Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

TikTok zabranjen na službenim telefonima političara u SAD

Kancelarija za sajber bezbjednost šefa administracije Predstavničkog doma navodi da je TikTok ''veoma rizičan za korisnike'' jer ne postoji transparentnost o tome šta kineska kompanija ByteDance, koja je vlasnik ove mreže, radi sa podacima svojih korisnika

Aplikacija se smatra “visoko rizičnom zbog niza bezbjednosnih problema i mora se izbrisati sa svih službenih uređaja kojima upravlja Predstavnički dom”, piše u internom dopisu do kojeg je došao NBCNews.

Kancelarija za sajber bezbjednost šefa administracije Predstavničkog doma navodi da je TikTok „veoma rizičan za korisnike“, jer ne postoji transparentnost o tome šta kineska kompanija ByteDance, koja je vlasnik ove mreže, radi sa podacima svojih korisnika.

Ovaj potez dolazi poslije odluke saveznih vlasti da na svim vladinim uređajima zabrani TikTok, i nedjelju dana pošto je 19 država SAD odličilo da djelimično blokira aplikacija na uređajima kojima upravlja država, a sve iz straha da bi kineska vlada mogla da je koristi za praćenje Amerikanaca i cenzurisanje sadržaja.

Politička odluka

Potparolka TikTok-a Bruk Oberveter rekla je da “je ovaj potez prije politički signal, nego praktično rješenje za bezbjednost”, s obzirom na to da mali političara ima instaliranu ovu aplikaciju. S druge strane, u poruci kongresmenima i zaposlenima se navodi da će svi biti kontaktirani u vezi s uklanjanjem TikToka s uređaja i da će ubuduće biti zabranjeno preuzimanje te aplikacije.

 

TikTok već duže vreme odbacuje tvrdnje da je upravlja korisničkim podacima i ističe da nema razloga za zabrinutost, navodeći da se podaci o američkim korisnicima ne čuvaju u Kini i da se te informacije ne dijele s kineskom vladom. Kompanija je obećala da će se “smisleno pozabaviti svim bezbjednosnim problemima koji su pokrenuti i na saveznom i na državnom nivou”.

Ipak, kineska kompanija početkom novembra priznala je svojim korisnicima u Velikoj Britaniji i EU da neki od zaposlenih u Kini mogu da pristupe podacima sa njihovih naloga. U izmjenama pravila privatnosti, šef odjeljenja za privatnost ovog giganta društvenih medija u Evropi, Elejn Foks rekla je da je pristup osoblju u Kini “zasnovan na dokazanoj potrebi obavljanja svog posla”.

Finansijski okvir od 1,66 biliona dolara, usvojen prošle sedmice za finansiranje američke vlade do 30. septembra 2023, uključuje odredbu o zabrani aplikacije TikTok na uređajima kojima upravlja savezna država, a stupiće na snagu kada predsednik Džozef Bajden potpiše zakon.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve