Četvrtak, 18 Aprila, 2024
Rubrika:

Đukanović: Investitori u CG imaju direktne finansijske podsticaje za nove projekte (VIDEO)

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović pozvao je danas strane investitore da ulažu u Crnu Goru i na taj način doprinesu ne samo jačanju ekonomske saradnje, već i podizanju socijalnih, kulturnih, naučnih, upravljačkih, tehničkih i tehnoloških standarda.

-Investitori u Crnoj Gori imaju direktne finansijske podsticaje za nove projekte, poreske olakšice u manje razvijenim djelovima zemlje, subvencije za zapošljavanje u biznis zonama, i konkurenciju između lokalnih samouprava u određivanju visine taksi i lokalnih poreza u cilju privlačenja novih investicija – rekao je Đukanović u govoru na Samitu globalnih lidera na UNCTAD Svjetskom investicionom forumu 2018 koji je održava u Ženevi.

.On je naveo da je jedna od ključnih ekonomskih vrijednosti otvorenost crnogorske  ekonomije.

-Politička stabilnost, članstvo u NATO-u, liderstvo u odmaklom pregovaračkom procesu sa EU, članstvo u STO i brojni zaključeni ugovori o slobodnoj trgovini koji nam omogućavaju pristup tržištu od 800 miliona korisnika, jasno potvrđuju političke vrijednosti koje smo usvojili i koje posvećeno afirmišemo. Spoj izgrađenih ekonomskih i političkih vrijednosti, i naše uporno nastojanje da ih dalje jačamo, naša su legitimacija da imamo stalno otvoren poziv zainteresovanim investitorima da započnu biznis u našoj zemlji, i doprinesu ne samo jačanju ekonomske saradnje, već i podizanju socijalnih, kulturnih, naučnih, upravljačkih, tehničkih i tehnoloških standarda – saopštio je Đukanović.

On je naveo da je Samit globalnih lidera postao važno mjesto dijaloga hiljada aktera iz različitih oblasti koji zajedno rade na unapređenju globalnog investicionog ambijenta.

-Fenomeni globalizacije ne mogu se tumačiti tradicionalnim načinom razmišljanja, jer su brojne stare paradigme izgubile svoje utemeljenje. Tržišna ekonomija ne dijeli zemlje na velike i male, već na uspješne i neuspješne. Uspješne ekonomije, kroz izgradnju jakih institucija, stvaraju uslove za brži ekonomski rast i razvoj. Ambijent za ekonomski razvoj stvaraju „pravila igre“. Stoga je osnovni izazov globalizacije dalje oblikovanje pravila po kojima će funkcionisati međunarodne institucije – poručio je Đukanović.

Protivnici globalizacije, kako je ocijenio, zabrinuti su da koristi od trgovine i investicija nijesu jednake za sve.

-Nikada nijesu ni bile. Međutim, ta logika vodi zatvaranju pojedinih ekonomija i uvođenju protekcionizma. Zato ne smijemo povlađivati takvim politikama, jer ukoliko ojačaju mogu ugroziti globalne investicione tokove. Crna Gora ostaje čvrsto posvećena očuvanju multilateralizma, poštovanju pravila i jačanju transparentnosti, shodno načelima STO, što je posebno važno za privlačenje stranih investicija. To smo dokazali i kroz vođenje politike na nacionalnom nivou. Prije dvije godine usvojili smo Nacionalnu strategiju održivog razvoja do 2030 – kazao je Đukanović.

On je objasnio da je ekonomski razvoj višedimenzionalni proces koji mijenja strukturu svakog društva.

-Nije riječ samo o promjenama BDP, već o širem paketu promjena. To znači da naši intelektualni dometi ne smiju da se ograniče na ono što u ovom momentu jesmo, već da se usmjere na ono što možemo biti. Zato nam ekonomski razvoj nije cilj sam po sebi, već oruđe koje će doprinijeti poboljšanju kvaliteta života i sloboda koje uživamo – saopštio je crnogorski predsjednik.

Prema riječima Đukanovića, u Crnoj Gori se gradi transparentan sistem koji iz godine u godinu privlači sve više stranih investitora.

-Među njima je značajan broj tzv. “globalnih igrača” koji su u jednoj maloj ekonomiji pronašli ne samo izazove za svoje projekte, već i sigurnost, stabilnost i jasna pravila. Istovremeno, oni su postali promoteri Crne Gore kao prestižne i kvalitetne investicione destinacije – podsjeća Đukanović.

On navodi da rezultati koje je Crna Gora postigla svjedoče o strateškoj odlučnosti da u kontinuitetu poboljšava uslove za strane investitore.

-To potvrđuje i statistika UNCTAD-a. Jugoistočna Evropa je 2017. godine privukla 5,5 milijardi stranih direktnih investicija, što predstavlja rast od 20 odsto u odnosu na prethodnu godinu. U Crnoj Gori je u istom periodu rast iznosio 30 odsto. Strane direktne investicije u periodu od obnove nezavisnosti 2006. do danas su u evropskom vrhu mjereno i per capita, i po učešću u BDP – oko 800 eura po glavi stanovnika, odnosno oko 18 odsto BDP prosječno godišnje. To je dalo važan impuls prosječnom ekonomskom rastu u istom periodu od preko tri odsto na godišnjem nivou. Neto priliv SDI u tom periodu iznosi preko šest milijardi eura – ponovio je Đukanović.

On dodaje da u državi koja ima oko 650.000 stanovnika, broj turista u 2017. godina iznosio oko dva miliona.

-U tekućoj godini rast bilježe i drugi sektori poput industrije i građevinarstva što je uticalo na ubrzanje realnog rasta izvoza roba i usluga. Kroz kompetitivan ambijent za poslovanje, sa značajnim potencijalima u oblasti energetike, turizma i poljoprivrede, Crna Gora nudi brojne povoljnosti stranim investitorima. Harmonizovali smo zakonodavstvo sa pravnom tekovinom EU. Kroz efikasnije pravosuđe i institucije koje pružaju zaštitu i sigurnost nesmetanog poslovanja, ojačali smo vladavinu prava. Reformisali smo bankarski sistem, izjednačili domaće i strane investitore u pogledu svih prava, liberizovali spoljno-trgovinski sistem. Pri tom koristimo euro kao valutu, što jasno ukazuje da povećanje novčane mase ostvarujemo samo na tržištu.- poručio je Đukanović.

Sa stopom poreza na dobit od devet odsto i na dohodak fizičkih lica devet odsto, odnosno 11 pdsto, Crna Gora ima konkurentan poreski sistem.

-Na putu smo da postanemo energetsko čvorište regiona. Privodimo kraju, zajedno sa Italijom gradnju podmorskog kabla između dvije zemlje, i 400kV dalekovoda koji povezuje Crnu Goru, Srbiju i BiH, što će region povezati sa energetskim tržištem Evrope. Ovaj projekat kofinansira EU kroz Berlinski proces. Stopa ekonomskog rasta u Crnoj Gori u 2017. iznosila je 4,74 odsto, dok u prvom i drugom kvartalu 2018. godine iznosi 4,5 odsto i 4,9 odsto respektivno – rekao je Đukanović.

On se zahvalio UNCTAD-u na podršci za uspostavljanje elektronskog portala propisa Crne Gore.

-Prepoznajući značaj rada UNCTAD-a i vrijednost Svjetskog investicionog foruma, Crna Gora je uvažena mogućnošću da doprinosi realizaciji zajedničkih ideja i jačanju zajedničkih vrijednosti, kao što se lično osjećam počastvovanim što sam dio ovog globalnog okupljanja. Cijenim i podržavam izuzetnu priliku koja nam je ukazana da zajedno radimo u pravcu unapređenja politike u oblasti investicija radi ostvarivanja Ciljeva održivog razvoja do 2030. U tom kontekstu prepoznajem potrebu da isto tako zajedno potvrdimo razvojne koristi koje donose trgovina i investicije. Izolacija iz tokova globalne ekonomije samo može da udalji zemlje od postavljenih ciljeva iz Agende. Stoga, jedini smjer našeg djelovanja će  biti rad u pravcu stvaranja ambijenta u kojem strane investicije i slobodna trgovina mogu da napreduju, i da se postavljeni ciljevi održivog razvoja tako realizuju. Sve drugo, bilo bi nedovoljno odgovorno prema sadašnjim, i prema budućim generacijama – zaključio je Đukanović.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve