Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Apokaliptična poplava u Veneciji, snijeg od Britanije do Rusije

Vatrogasci su juče i danas iz zavejanih kolona vozila na alpskim prevojima morali teškim mašinama da spašavaju putnike.

Dok je nad dijelovima Balkana i južne Evrope neuobičajeno toplo za sredinu novembra, veći dio Evrope, od Britanskih ostrva do rusko-norveške granice, zahvaćen je kataklizmičkim vremenskim prilikama, takođe neuobičajenim za ovo doba godine.

Zbog “apokaliptičnih” poplava koje su pogodile Veneciju, u gradu je proglašeno vanredno stanje. Voda u nekim dijelovima grada dosezala visinu i do 187 centimetara i opada tek od jutros. Šteta od poplava okvirno se procjenjuje na stotine miliona eura.

“Vjetrovi sa sjevera i juga ušli su u luku, dižući more u laguni i jačajući plimu More je potopilo ostrvo o Pelestrina, koje brani Veneciju. Kuće na tom ostrvu još uvek su pod vodom. Zabilježene su i dvije žrtve”, kaže Luiđi Brunjaro, gradonačelnik Venecije.

Samo stotinak kilometara sjevernije nastupa carstvo snijega i leda. Vatrogasci su juče i danas iz zavejanih kolona vozila na alpskim prevojima morali teškim mašinama da spašavaju putnike.

U susjednoj Austriji, gdje visina snježnog pokrivača prelazi 80 cm, situacija je još dramatičnija.

“Za nas u Lezahtalu ovo je normalna situacija. Navikli smo se na visok snijeg. Radi bezbjednosti smo zatvorili škole i vrtiće a nije prohodan ni magistralni put kroz mjesto”, kaže Hans Gugenberger, direktor škole u tom mjestu.

Snijeg je izazvao haos i na sjeveru Španije. Većina puteva je sada prohodna, ali se saobraćaj odvija samo uz krajnji oprez vozača.

U Poljskoj, na padinama Krkonoša snijeg je obradovao sve koji žive od zimskog turizma, ali je putare iznenadio.

Na ovakve neprilike njemački klimatski aktivisti okupli su se oko berlinskog aerodroma Tegel, zahtjevajući da se ukinu lokalni i drugi kratki avionski letovi, jer navodno doprinose visokoj emisiji ugljen-dioksida.

“Kada sam bio mali, osamdesetih godina je bilo normalno da temperatura bude minus 25 i da bude puno snijega. Niko nije razmišljao da je to zbog ugljen-dioksida. Preživjeli smo to ledeno doba pa sam prilično siguran da ćemo preživjeti i ovo globalno zagrijavanje”, kaže Stefan Melhorn, aktivista.

Snijeg nije poremetio život samo u Evropi. I u SAD se bore sa prodorom artičkog hladnog talasa koji je pored prvog snijega donio i izuzetno niske temperature.

 

IzvorN1

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve