Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Forum crnogorskih i mađarskih privrednika

Privredna komora Crne Gore u saradnji sa Ambasadom Mađarske organizovala je forum privrednika dvije zemlje.

Predstavila su se vodeća mađarska preduzeća iz oblasti projektovanja, trgovine i izvođenja radova u oblasti vodosnabdijevanja, upravljanja otpadom, otpadnim vodama i zaštite životne sredine (obnovljivi izvori energije, upotreba biomase, energetska efikasnost). U radu je učestvovalo oko pedeset predstavnika kompanija iz dvije države.

Rukovodilac Sektora za međunarodne odnose Privredne komore Željko Baltić kazao je da ovakvi razgovori otvaraju novi prostor za razvoj i podizanje na viši nivo saradnje dvije drzave u oblasti vodoprivrede i komunalne privrede, posebno ako se ima u vidu činjenica da Crnu Goru očekuje otvaranje poglavlja 27. pregovora sa EU jedno od najkompleksnijih u integracionom procesu, i u tom kontekstu značajne aktivnosti na ovom planu.

Forum je ocijenio kao još jednu u nizu prilika za razmjenu iskustava, upoznavanje sa savremenim načinima tretmana voda i upravljanja otpadom, odnosno traženje odgovora na pitanja kako kvalitetno planirati komunalnu infrastrukturu i njome upravljati.

– Kada se govori o stanju komunalne privrede, u prethodnom periodu su uložena značajna sredstva u ovu djelatnost, kroz rješavanje problema infrastrukture i to: vodosnabdijevanja, regulacije otpadnih voda, sanitarnih deponija i reciklažnih centara. No i pored toga, prostora za dalje unapređenje ima u svim segmentima – ocijenio je Baltić.

U periodu od 2006. do 2016. godine u dijelu vodosnabdijevanja izgrađeno je i rekonstruisano 150 km vodovodne i 155 km kanalizacione mreže, a u toku je izgradnja još 35 km.

– Međutim, ono što predstavlja veliki problem su gubici na mreži, koji su nešto iznad 65%, što istovremeno predstavlja značajnu prepreku ekonomičnog i efikasnog poslovanja vodovodnih preduzeća. Ova činjenica jasno ukazuje na neophodnost dodatnog angažovanja na smanjenju gubitaka na vodovodnim mrežama u svim opštinama i potrebu izrade adekvatnih sanacionih i planova modernizacije – rekao je on.

U cilju unapređenja kvaliteta vode za piće, dodaje predstavnik Komore, posebna pažnja se mora posvetiti zonama sanitarne zaštite i stalnom monitoringu vode za ljudsku upotrebu. Kada su u pitanju otpadne vode, posebno značajan izazov za komunalnu privredu je kanalizacioni mulj, koji nastaje u procesu prečišćavanja otpadnih voda, a čijem tretmanu se ne posvećuje potrebna pažnja, i što pretpostavlja potrebu posebnog angažovanja u periodu koji slijedi.
– Upravljanje komunalnim otpadom takođe zahtijeva značajna unapređenja. Naime, neophodno je prevazići lokalni, parcijalni pristup rješavanju ovog problema i čini se, s obzirom na realnost crnogorskog prostora, problem posmatrati kao sistem u kome sve karike moraju biti sinhronizovane i međusobno povezane. U ovom trenutku je odlaganje otpada na lokalne deponije praktično jedini način upravljanja otpadom u većini lokalnih samouprava – rekao je Baltić.

izvor: antenam.net

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve