Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Čak i pandemija radi za neradnike iz Skupštine

Odluka da se zbog pandemije koronavirusa ne raspravlja o smanjenju plata u Skupštini, sigurno je obradovala devet poslanika Demokratske Crne Gore i Ujedinjene reformske akcije (URA) kojima je, kako stvari sada stoje, pošlo za rukom nešto što nijednom poslaniku u istoji parlamentarizma nije - da ni dana ne provedu na radnom mjestu, u "debeloj ladovini" preleže čitav mandat i još za to budu dobro plaćeni!

Skupština Crne Gore zasijedala je protekle sedmice, a poslanici i Vladini funkcioneri, kako je bilo i očekivano, raspravljali su o aktivnostima u vezi sa epidemijom koronavirusa. Iako je Administrativni odbor Skupštine trebalo da donese odluku o kažnjavanju poslanika koji neopravdano ne učestvuju u radu Skupštine, to se nije desilo.

Godinama kritikuju državu koja ih plaća za nerad

Kako je još ranije obrazložio predsjednik Odbora Luiđ Škrelja, zbog pandemije koronavirusa i cjelokupne situacije u državi donijeli su odluku da ipak ne raspravljaju o kažnjavanju poslanika i smanjenju zarada.

Ovakva odluka sigurno je obradovala devet poslanika Demokratske Crne Gore i Ujedinjene reformske akcije (URA) kojima je, kako stvari sada stoje, pošlo za rukom nešto što nijednom poslaniku u istoji parlamentarizma nije –  da ni dana ne provedu na radnom mjestu, u “debeloj ladovini” preleže čitav mandat i još za to budu dobro plaćeni!

Iako je Skupština krajem jula prošle godine, usvojila izmjene Poslovnika prema kojim je predviđeno da će se poslanik, koji neopravdano ne učestvuje u aktivnostlma parlamenta duže od 30 dana, kazniti novčano od 30 do 50 odsto od plate, ova odredba je ostala mrtvo slovo na papiru.

Predsjednik Liberalne partije Andrija Popović, koji je predložio izmjene Poslovnika, rekao je za Aktuelno da je zbog politizovanja i proizvoljnog tumačenja dozvoljeno znatnom broju poslanika da četiri godine i ne uđu u Skupštinu.

“Izmjene poslovnika Skupštine Crne Gore o kažnjavanju poslanika koji ne dolaze se moraju primjenjivati, niko nema pravo da ih proizvoljno tumači i politizuje, iako mandat za nekoliko mjeseci ističe. Za sada držimo primat u svjetskom parlamentarizmu, bar u nekoj oblasti. Dozvolili smo znatnom broju poslanika, 12 odsto od ukupnog broja da završavaju četvorogodišnji mandat bukvalno bez ulaska u Skupštinu”, rekao je Popović za Aktuelno.

Stotine hiljada za nerad

Demokrate i URA su, slobodno se može konstatovati, nezapamćen kuriozitet – iako će čitav mandat odsustvovati iz politike i skupštinskih zasjedanja, niko ih od nadležnih skupštinskih organa nije previše kritikovao zbog toga, a za eskiviranje radnih obaveza, inertnost i neodgovornost prema građanima koji su ih glasali, nagrađeni su stotinama hiljada eura iz budžeta Crne Gore.

Devet poslanika koji će po svemu sudeći bojkotovati parlament čitav četvorogodišnji mandat su – osam poslanika Demokrata na čelu sa Aleksom Bečićem i poslanik URA-e Dritan Abazović. Na osnovu zvaničnih podataka Skupštine, u koje je Aktuelno imao uvid, izračunali smo da je prosječna plata poslanika oko 1.500 eura, zavisno od mjeseca. To znači da se, na mjesečnom nivou, za plate devet poslanika koji ne dolaze na posao izdvaja 13.500 eura.

Ako to pomnožimo sa 41 mjesec, koliko već traje mandat koji su dobili na izborima 2016. godine, ispada da su građani  samo ovih devet poslanika platili oko 553.500 eura (oko 61.500 po poslaniku) da ne rade posao za koji su izglasani! Svaki od ovih predstavnika naroda za više od dvije i po godine bojkota dobio je iznos za koji može da kupi dvosoban stan, a da pri tom nije ni kročio na radno mjesto. Suvišno je pitati da li to može proći ikome u Crnoj Gori, ili bilo gdje drugo na svijetu.

Umjetnička fotografija – “Šta raditi sa viškom slobodnog vremena” (kolorizovano), FOTO: Facebook

Ovim ciframa treba dodati i plate još 30 opozicionih poslanika DF-a, Demosa, SNP-a i SDP-a koji su bokotovali parlament do kraja 2017. godine. Prema skupštinskoj evidenciji u koju smo imali uvid, ti poslanici su primali takođe u prosjeku 1.500 eura mjesečno tokom godinu i dva mjeseca bojkota.

To znači da je za nedolazak na posao država ovim poslanicima izdvojila 630.000 eura!

Ako sve ovo uzmemo u obzir ispada da je poreske obveznike (građane Crne Gore) skupo koštao “plaćeni bojkot” opozicije – za poslanike koji nijesu kročili na svoje radno mjesto iz budžeta je izdvojeno 1.161.500 eura.

Da li su prevarili birače, da li bi ih iko glasao da su znali da će na ovako “ošljarski” način da zanemare sve obaveze i preplanduju čitav četvorogodišnji mandat, suvišno je pitati. Činjenica je da ovakvo ponašanje može da im prođe jer institucije nijesu spremne da se nose sa političkim pritiskom.

Bečićeve laži

Treba se prisjetiti da je lider Demokrata Aleksa Bečić  odmah nakon usvajanja izmjena Poslovnika krenuo da vrši pritisak na institucije brutalinim lažima da mu “je DPS smanjio platu jer je on postigao neki politički podvig”. Te laži su bezrezervno prenošene kroz plaćene tekstove koji su izlazili na naslovnim stranama “opozicionih medija”.

Ostvario “crnogorski san”: “Sjedim, ne radim, kritikujem vlast, a plata redovna – tako godinama”

Nakon ovakve tirade institucije su izgleda ostale isprepadane i Bečić i njegovi legalisti iz Demokrata, uz poslanike URA-e i dalje primaju punu platu, a u parlament ne dolaze, a pandemija koronavirusa, uz politički protisak koji su sprovodili, im je dobro došla da njihov nerad ostane nekažnjen.

I na kraju treba se zapitati – da li bi vi mogli da odsustvujete neopravdano sa posla više od tri dana a da ne dobijete otkaz?

Naši poslanici ne dolaze na svoje radno mjesto skoro čitav mandat, a pošto će pandemija korone sigurno potrajati još koji mjesec, uz podatak da smo u izbornoj godini, po svemu sudeći preležaće čitav mandat. Umjesto otkaza dobili su desetine hiljada eura, pa je valjda opravdano zapitati se – za koga radi ova država – za političare ili ljude koji su ih doveli tu gdje jesu?

B.Knežević

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
gagi
26.04.2020-10:35 10:35

Ne vidjeh odavno dvije vece Lj… za jednim taulinom,od Karadzica i Nemanje Abazovica