Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Đukanović u Oksfordu: Integracija Zapadnog Balkana u EU donosi dobro svima

“Crna Gora je danas lider među svim zemljama koje se nalaze u procesu pregovora za članstvo u EU, i nema nikakve sumnje da će Crna Gora biti prva sljedeća članica EU”, poručio je sinoć predsjednik Crne Gore Milo Đukanović obraćajući se prisutnima u Oksfordskoj uniji gdje je bio pozvan da govori o evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana i Crnoj Gori.

Đukanović je tokom izlaganja predstavio Crnu Goru tokom njene istorijske vertikale, sa posebnim akcentom na period od obnove nezavisnosti 21. maja 2006. godine. Predsjednik je kazao da je Crna Gora, uprkos istorijskom nasljeđu, danas članica NATO saveza, na što smo, kako je istakao, ponosni. Govoreći o evropskim integracijama, Đukanović je istakao da danas ne postoji entuzijazam za proširenje Unije koji je prepoznavao ranije.

Kolebanja u Evropskoj uniji

“Danas su ponovo prisutni tonovi da je Evropi potrebna konsolidacija da bi tek onda mogla razmišljati o proširenju. Postoji i kolebanje, da li treba nastaviti ili barem da li treba nastaviti ovakvu politiku proširenja. Vrlo jasno saopštavam: Bilo proširenja ili ne, postojala Unija ili ne, bila ovakva ili onakva, Crna Gora nepokolebljivo ide dalje usvajanjem evropskog sistema vrijednosti i boljeg kvaliteta života njenih građana. Mislimo da je ovo taj prekretnički trenutak i da Crnu Goru i Balkan treba vratiti svojoj evropskoj kući. To je jedini dobar izbor, ne samo za Crnu Goru nego i za Zapadni Balkan i za Evropu”, rekao je Đukanović, naglašavajući da je na Balkanu, kao nigdje drugo u Evropi tačna poruka – integracija jednako stabilnost…

“Integracija Zapadnog Balkana je dobra i za Evropu. To je zapravo imperativ koji donosi dobro svima i zbog toga mislim da je jako važno da glasovima, poput crnogorskog, opominjemo ljude, makar bili i na važnijim evropskim adresama nego što su balkanske, da nemaju pravo na odustajanje od vizije. Razumijem glasove koji kažu da je potrebno konsolidovati Evropu. Potrebno je konsolidovati svaki sistem nakon krize, ali najbolja konsolidacija Evrope je njeno ujedinjenje. Zato te procese treba raditi istovremeno, i konsolidovati Evropu i pomoći joj da oporavi svoju arhitekturu koja se pokazala nedovoljno dobrom u uslovima krize. Ali tako da to ne ugrozi viziju koja znači dalje ujedinjenje Evrope, kazao je predsjednik Đukanović.

Nove ideje za novo vrijeme

Crnogorski predsjednik je istakao i da je “Evropa tokom posljednjih 10–15 godina malo zastala”, te da nije dovoljno radila na osavremenjavanju onog što je koheziona supstanca ujedinjenja Evrope u novom vremenu.

“Predugo je Evropa motivaciju za svoje ujedinjenje crpila na obezbijeđenom miru, što je najveća vrijednost EU nakon Drugog svjetskog rata. Ali, danas su stasale nove generacije koje se više i ne sjećaju tih ratova, i koje možda ti ratovi mnogo i ne zanimaju, u svakom slučaju nijesu nešto što pokreće njihov um – kako dalje doprinijeti zajedničkom globalnom dobru, tako da mislim da su lideri na nacionalnom i evropskom nivou obavezni da ozbiljno dosmišljava- ju to što će biti koheziono tkivo buduće evropske integracije”, ocijenio je Đukanović.

Crna Gora je, kako je kazao, dobar promoter ovakvog pristupa u regionu Zapadnog Balkana. Ona je neko ko je dokaz da je uspjeh moguć ukoliko imate jasnu viziju i odlučnost da tu viziju ostvarite.

Crna Gora dobar promoter

“Nijesam subjektivan. U ovih 12 godina Crna Gora je udvostručila svoj BDP. U posljednje dvije godine taj rast je dodatno ubrzan i zahvaljujući takvom rastu uspjeli smo da unaprijedimo standard. Bili smo nekad najnerazvijenija jugoslovenska republika, danas najrazvijenija ekonomija u regionu, uključujući i visinu plate. Prosječna neto plata je 512 eura, i nažalost tolika je ubjedljivo najveća u regionu, i to svjedoči o dubini zaostajanja ekonomija na Zapadnom Balkanu”, kazao je Đukanović.

Govoreći o ekonomskom razvoju, predsjednik je istakao da smo definisali svoje razvojne kapacitete, i podsjetio da Crna Gora ima izuzetne potencijale u oblasti turizma, proizvodnje hrane i razvoju energetike. “Uspjeli smo da animiramo ozbiljnu pažnju referentnih stranih investitora. Kada direktne strane investicije u BDP-u jedne zemlje učestvuju sa desetak odsto to se smatra ozbiljnim uspjehom. Svih ovih 12 godina, direktne strane investicije učestvuju u crnogorskom BDPu između 18 i 19 odsto. U pitanju su referentni investitori koji nam pomažu da realizujemo neke od najvrednijih projekata u istoriji Crne Gore, od auto-puta, do podmorskog energetskog kabla do vrijednih turističkih rizorta Porto Montenegro, Porto Novi, Luštica Bej…

U pitanju su veliki i kvalitetni investitori koji pomažu da mijenjamo imidž Crne Gore kao turističke i investicione destinacije”, kazao je Đukanović, naglašavajući da su pred Crnom Gorom ozbiljni projekti, u energetici i infrastrukturi.

“To je naša strategija ekonomskog razvoja i vjerujem da ćemo u njoj u narednom periodu biti još uspješniji nego tokom proteklih 12 godina. Znamo da je ukupno pitanje, pitanje znanja imamo li kapaciteta da savladamo izazove koji stoje pred nama. Zadovoljstvo mi je da sam ovdje bio u prilici da upoznam jedan broj studenata, postdiplomaca i doktoranada iz Crne Gore što svjedoči da smo usredsređeni i za taj najvažniji oslonac našeg budućeg razvoja”, rekao je predsjednik.

Završavajući izlaganje, Đukanović je kazao kako vjeruje da je dao dosta podataka za upoznavanje sa onim kako danas živimo u Crnoj Gori i kako promišljamo balkansku i evropsku budućnost.

Zajednička odgovornost za Evropu

“Govorimo bez ikakvog osjećaja provincijalne inferiornosti, koja se vrlo često pokušavala, pa i uspijevala nametnuti Balkanu. Na to danas ne pristajemo, imamo svoj pogled koji bez ikakvog zazora saopštavamo Evropi, pa i čak i tada kada se to pokušava kvalifikovati kao euroskepticizam. Ne, nema euroskepticizma. Govorim to u Londonu koji je donio odluku da napusti EU. U svakom slučaju smo Evropljani i imamo pravo na pogled kako treba da izgleda budućnost Evrope i dozvolite da osjećamo i sposobnost da možemo kompetentno govoriti o mogućim rješenjima za budućnost evropskog kontinenta, za koji svi zajedno snosimo odgovornost”, kazao je predsjednik Đukanović.

Đukanović je sa domaćinima obišao najveći univerzitetski centar u Evropi. Sa Oksforda su, kako se čulo tokom predavanja, pozdravili predsjednika zemlje sa bogatom istorijom, zemlje koja je članica NATO i zemlje koja će biti prva naredna članica Unije.

 Crna Gora imala i viziju i kapacitete za ostvarenje ciljeva

U proteklih 12 godina Crna Gora je dokazala da je, osim vizije, imala i kapacitete koji su je vodili ostvarenju ciljeva, prije svega, učlanjenju u NATO, kazao je predsjednik Đukanović, tokom sastanka sa britanskim ministrom Dejvidom Lidingtonom u Londonu.

“Crna Gora nastavlja putem učvršćivanja stabilnosti, implementacije reformi i jačanja integracija, što je jedini mogući put za dostizanje evropskog standarda života. Izuzetno je važno što Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje posvećeno evropskoj integraciji naše i ostalih zemalja Zapadnog Balkana”, naglasio je Đukanović. Predsjednik je istakao da Crna Gora pažljivo prati pregovore između Britanije i EU, uvjeren da će usaglašeni nacrt ugovora o Bregzitu dobiti uspješan epilog, uključujući i u britanskom parlamentu. Lidington je iskazao jasnu podršku Crnoj Gori i načinu na koji dvije zemlje razvijaju veoma uspješnu bilateralnu saradnju i naglasio da je jednoglasan poziv učlanjenju u NATO pretpostavljao veoma ozbiljne reforme na unutrašnjem planu, koje su veoma uspješno realizovane i snažno prepoznatljivo liderstvo.

izvor: Dnevne novine

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve