Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Amerika oborila sve crne rekorde: Ljekari u strahu, epidemija korone van kontrole

Nacionalni rekord iz druge polovine aprila oboren je početkom sedmice i od tada je svaki dan donosio sve veći neslavni bilans koji je kulminirao u četvrtak

Epidemija korona virusa u Americi je van kontrole. Sjedinjene Države su u petak oborile sopstveni i globalni rekord sa više od 54.000 novih slučajeva.

Nacionalni rekord iz druge polovine aprila oboren je početkom sedmice i od tada je svaki dan donosio sve veći neslavni bilans koji je kulminirao u četvrtak.

Vlast je to pripisala masovnijem testiranju, posebno u nekim od najteže pogođenih država, poput Arizone, Teksasa, Floride i Кalifornije.

Ali, za razliku od prethodnih nedjelja ili mjeseci, širenje više nije ograničeno na nekolicinu država ili gradova. U 37 saveznih država vidi se vrtoglavi rast broja slučajeva, uključujući Floridu, gdje je juče registrovano više od 11.000 infekcija, pa je uveden policijski sat. Kalifornija je drugi epicentar, sa rastom broja pozitivnih testova za 37 odsto i broja hospitalizovanih pacijenata za 56 odsto u prethodne dvije nedjelje.

Ove nedjelje je gotovo svaka stavka za mjerenje pandemije bila premašena. Amerika je u proteklih sedam dana prijavila oko 400.000 novih slučajeva, više nego u bilo kojoj prethodnoj nedjelji od početka pandemije.

Potpredsjednik Majk Pens hvalio se 16. juna da je broj novih infekcija pao na oko 20.000 dnevno, što je pad u odnosu na aprilski maksimum od oko 30.000 novih slučajeva. Od tada je Amerika svakodnevno bilježila više od 30.000 novih slučajeva, da bi se taj broj prošle nedjelje popeo na više od 40.000. Tokom ove sedmice samo u subotu nije probio prag od 50.000.

Nisu svi novi slučajevi blagi. Skoro 40.000 Amerikanaca sada je hospitalizovano, isto koliko ih je ležalo u bolničkim krevetima krajem maja. Ovaj broj je vjerovatno dosta veći – Florida i dalje ne izvještava o svojim ukupnim podacima o hospitalizaciji, mada kaže da će te brojke uskoro objaviti. Podaci koji su za sada dostupni nagovještavaju da je zdravstveni sistem već prebukiran. Na primjer, u Hjustonu, najvećem medicinskom centru Teksasa, popunjeno je 100 odsto kreveta za intenzivnu njegu.

Jedna statistika koja, na sreću, još nije pošla u pogrešnom smjeru odnosi se na smrtne slučaeve. Broj preminulih nastavio je da pada ove nedjelje i u prosjeku je iznosio manje od 500 dnevno. Međutim, tempo njihovog pada je usporio. Još je rano za procjenu da li će stopa smrtnosti nastaviti da pada u narednih nekoliko nedjelja, ali rani znaci nisu dobri.

Uvijek će postojati raskorak između porasta broja slučajeva korona virusa i posledičnog porasta broja preminulih – u prosjeku između prvih simptoma i smrti prođe 14 dana. U Arizoni, gdje je broj slučajeva počeo da skače prije oko dvije nedjelje, i stopa smrtnosti je počela da se povećava.

Novo širenje posbno pogađa jug, odnosno zemllje “Sunčevog pojasa”.

Ono što bi dodatno trebalo da zabrine Amerikance, kako ocjenjuje “Atlantik”, jeste to što sa rapidnim širenjem zemlja više neće moći da prati situaciju i razumije šta se dešava – već sada su laboratorije koje vrše testove preopterećene i nisu u mogućnosti da objavljuju rezultate onoliko brzo koliko je to epidemiološki korisno.

Takođe, čini se da nema posebnih pravila po kojima se može predvidjeti koja država će biti pogođena. Novi talas je preplavio države koje su imale neke od najoštrijih mjera, poput Kalifornije, jednako koliko i one koje su se među prvima otvorile, poput Floride i Teksasa.

”Ovo je tek početak. Svi smo se nadali da će doći ljeto i da će sve biti u redu, ali nismo čak ni blizu kraja. Postoji mnogo zabrinjvajućih faktora koji su se pojavili ove nedjelje”, rekla je Kongresu Ejmi Šučet, zamjenica direktora Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve