Moskva je polako suzbila nezavisne, rusko-jezičke medije. YouTube je ostao jedini način slobode izražavanja na internetu, čak i nakon što su ruske vlasti ograničile ili zabranile pristup Instagramu i Facebook-u.
Međutim, pristup YouTube-u sada se usporava, navode ruski korisnici i vlasnici medijskih kanala. To pogoršava rizik da Kremlj na kraju blokira ili značajno ograniči najvažniji preostali medij za informisanje u zemlji.
“Isprva je izgledalo kao samo još jedan nesrećni slučaj povezan sa lošom povezanošću interneta. Međutim, sada možemo reći da ovo nije problem sa internetom, već sa tehnološkom filtracijom,” rekao je Sergej Smirnov. On je urednik nezavisnog online medija Mediazona.
Korisnici YouTube-a iz Moskve su prijavili da aplikacija zahtijeva nekoliko minuta za učitavanje i puštanje video sadržaja. Zatim ima i povremenih prekida i kašnjenja u reprodukciji. Tako je YouTube postao teško upotrebljiv za mnoge.
“Ponestalo nam je tradicionalnih platformi. YouTube je postao jedno od rijetkih mjesta gdje je moguće dijeliti informacije u vezi sa ratom i mnogim drugim problemima. Ali čini se da to više neće biti slučaj,” rekao je Smirnov.
Budući da je Moskva ranije optuživala YouTube za promovisanje ekstremističkog sadržaja, neki kritičari navode da su nova ograničenja vjerovatno korak ka eventualnom gašenju platforme.
“Vjerovatno ćemo vidjeti potpunu zabranu YouTube-a u Rusiji, ako se aktuelni trendovi nastave,” rekao je Pavel Chikov. On je advokat specijalizovan za pitanja ljudskih prava i cenzure, u intervjuu.
YouTube, iako dostupan, već je pod strogim nadzorom ruskih vlasti. Roskomnadzor, regulator za komunikacije, zabranio je hiljade video zapisa od početka rata u Ukrajini. Mnogi od njih povezani sa nezavisnim medijima i kritikama vlasti.
Moskva je takođe prisilila Google da prebaci podatke ruskih korisnika na domaće servere, što je odluka koju mnogi vide kao pripremu za eventualnu potpunu kontrolu nad sadržajem.
“Bez YouTube-a, ne znam kako ćemo dalje.”
Roskomnadzor, koji blokira strane platforme, kao što su Facebook i Instagram, nakon početka rata, rekao je u avgustu 2023. da su ograničenja na YouTube rezultat “tehničkih problema,” iako mnogi sumnjaju u zvanične izjave.
Vlasti su optužile YouTube za promovisanje ekstremističkih organizacija i podsticanje na nelegalne proteste i aktivnosti. To je retorika koja se često koristi protiv nezavisnih medija i opozicionih ličnosti.
“Čini se da smo na ivici da izgubimo posljednju platformu gdje možemo slobodno da razgovaramo o tome šta se zaista dešava,” rekao je jedan od opozicionih aktivista koji su želeli da ostanu anonimni zbog straha od odmazde.