Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

COVID19: Predigra pred veliki društveno-ekonomski šok?

Jedno je sigurno, COVID19 će promijeniti cijeli svijet. A što se nas tiče, vjerujem da ćemo konačno shvatiti šta znači patriotizam koji njeguje svoju zajednicu i državu. To je pokretačka snaga u moru preduzetih ekonomskih i drugih mjera, pomoću koje se možemo izvući iz cijelog ovog nereda

za aktuelno.me

Piše: Sanja Baltić

Ričard Fajnman, poznati teorijski fizičar i nobelovac, je rekao „Fizičari vole da zamišljaju kako je dovoljno reći: ovo su uslovi, šta će se sledeće desiti?“. Ovu izjavu povezah sa trenutnim stanjem  koje, usljed aktuelne pandemije korone, možemo opisati terminom koji se koristi u nauci, ali i mimo nauke – „haos“.

Promjena je nešto što je imanentno svijetu u kom živimo – mijenaju se cijene, kvalitet proizvoda, ukusi, želje, životni stil i navike, a u vremenu kada 5G ulazi na velika vrata svjedoci smo, više nego ikad, kojom se brzinom mijenja tehnologija. O ovome je (gotovo proročki) govorio i antički filozof iz Efesa – Heraklit koji je smatrao da se u prirodi sve konstantno mijenja, pa čovjek “ne može u istu rijeku ući dva puta”.

Čini se da čak i u normalnom privrednom okruženju važe ovi heraklitovski postulati, pa u trci za uspjehom veći profit ostvare oni koji bolje predviđaju budućnosti u stalno mjenjajućem svijetu. Stoga su istraživanja tržišta jedan od bitnijih alata pomoću kojih se privreda i privrednici lakše prilagode izmjenama koje u datom trenutku ne anticipiraju, ali će se one izvjesno desiti.

No, kako se treba ponašati u aktuelnom stanju haosa i rasula, u kom je neočekivano došlo do opšte promjene uslova poslovanja pa stoga i uslova života. Kako je moguće da se opet desio toliki kiks pa su se sve ekonomije našle ponovo u problemu održivosti?

Ako neki analitičari pretenduju da budu analitičari, onda nesumnjivo treba da pokušaju da daju odgovre na ovakva pitanja, iako vidimo da je teško prognozirati ishod. Jasno je, iz ma koje struke da dolaze, dramatičnu stvarnost ni u kom slučaju ne smiju obašnjavati teorijama zavjere, misticizmom, fabrikovanim tumačenjima koja djeluju logično ali nemaju nikakvu naučnu utemeljenost.

Globalnu nesreću u obliku COVID19, velike i male sile Evrope i Zapada nijesu očekivale. Smatrali su da će proći mimo njih. Kao što znamo, to se nije desilo. Posle ovakvog sunovrata, da li je očekivano da će doći do brzog ekonomskog oporavka, kako neki naši (ali i regionalni i svjetski) analitičari najaviše? Da li je to samo njihov optimistički stav, jer ga i ja želim imati ukoliko je, osim optimizma, zasnovan na ekonomskim činjenicama?

Ili je to samo način da se smiri savjest od realnijeg, pesimističkog scenarija koji upućuje da će prije doći do globalne recesije u kojoj se ne zna koliko će duboko svjetska ekonomija potonuti. Bilo kako bilo (a biće kako mora), primijetna je oštra protivurječnost, nešto jeste a opet nije, jer tek dolazi.

Jedno je sigurno, COVID19 će promijeniti cijeli svijet. A što se nas tiče, vjerujem da ćemo konačno shvatiti šta znači patriotizam koji njeguje svoju zajednicu i državu. To je pokretačka snaga u moru preduzetih ekonomskih i drugih mjera, pomoću koje se možemo izvući iz cijelog ovog nereda.

(Autorka je diplomirani ekonomista, vlasnik i izvršni direktor Agencije za istraživanje tržišta i ispitivanje javnog mnjenja “Stars Up” d.o.o)

*Zabranjeno je kopiranje i korišćenje objavljenog sadržaja bez saglasnosti redakcije portala Aktuelno.me i autora teksta

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve