Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Nastavljeni sastanci delegacije Centralne banke sa predstavnicima Svjetske banke i MMF-a

Oporavak od krize uzrokovane globalnom pandemijom je i prije početka rata bio usporen zbog povećanja kamatnih stopa i geopolitičkih tenzija, smanjenja rasta i trgovine, inflatornih pritisaka, kontinuiranog rasplamsavanja kovida i smanjene makroekonomske podrške. Prognoza rasta BDP-a za 2023. godinu za ovaj region iznosi 2,3 odsto

U nastavku aktivnosti tokom Proljećnog zasijedanja Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke, delegacija Centralne banke Crne Gore (CBCG) koju predvodi guverner Radoje Žugić, učestvovala je na konferenciji MMF-a, na visokom nivou, posvećenoj regionalnim ekonomskim perspektivama i susrela se sa potpredsjednicom Svjetske banke za Evropu i Centralnu Aziju, Anom Bjerde, izvršnim direktorom Holandsko-belgijske konstituence, Koenom Davidsom i drugim zvaničnicima Svjetske banke i MMF-a.

“Na sastanku posvećenom regionalnim ekonomskim perspektivama konstatovano je da je rat u Ukrajini izuzetno negativno uticao na globalni i regionalni ekonomski rast. Konstatovano je da je nakon ostvarenog rasta od 6,5 odsto u regionu Evrope i Centralne Azije, za ovu godinu projektovan pad od 4,1 odsto, što je dvostruko veća kontrakcija od recesije u 2020. godini uzrokovane pandemijom”, saopšteno je iz CBCG.

Oporavak od krize uzrokovane globalnom pandemijom je i prije početka rata bio usporen zbog povećanja kamatnih stopa i geopolitičkih tenzija, smanjenja rasta i trgovine, inflatornih pritisaka, kontinuiranog rasplamsavanja kovida i smanjene makroekonomske podrške. Prognoza rasta BDP-a za 2023. godinu za ovaj region iznosi 2,3 odsto.

Na sastanku sa potpredsjednicom Svjetske banke Anom Bjerde, guverner Žugić je istakao da je Centralna banka prije izbijanja globalne pandemije riješila sve sistemske slabosti u bankarskom sistemu, te da je Crna Gora ušla u krizu sa snažnim bankarskim sistemom. Istakao je da je CBCG implementirala deset paketa mjera koje su poboljšale socijalni položaj građana, olakšale prevazilaženje recesije privredi i očuvale stabilnost sistema. Naveo je i da su, prema ocjeni MMF-a, pomenute mjere ublažile recesiju u Crnoj Gori.

„Regulatorni okvir je značajno unaprijeđen i približavamo se punoj harmonizaciji sa pravnim sistemom Evropske unije“, kazao je Žugić i dodao da se Crna Gora suočava sa brojnim globalnim izazovima koji negativno utiču na domaću ekonomiju: ratom u Ukrajini, posljedicama globalne pandemije, monetarnim preobiljem koje su kreirale vodeće centralne banke u borbi protiv kriza, prekinutim globalnim lancima snabdijevanja i dr.

Potpredsjednica Svjetske banke je istakla da je i dalje prisutan visok nivo neizvjesnosti na globalnom nivou, ukazala na značaj realokacije turističkih tokova ka zemljama Zapadne Evrope i izrazila spremnost za nastavak započetih projekata u Crnoj Gori. Kroz svojih pet aktivnih projekata ukupne vrijednosti od oko 141 milion dolara, Svjetska banka u Crnoj Gori podržava regulaciju rječnih tokova i otpadnih voda, poljoprivredu, reformu administracije i energetiku.

“Na sastanku sa Koenom Davidsom, direktorom Holandsko-belgijske konstituence u Svjetskoj banci razmijenjena su gledišta o ekonomskoj situaciji u Crnoj Gori i zemljama članicama Konstituence. Naglašeno je da Crna Gora podržava regionalni projekat Svjetske banke i Evropske komisije u vezi sa modernizacijom platnih sistema zemalja Zapadnog Balkana, uz očekivanje da će ovaj projekat ubrzati integraciju Crne Gore u SEPA-u”, dodaje se u saopštenju.

Guverner Žugić je izrazio zahvalnost na tehničkoj pomoći Svjetske banke za projekat izrade tenderske dokumentacije za sistem instant plaćanja i uvođenje QR koda.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve