvažavati stanje makroekonomskih indikatora koji imaju smisao ukoliko su tumačeni iz ugla ekonomske struke, nikako iz ugla površnog znanja koje je uz sve to prožeto politikanstvom.

U ovom tekstu se neću baviti time, ali ću istaći da zagovaram mišljenje Daria Perkins-a, šefa makroekonomije u TS Lombard, koji smatra da ukoliko bude duže trajala „karantin“ akcija (od socijalne distancie do zatvaranja škola i kafića) u borbi za zaustavljanje virusa, to je vjerovatnije da će oporavak biti duži.

 

(Autorka je diplomirani ekonomista, vlasnik i izvršni direktor Agencije za istraživanje tržišta i ispitivanje javnog mnjenja “Stars Up” d.o.o)

*Zabranjeno je kopiranje i korišćenje objavljenog sadržaja bez saglasnosti redakcije portala Aktuelno.me i autora teksta

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve