Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Crna Gora mora početi znatno brže da zatvara pregovaračka poglavlja

Diplomata i potpredsjednik njemačkog Maršal fonda Ivan Vejvoda ističe i da, bez obzira na to što stvari sada izgledaju drugačije, Evropska unija nikada nije odlustala od politike proširenja na Zapadni Balkan. Vejvoda to potvrđuje time što od održavanja Solunskog samita 2003. godine, na kome je jasno poručeno da Unija otvara svoja vrata za nove članice, nije poslata nijeda zvanična poruka koja se kosi sa tim obećanjem.

Crna Gora mora ubrzati proces zatvaranja poglavlja koja su otvorena u procesu pregovora sa Evropskom unijom. Taj posao nije nimalo lak, ali on zavisi isključivo od Crne Gore i obaveza koje ispunite kao zemlja kandidat, kazao je u razgovoru za Pobjedu diplomata i potpredsjednik njemačkog Maršal fonda Ivan Vejvoda.

On napominje da je pred našom zemljom „domaći zadatak“ koji ona mora što prije da završi.

– Ukoliko ste dobar đak sješćete i završićete vaše obaveze. Naravno, to nije nimalo lako. Pojedina poglavlja su veoma teška. Ekološko poglavlje će, na primjer, trajati duže od nekih drugih, ali bi trebalo ona takozvana lakša poglavlja da budu zatvorena što prije – kazao je Vejvoda.

Ističe i da, bez obzira na to što stvari sada izgledaju drugačije, Evropska unija nikada nije odlustala od politike proširenja na Zapadni Balkan. Vejvoda to potvrđuje time što od održavanja Solunskog samita 2003. godine, na kome je jasno poručeno da Unija otvara svoja vrata za nove članice, nije poslata nijeda zvanična poruka koja se kosi sa tim obećanjem.

– Međutim, činjenica je da njihovi unutrašnji problemi, ne samo sa Bregzitom, nego i sa rastom desnice i spoljnim izazovima koji se tiču uticaja Rusije i Kine, Evropu dovode u situaciju da bude opreznija kada je u pitanju ispunjavanje zadatih kriterijuma, naročito onih koji se tiču usklađivanja sa evropskim pravnim okvirom – kaže Vejvoda.

Potpredsjednik njemačkog Maršal fonda objašnjava i da velike nade polažu u novi sastav Evropske komisije od koje se, kako je rekao, očekuje da Evropu učini mnogo značajnijom geostrateškom silom nego što je to ona danas.

-Vidjeli smo da je novoimenovana predsjednica EK Ursula for der Lajen najavila da će to biti geopolitička komisija. Smatram značajnim to što je Španac novi visoki predstavnik za spoljnu politiku. On je iskusni diplomata i najavili su da će, što se tiče našeg regiona, postaviti specijalnog izvijestioca. Pominju se još neka imena koja su, po mom mišljenju, vrlo pozitivna. Čini mi se da će gledati da ojačaju ulogu Evrope u svijetu – kaže Vejvoda.

Osvrćući se na probleme savremene Evrope, Vejvoda napominje i da se ne može očekivati da oni budu riješeni preko noći.

-Važno je da i oni krenu sa ispunjavanjem svojih domaćih zadataka. Problemi će se postepeno rješavati. Bregzit je trenutno gorući problem. To je sada u nekoj završnoj fazi. Međutim, jasno je svima da će Velika Britanija, čak i ako izađe, ostati u tijesnim odnosima sa Evropom zbog niza međusobno povezanih razloga bezbjednosti i spoljne politike… Vidjećemo i kako će se Amerika odnositi prema Velikoj Britaniji – zaključio je Vejvoda.

Neotvaranje pregovora sa Skopljem i Tiranom rđava je poruka region

To što na posljednjem sastanku Savjeta ministara Evropske unije ponovo nije dato zeleno svijetlo za otvaranje pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom rđava je poruka za te zemlje, ali i za cio region Zapadnog Balkana, smatra potpredsjednik njemačkog Maršal fonda Ivan Vejvoda.

– Očekujem da će, bar Sjeverna Makedonija dobiti poziv, ukoliko nijesam potpuno naivan i ne vidim nešto. Ukoliko ni Sjeverna Makedonija, ni Albanija ne dobiju poziv to će dovesti u pitanje kredibilitet evropskog projekta, ne samo u našem regionu, nego uopšte, sposobnost Evrope da bude geopolitička sila u jednom svijetu gdje moć Kine raste i gdje Amerika, pod Trampom, vodi jednu nepredvidivu politiku. U tom smislu bi bilo jako važno da evropski lideri shvate koji je značaj ove odluke – smatra Vejvoda.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve