Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Američki stručnjak za bezbjednost Džastin M. Bišop: Odabrali ste pravi put

Američki stručnjak za bezbjednost Džastin M. Bišop, kaže da je Balkan daleko bezbjednije mjesto danas nego prije nekoliko godina, i da je Crna Gora ulaskom u NATO odabrala pravi put ka stabilnosti i sigurnosti i učvršćivanju demokratije.

Ovaj američki stručnjak za bezbjednost u intervjuu za Dnevne novine kaže da postoje i oni koji ne žele jačanje odnosa Crne Gore sa Zapadom, ali da oni nemaju nikakvu alternativu koju bi ponudili našoj zemlji.

“Te iste nacije mogu malo toga ponuditi po pitanju alternativnih političkih ili bezbjednosnih rješenja koja mogu zadovoljiti želju Crne Gore da dobije pristup zapadnim tržištima i mogućnostima”, tvrdi Bišop.

DN: Nalazimo se na Balkanu za koji se još govori da je nesiguran i da treba preduprijediti rizike i eliminisati nesigurnosti u društvu. Vi ste upoznati sa situacijom u ovom regionu. Kako od Balkana napraviti sređen, demokratski region i kako eliminisati sve rizike?

BIŠOP: Kao prvo, smatram da je Balkan, uopšteno govoreći, sigurno mjesto za život, putovanje i rad. Moj prvi susret s Balkanom bio je 1995. godine u svojstvu oficira Američke vojske u Snagama za implementaciju mira (IFOR) pri NATOu u Bosni i Hercegovini. Mogu sa sigurnošću reći, i mislim da će se mnogi složiti, da je Balkan bio mnogo opasniji tada u poređenju sa sadašnjim stanjem. Nadalje, jedini način na koji bi se sigurno eliminisao rizik jest ne baviti se aktivnošću koja nosi rizik. Naravno, gotovo je nemoguće očekivati od osoba i preduzeća da ne djeluju, stoga bilo kakvo djelovanje uvijek sa sobom nosi rizik i nesigurnost. Međutim, možemo upravljati rizikom ako smo upoznati sa dvije stvari: 1) što (ili ko) prijeti našem poslovanju ili aktivnostima, i 2) kako smo “izloženi” ili ranjivi po pitanju takvih prijetnji jer nam nedostaje informisanosti, obučenosti, opreme, planova ili procedura. S ovim dvijema ključnim informacijama možemo započeti s koracima za ublažavanje i smanjenje rizika.

DN: Crna Gora je ušla u NATO. U Alijansi su već Hrvatska i Albanija, a Makedonija je dobila poziv da se priključi. Koliko to utiče na bezbjednost regiona i očekujete li da i ostale zemlje Zapadnog Balkana krenu putem Crne Gore, Hrvatske i Albanije?

BIŠOP: Pristupanje Crne Gore NATO-u važna je prekretnica na putu ove države prema stabilnosti, demokratiji i sigurnosti u regiji poznatoj pod nazivom “evropsko bure baruta”. Što su čvršće političke, ekonomske i bezbjednosne veze balkanskih zemalja s Evropom i Zapadom, regija će postati stabilnija, a mogućnosti za sukob manje. Od 1700-ih godina filozofi kao što su Kant, Paine i Tocqueville tvrdili su da su demokratske nacije manje sklone započeti rat s drugim demokratskim nacijama. Istorija je pokazala da su u velikoj većini slučajeva bili u pravu. Iako naravno postoje nacije koje ne žele vidjeti jačanje odnosa Crne Gore (i drugih regionalnih sila) sa Zapadom, te iste nacije mogu malo toga ponuditi po pitanju alternativnih političkih ili bezbjednosnih rješenja koja mogu zadovoljiti želju Crne Gore da dobije pristup zapadnim tržištima i mogućnostima.

DN: Uspostavljate saradnju i sa partnerima iz Crne Gore. Recite nam nešto više o tome.

BIŠOP: Društvo Offline Solutions d.o.o. imalo je čast sklopiti partnerstvo s izvrsnim bezbjednosnim društvima u Crnoj Gori, tj. Alfa AC Security i Urban Protection Training Center. Od 2014. godine sarađujemo s ovim društvima, tačnije Aleksandrom Đuričkovićem na razvijanju koncepta “centra izvrsnosti za bezbjednosnu obuku”. Riječ je o privatnom centru koji nudi taktičku bezbjednosnu obuku namijenjenu javnom i privatnom sektoru, kao i akademske kurseve, konferencije i simpozije fokusirane na globalni terorizam te prijetnje cyber sigurnosti. Ovaj je projekat prvi takve vrste na Balkanu te će predstavljati veliki doprinos evropskoj sigurnosti i stabilnosti od strane najnovijeg evropskog člana NATO-a.

DN: Kompanije na čijem ste čelu su već prisutne u regionu Zapadnog Balkana. Šta je njihov cilj?

BIŠOP: Društvo Offline Solutions d.o.o. osnovano je kako bi pružilo firmama i organizacijama jugoistočne Evrope i Balkana druge mogućnosti po pitanju korporativne sigurnosti i upravljanja rizikom. Kao društvo i zahvaljujući stručnjacima koje zapošljavamo za pružanje podrške klijentima širom svijeta, pristupamo bezbjednosnim izazovima i ublažavanju rizika koristeći tzv. “diskretne” bezbjednosne protokole. Ovakve se metode često povezuju s evropskom i sjevernoameričkom filozofijom i principima sigurnosti i upravljanja rizikom te predstavljaju ono čime se Offline Solutions ističe na lokalnom bezbjednosnom tržištu.

Demokratija vodi do jake ekonomije

DN:Očekujemo Vas u Crnoj Gori. Kako vidite, u bezbjednosnom smislu, budućnost Crne Gore i može li ona da bude i dalje predvodnica reformi u demokratskom i bezbjednosnom sektoru, iako je jedna od najmanjih država regiona?

BIŠOP: Mišljenja sam da Crna Gora, zajedno s drugim malim evropskim državama (npr. Lihtenštajnom, Luksemburgom, Švajcarskom) može biti važan član saveza demokratskih nacija u Evropi. Trebaće vremena i neće biti jednostavno, ali ako to narod želi, to će i dobiti. Treba početi reforme i poštovanje djelovanja demokratskih institucija što vodi do jake ekonomije te samim tim, mira i sigurnosti.

izvor: Dnevne novine

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve