Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Marković: Ulcinj treba da zauzme mjesto u vrhu opština po stepenu razvijenosti

Ocijenio je da zavidna turistička tradicija Ulcinja predstavlja pouzdanu osnovu za privlačenje investitora sa jasnom vizijom i potencijalom te da Vlada želi takve investitore i to na upravo lokacijama nekadašnjih turističkih objekata „Galeb“, „Lido“ i „Jadran“

Predsjednik Vlade Duško Marković rekao je danas da razvoj Ulcinja smatra značajnim za razvoj cijele Crne Gore te da Ulcinj vrlo brzo treba da zauzme mjesto u vrhu opština po stepenu razvijenosti.

“Razvojne perspektive te opštine izuzetne su, ne samo u crnogorskim okvirima, nego i šire. Tim prije, obavezni smo na odgovoran pristup i na državnom, i posebno na lokalnom nivou. A on mora biti ne samo administrativan, nego suštinski i domaćinski kad je u pitanju rješavanje razvojnih prioriteta jednog tako reprezentativnog grada. Dakle, država je u prethodnom periodu obezbijedila povoljne uslove za ulaganje u visoko-kvalitetne hotelske kapacitete, a njihovu atraktivnost smo dodatno podigli i nedavnim započinjanjem razvojnog programa ekonomskog državljanstva radi investiranja”,  rekao je premijer na premijerskom satu.

Ocijenio je da zavidna turistička tradicija Ulcinja predstavlja pouzdanu osnovu za privlačenje investitora sa jasnom vizijom i potencijalom te da Vlada želi takve investitore i to na upravo lokacijama nekadašnjih turističkih objekata „Galeb“, „Lido“ i „Jadran“.

Odgovarajući na pitanje potpredsjednika Skupštine Gencija Nimanbegua o planovima sa ove tri lokacije premijer je rekao da su sva tri do sada bila neuspješni primjeri potencijalnih razvojnih projekata.

Marković je pozdravio intetresovanje poslanika Nimanbegu –a da se razgovara o izazovima u realizaciji ova tri projekta, koji po obimu očekivanih investicija imaju potencijala da budu razvojna prekretnica Ulcinja, kao i da obogate turističku ponudu i doprinesu zapošljavanju građana.

Rekao je da je Ministarstvo održivog razvoja i turizma u predhodnom periodu detaljno informisalo o hronologiji postupanja i statusima realizacije ovih projekata.

On je dalje naveo da je u cilju realizacije Zaključaka Vlade Crne Gore od 10. marta 2016. godine, angažovan pravni savjetnik koji je pripremio analizu obaveza ugovornih strana i preuzetih aktivnosti obje ugovorne strane u slučaju hotela „Galeb“, a kojom je dat pregled mogućih  postupaka raskida ugovora, kao i pravne posljedice raskida.

U nalazu Kontrolora vezanog za Ugovor o kupoprodaji hotela „Galeb“ se konstatuje da je kupac uplatio kupoprodajnu cijenu u iznosu od 5,7 miliona eura u skladu sa rokovima predviđenim Ugovorom, da je blagovremeno dostavio garancije i u potpunosti ispoštovao Socijalni program u iznosu od 1,7 miliona eura, ali da invrsticiju nije realizovao u skladu sa Investicionim planom zbog kašnjenja lokalne samouprave u obezbjeđivanju planskih pretpostavki za realizaciju projekta.

Opština Ulcinj je prostorno – plansku dokumentaciju donijela tek poslije šest godina od dana zaključenja Ugovora, što je onemogućilo kupca da investira Ugovorom utvrđeni iznos.

“Kada je u pitanju realizacija Ugovora o kupoprodaji Hotela ‘Lido’ na Velikoj plaži, nalazi Kontrolora potvrđuju da je kupac i u ovom slučaju u cjelosti uplatio kupoprodajnu cijenu u iznosu od 10,8 miliona eura u ugovorenom roku, da je ispoštovao Socijalni program, ali da investicija nije realizovana u skladu sa Investicionim planom, između ostalog zbog nerješavanja 75 odsto ekološkog problema – kanala Port Milena”, rekao je Marković.

“Po pitanju parnice koju Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom vodi pred Privrednim sudom u cilju raskida Ugovora o dugoročnom zakupu lokacije bivšeg hotela Jadran, pravosnažna presuda po ovom predmetu još nije donijeta”, rekao je premijer dodajući da je uočena inertnost lokalne samouprave prilikom postupanja po preporukama Vlade u cilju uklanjanja objekata sa Rta Bratislava, kako bi se stvorili uslovi za turističku valorizaciju ovog lokaliteta.

“Država je u predhodnom periodu obezbijedila povoljne uslove za ulaganje u visoko – kvalitetne hotelske kapacitete, a njihovu atraktivnost je dodatno podigla i nedavnim započinjanjem razvojnog programa ekonomskog dražavljanstva radi investiranja, istakao je premijer Marković i dodao da su u Ulcinju poželjni investitori sa jasnom vizijom i potencijalom, kao i to da će Vlada partnerski postupati prema svima koji su spremni da svoj kapital ulažu u održive razvojne projekte”, kazao je Marković.

Troškovi koje država ima po osnovu posljedica oslobađajućih pravosnažnih sudskih presuda osobama protiv kojih su podignute optužnice treba posmatrati u kontekstu nezavisnosti sudstva, ocijenio je danas na premijerskom satu predsjednik Vlade Duško Marković.

Troškovi po osnovu oslobađajućih pravosnažnih sudskih presuda 
Premijer je tokom premijerskog sata govorio i o troškovima koje država ima kao posljedicu oslobađajućih pravosnažnih presuda.

“Vlada je kao jedan od aktera sveobuhvatne reforme pravosuđa, svakako zainteresovana da svi troškovi, pa i troškovi sudskog postupka na koje ukazujete, budu manji i vjerujemo da ćemo u narednom periodu do toga i doći“, rekao je Marković, odgovarajući na pitanje nezavisnog poslanika Aleksandra Damjanovića.

On je kazao i da pravosnažne oslobađajuće presude treba posmatrati upravo kao dokaz kvaliteta sistema, a ne kao njegovu anomaliju.

„Ako bi državni tužioci pokretali postupke samo u onim slučajevima kada su 100 odsto sigurni da će uspjeti da dokažu krivicu, onda bi optužnice bile presude”, istakao je predsjednik Vlade.

Osvrćući se na statistiku, on je naveo da su podaci ohrabrujući.

“Tokom 2018. godine Državno tužilaštvo ostvarilo je izuzetno visok procenat potvrđenih optužnica, tako što je u postupku sudske kontrole potvrđeno skoro 98 odsto optužnica. Procenat osuđujućih presuda takođe je visok i iznosi skoro 91 odsto. Oslobađajućom presudom riješeno je manje od četiri odsto optuženja, a odbijajućom manje od dva odsto optuženja”, naglasio je Marković.

Predsjednik Vlade je dodao i da se crnogorsko pravosuđe ne nalazi se ni u kakvom VD stanju koje bi na bilo koji način negativno uticalo na ostvarivanje njegove ustavne i društvene uloge.

“Smatrajući ova pitanja važnijim od iznosa novčanih davanja koja se iz budžeta vanredno izdvoje za rad sudova i tužilaštva, želim da poručim da i zakonodavna, i izvršna i sudska vlast moraju biti odgovorne građanima. Samostalnost je uslov efikasnosti svake od njih, a međusobna kontrola garant njihove odgovornosti”, rekao je Marković.

Predsjednik Vlade je istakao da je sadašnje rješenje izbora Sudskog savjeta proisteklo kako bi bila izbjegnuta blokada sistema, odnosno nelegitimno tijelo.

„Mi nijesmo do ovoga rješenja došli kao pravni nasilnici, želeći da kompromitujemo ustavni i politički sistem u Crnoj Gori. Nego zbog toga što smo bili u takvoj situaciji nefunkcionalnošću parlamenta odnosno njegovom nespremnošću da dâ odgovor na ključno pitanje Ustava i funkcionisanja države. I konsultovali smo Venecijansku komisiju. Ovo rješenje je zasnovano na bazi sugestija Venecijanske komisije koja je, kao što znate, akter izmjena Ustava i donošenja zakona koji su na Ustavu zasnovani u procesu integracije i usklađivanja našeg zakonodavstva sa zakonodavstvom Evropske unije”, kazao je premijer.

On je iskazao spremnost na dijalog za pronalaženje rješenja. Kao primjer da je postojeće rješenje loše, Marković je naglasio da kandidatura dugogodišnjeg sudije Evropskog suda za ljudska prava, profesora Nebojše Vučinića nije dobila podršku u Skupštini.

„Čovjek nespornog profesionalnog i svakog drugog autoriteta ne može da dobije podršku Parlamenta. Zašto? Mogao je da bude sudija Evropskog suda za ljudska prava, a ne može da bude član Sudskog savjeta“, rekao je predsjednik Vlade, zaključujući da je odgovornost je na parlamentu, te da ih – ako Vlada može da pomogne – pozovu, jer oni su spremni da pomognu.

IzvorCdm

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve