Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Program Evropa sad sačinjen u funkciji osnivanja nove političke partije

'3○Cilj je bio da se minimalne zarade i druge zarade u javnom i privatnom sektoru povećaju nezavisno od tržišnih razloga i da se na taj način obezbijedi dobra startna pozicija za planiranu političku stranku. Pritom, državni budžet i budžeti lokalnih samouprava su bili kolateralna šteta takve ekonomske politike''

Opšte je poznato da je ekonomski program “Evropa sad” sačinjen u funkciji osnivanje nove političke partije od strane bivšeg premijera Krivokapića i bivših ministara Spajića i Milatovića, ocijenili su iz ekonomskog tima Građanske inicijative “21.maj”.

Njihov plan, smatraju u “21. maju”, se zasnivao na jednostavnom i “efikasnom populizmu i bio je proizvod državnog intervencionizma u oblasti zarada”.

“Cilj je bio da se minimalne zarade i druge zarade u javnom i privatnom sektoru povećaju nezavisno od tržišnih razloga i da se na taj način obezbijedi dobra startna pozicija za planiranu političku stranku. Pritom, državni budžet i budžeti lokalnih samouprava su bili kolateralna šteta takve ekonomske politike”, navode iz “21. maja”.

Istovremeno, dodaju, povećanjem korporativnih i obligacionih poreza u enormnom iznosu od oko 70 odsto, realni privredni sektor je, kako navode,  “izložen najvećem fiskalnom udaru u posljednje skoro dvije decenije”.

“Takođe, ukidanjem doprinosa na javne zdravstvene usluge budžet za javno zdravlje je doveden u nikad goru situaciju. Odgovornost za ovaj program ne snose samo manipulativni Krivokapićevi ministri već i stranke koje čine najveći dio sadašnje Vlade. Zato je važno da sadašnji ministar finansija što prije obavijesti javnost o realnim učincima i finansijskim posljedicama programa „Evropa sad“”, poručili su iz ekonomskog tima “21. maja”.

Već sada je očigledno, napominju oni, da se mora raditi temeljita revizija tog programa i “definisati realna javna ekonomska politika koja neće uključivati novo zaduživanje”.

“Koja će morati da vrši odgovarajuće fiskalne korekcije i koja neće politiku zarada u privatnom sektoru tretirati na način kojim se guši sloboda preuzetništva i tržišna ekonomija. Pritom, revizija rada prethodne Vlade mora uključiti i pitanje pravne odgovornosti za populističku ekonomsku politiku koja je je išla u pravcu devastiranja javnih finansija, povećala stopu nezaposlenosti i destimulisala preduzetničku inicijativu u Crnoj Gori”, zaključili su iz ekonomskog tima GI “21. maj”.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve