Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Godina od ulaska Crne Gore u NATO

Crna Gora danas obilježava godišnjicu od kada je i formalno postala 29. članica NATO-a. To je ozvaničeno predajom Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) dokumenta o pristupanju Alijansi.

Dokument, instrument pristupa, predao je u ime Crne Gore ministar vanjskih poslova Srđan Darmanović, u Stejt Dipartmentu u Vašingtonu.

Ceremoniji su prisustvovali generalni sekretar Alijanse, Jens Stoltenberg, zamjenik američkog državnog sekretara, Tomas Šenon, crnogorski premijer, Duško Marković, kao drugi zvaničnici.

Marković je kazao tada da je to veliki dan za Crnu Goru.

“To je istorijski događaj za jednu zemlju i narod koji su podnijeli ogromne žrtve u 19. i 20. vijeku da odbrane svoje pravo na slobodan život, pravo da sami odlučujemo o svojoj budućnosti, pravo danas svijet prepoznaje pod našim imenom i našim znamenjem”, rekao je on.

Marković je rekao da vjeruju i da je ovo istorijski dan i za NATO.

“Pred novim i velikim izazovima Alijansa prima 29. članicu, pokazujući kristalno jasno da je politika otvorenih vrata i da dobro funkcioniše kao vodilja nade za sve koji žele da dijele njene vrijednosti i standard”.

Stoltenberg je kazao da je pristupanje Crne Gore dobro je za državu, stabilnost Zapadnog Balkana i međunarodni mir i bezbjednost.

Stoltenberg je poručio da Crna Gora šalje jasnu poruku da ako se zemlja reformiše, može biti dio NATO-a.

Crna Gora je, dodao je, izabrala sudbinu, da se pridruži Aijansi i prati put slobode i mira.

“Dobrodošla, Crna Goro”, rekao je Stoltenberg na crnogorskom jeziku.

Zvanični odnosi Crne Gore i NATO počeli su 29. novembra 2006. godine, pozivom Crne Gore u članstvo Partnerstva za mir (PZM).

Crna Gora se u junu 2014. „našla pred vratima“ NATO-a kada su ministri vanjskih poslova Alijanse odlučili da pokrenu intenzivirane i fokusirane razgovore sa Crnom Gorom sa obavezom da do kraja 2015. razmotre da li su zadovoljeni uslovi za upućivanje poziva za članstvo.

Nakon formalnog poziva za otpočinjanje pristupnih pregovora Crne Gore sa NATO-om, sredinom februara 2016. godine, u Briselu su uspješno završeni pristupni pregovori.

Time su se stekli uslovi za pripremanje Protokola o pristupanju Crne Gore NATO-u koji je potpisan na Ministarskom sastanku 19. maja 2016. godine, od ministara, iako je bila uobičajena praksa da ovakve protokole potpisuju ambasadori.

Činom potpisivanja Protokola stekli su se uslovi da Crna Gora kao pozvana država učestvuje na svim sastancima NATO-a, a prvi put u torn svojstvu i na samitu NATO-a u Varšavi.

Crnogorski parlament je 28. aprila prošle godine na Cetinju usvojio Zakon o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora, kojim su obezbijeđeni uslovi za stupanje Crne Gore u NATO.

Lovci od danas čuvaju crnogorsko nebo

Italijanski i grčki lovci danas će zvanično preuzeti brigu o vazdušnom prostoru Crne Gore, a u okviru NATO „air policing“ misije kontrole vazdušnog prostora, potvrdio je zvaničnik Alijanse.

“Početak NATO misije koja ima za cilj očuvanje crnogorskog vazdušnog prostora zakazana je za 5. jun. Ta misija uključuje avijaciju Grčke i Italije”, kazao je sagovornik Pobjede.

Riječ o dugogodišnjoj, rutinskoj mirovnoj misiji koja štiti integritet suverenog vazdušnog prostora članova Alijanse.

“Čuvanje integriteta vazdušnog prostora NATO-a je zadatak kolektivne odbrane. Air policing misija NATO-a nije odgovor na bilo koju specifičnu prijetnju, već osnovni način na koji NATO obezbjeđuje svoje članice. Ona predstavlja legitimnu, transparentnu i čisto defanzivnu aktivnost”, rekao je visoki zvaničnik Alijanse.

Tehnički sporazum Vlade i Vrhovne komande savezničkih snaga za Evropu (SHAPE) za zaštitu vazdušnog prostora Crne Gore, koji je Vlada prihvatila na sjednici 17. maja, bio je preduslov za zaključivanje bilateralnih sporazuma sa Italijom i Grčkom koje će obavljati misiju zaštite crnogorskog vazdušnog prostora.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve