Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Delegacija Ministarstva kapitalnih investicija u Tirani: Zajedničkim naporima da doprinesemo napretku regiona u cjelini

Kako je saopšteno iz Ministarstva kapitalnih investicija, konferencija je okupila zvaničnike najvažnijih međunarodnih institucija iz oblasti pomorskog saobraćaja kako bi zajedno sa ministrima razgovarali o najvažnijim pitanjima i budućnosti razvoja pomorstva

Ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić, koji boravi u službenoj posjeti Tirani, rekao je da Crna Gora ulaže napore u sektor pomorskog saobraćaja i ponovio da je zadatak crnogorske administracije da uz intenzivnu bilateralnu saradnju sa susjedima, zajedničkim naporima postignemo zacrtane ciljeve i doprinesemo napretku regiona u cjelini.

Na poziv direktora Transportne zajednice Mateja Zakonjšeka, delegacija Ministarstva kapitalnih investicija predvođena Bojanićem i državnim sekretarom Zoranom Radunovićem, boravi u službenoj posjeti Tirani, na Konferenciji sa temom “U susret otpornom, konkurentnom i održivom pomorskom sektoru na Zapadnom Balkanu”.

Kako je saopšteno iz Ministarstva kapitalnih investicija, konferencija je okupila zvaničnike najvažnijih međunarodnih institucija iz oblasti pomorskog saobraćaja kako bi zajedno sa ministrima razgovarali o najvažnijim pitanjima i budućnosti razvoja pomorstva. Pored domaćina ministarke infrastrukture i energetike Albanije Belinde Balluku, učesnicima konferencije obratio se i Luigi Soreca šef EU delegacije u Albaniji, kao i generalni sekretar IMO-a (Međunarodne pomorske organizacije) Kitack Lim, koji je putem video poruke ukazao na značaj pomorskog saobraćaja i prioritete IMO-a.

Ministarska sesija započela je Panelom 1 sa temom „Kapija za povezivanje Zapadnog Balkana, budući koraci i izazovi“. Ministri Crne Gore, Albanije, Kosova i oblasti Pulja (Italija), su iskoristili priliku da izlože trenutnu situaciju u transportu sektora, buduće korake i izazove.

Bojanić se osvrnuo na napore koje Crna Gora ulaže u sektor pomorskog saobraćaja i ponovio da je zadatak crnogorske administracije da uz intenzivnu bilateralnu saradnju sa susjedima, zajedničkim naporima postignemo zacrtane ciljeve i doprinesemo napretku regiona u cjelini.

„Implementacija novih „održivih i pametnih“ rješenja predstavlja poseban izazov za Crnu Goru istakao je Bojanić uz napomenu da je Crna Gora postigla značajan napredak u pomorskom sektoru, prvenstveno zahvaljujući EU fondovima.

“Napredak se posebno ogleda iz oblasti pomorske sigurnosti i zaštite mora od zagađenja gdje je nabavljena vrijedna oprema za nadzor mora i zaštitu mora od zagađenja, Projektom je bio obuhvaćen i najvrijedniji crnogorski resurs u pomorstvu, a to je ljudski potencijal, na način što su zaposleni u pomorskoj administraciji išli na mnoge obuke u zemlju i u EU. Zahvaljujući ovoj opremi i naporima pomorske administracije Crna Gora je uspjela da se učlani u mnoge sisteme EU koji se tiču sigurnosti na moru i zaštite mora od zagađenja”, saopšteno je iz MKI.

Napominju da je zahvaljujući ovoj vrijednoj i savremenoj opremi koja se koristi u skladu sa međunarodnim i EU standardima i principu 24/7/365, kao i onome najvažnijem, a to je vrijednom i obučenom ljudstvu u pomorskoj administraciji, spašeno mnogo ljudskih života i spriječeno zagađenje mora i moguće katastrofalne posljedice. Ovo je, kako navode, izuzetno značajno za Crnu Goru imajući na umu da se radi o turističkoj destinaciji. Takođe, ovaj sistem i oprema se svakodnevno koristi i od strane drugih službi u Crnoj Gori, čime je spriječeno mnogo nelegalnih i nezakonitih radnji na moru.

Ministarstvo kapitalnih investicija je takođe partner na projektu ALMONIT- MTC, iz Programa INTERREG IPA CBC Italija – Albanija – Crna Gora, multi modalna transportna povezanost.
Cilj projekta je povećanje prekogranične pristupačnosti, promovisanje održive usluge prevoza kao i poboljšanje javne infrastrukture.

Inicijativa o uspostavljanju jezerskog saobraćaja i povezivanje Crne Gore i Republike Albanije, kako su naveli iz Ministarstva, podržana od strane Evropske unije kroz projekat ALMONIT- MTC, predviđa izgradnju više pristaništa na obalnom području Skadarskog jezera u Republici Albaniji i izgradnju luke Virpazar u Crnoj Gori. Izgradnjom Luke Virpazar kao luke otvorene za unutrašnji saobraćaj, preko zajedničkog graničnog prelaza Ckla, uspostaviće se međunarodni jezerski saobraćaj sa Albanijom.

“U prilog tome ide činjenica da je u junu 2018. godine u Skadru potpisan Sporazum izmedju Vlade Crne Gore i Savjeta ministara Republike Albanije, o otvaranju zajedničkog graničnog prelaza Ckla (Crna Gora) – Zogaj (Republikа Albanija), za međunarodni drumski i jezerski putnički saobraćaj. Zajednički granični prelaz će biti izgrađen na teritoriji Crne Gore, u mjestu zvanom „Ckla”, na putnom pravcu Bar – Ostros – Široka – Skadar. Uspostavljanje i porast prevoza putnika u jezerskom vodnom saobraćaju u značajnoj mjeri će rasteretiti i jedini zajednički granični prelaz na ovom području, ZGP Sukobin isključivo namijenjen drumskom saobraćaju”, dodaju u saopštenju.

Ovi i slični projekti imaju za cilj upravo bolju povezanost država Zapadnog Balkana, rasterećenje graničnih prelaza i omogućavanje bržeg i sigurnijeg protoka robe I putnika u cijelom regionu.

“Učesnici konferencije imali su priliku da se upoznaju sa detaljima Akcionog plana za vodni i multi modalni transport, koji je prezentovan u julu na sastanku u Sloveniji i ministar Bojanić je iskoristio priliku da ponovi stav i čvrsto opredeljenje i podršku njegovoj implementaciji,“ jer je zadatak svih nas da zajedno stremimo stvaranju snažnog multi modalnog, održivog i „zelenog“ saobraćajnog sistema u zemljama zapadnog Balkana“. Uz želju da se nastavi intenzivna saradnja i ostvare konkretni rezultati, sa Konferencije je upućena čestitka povodim 30. septembra, Svjetskog dana pomorstva”, zaključuju u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve