Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Demos pred rascjepom?

Demos Miodraga Lekića nalazi se pred rascjepom nakon što je grupa funkcionera predvođena članovima Predsjedništva Ankom Vukićević, Srđanom Pavićevićem, Seadom Sadikovićem i Zoranom Miljanićem zaprijetila odlaskom ukoliko se nastavi dalja klerikalizacija te stranke, saznaje Pobjeda iz više izvora bliskih toj stranci.

Razlog za nezadovoljstvo je odluka predsjednika Opštinskog odbora Gorana Radonjića, koji je sredinom marta sa sveštenikom SPC osveštao prostorije odbora te stranke koje se nalaze u Bloku pet u Podgorici.

Crnogorska struja

Taj čin je zasmetao crnogorskoj struji unutar Demosa koju predvodi poslanica iz Nikšića Anka Vukićević, koja je smatrala da takav postupak ne priliči građanskoj stranci i da je više blizak konzervativnim, desničarskim strankama. Radonjić, koji je u Demos došao iz Nove srpske demokratije zajedno sa Goranom Danilovićem, pozvao se pak na odluku Izvršnog odbora Gradskog odbora Demosa koja je donijeta na sjednici kada je odlučeno da se kancelarije osveštaju, povodom čega je, prilikom glasanja, ubjedljiva većina bila za.

Grupa funkcionera je potom na hitno organizovanom sastanku sa Miodragom Lekićem zatražila ostavku Radonjića, što je lider Demosa odbio.

– Na sastanku su izrečene oštre ocjene na račun Radonjića i Danilovića, ali je zahtjev za smjenu prilično grubo odbio Lekić, što je dodatno udaljilo Vukićević od lidera stranke, tvrdi izvor Pobjede.

Prema njegovim riječima, rascjep unutar Demosa je realna opcija.

– Opcija podjele Demosa na prosrpski i procrnogorski dio je više nego realna imajući u vidu činjenicu da crnogorska struja u toj stranci, predvođena Ankom Vukićević, doktorom Srđanom Pavićevićem, Seadom Sadikovićem, Željkom Rolovićem i Zoranom Miljanićem ne vidi sebe u istoj stranci sa radikalnim i klerikalnim krugovima, koje personifikuje predsjednik podgoričkog Demosa Goran Radonjić, tvrde izvori.

Međutim, nije tu bio kraj podjelama u Demosu, imajući u vidu da su u posljednje vrijeme isplivale koncepcijske razlike između dva ključna čovjeka stranke Lekića i Danilovića, pogotovo u slučaju nastupa na lokalnim izborima u Herceg Novom i odnosu prema „alternativnoj skupštini” Demokratskog fronta, održanoj u Murinu.

Podjele

Danilović je u Novom bio, kao i u slučaju Nikšića, za formiranje trojne koalicije sa Socijalističkom narodnom partijom i DF-om, dok je Lekić dugo vremena zagovarao bojkot, izbjegavajući čvršći savez sa Andrijom Mandićem i Nebojšom Medojevićem sa kojim je nakon razlaza u Frontu i u lošim ličnim odnosima, kaže izvor.

– Odluka o samostalnom nastupu u Novom je mimo političke logike donesena pred kraj roka o predavanju izbornih lista, čime je smanjena šansa za uspjeh. Da se odluka o nastupu donijela u posljednji čas, svjedoči podatak da Demos nije predstavio punu odborničku listu od 34 kandidata već samo njih 29, navodi izvor.

Izvori Pobjede ne isključuju mogućnost da u slučaju neuspjeha, odnosno neulaska u lokalni parlament bude zatražena i ostavka predsjednika stranke Miodraga Lekića.

Razlike Danilovića i Lekića su bile vidljive i u slučaju odlaska u Murino, koji je zagovarao Danilović, dok je Lekić u zvaničnom saopštenju Demosa taj skup nazvao „neprimjerenim“.

– Sudbina Demosa kao jedinstvenog subjekta biće poznata nakon izbora u Herceg Novom, zaključio je izvor.

Danilović: Nemam nesuglasica sa Lekićem

Funkcioner Demosa Goran Danilović kazao je za Pobjedu da nema nesuglasica sa liderom Demosa Miodragom Lekićem, pa ni kada je u pitanju odlazak u Murino.

– Između mene i Lekića nema nesuglasica, kratko je kazao Danilović.

Izvor: Pobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve