Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Predsjednik svjetske gejming federacije u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori

Da Crna Gora ima veliki potencijal da postane ozbiljan konkurent u oblasti svjetskog gejming ali i njegovih drugih benefita, poput razvoja IT industrije, povezivanja gejminga i biznisa u okviru e-sporta, zaključili su okupljeni na današnjem radnom doručku, u organizaciji Saveza elektronskih sportova Crne Gore

Da Crna Gora ima veliki potencijal da postane ozbiljan konkurent u oblasti svjetskog gejming ali i njegovih drugih benefita, poput razvoja IT industrije, povezivanja gejminga i biznisa u okviru e-sporta, zaključili su okupljeni na današnjem radnom doručku, u organizaciji Saveza elektronskih sportova Crne Gore.

U susret Evropskom prvenstvu u e-fudbalu koje će se u septembru održati u Podgorici, predsjednik Svjetske gejming federacije (IESF) Vlad Marinesku, odlučio je da po prvi put posjeti neku zemlju u regionu i skrene pažnju na značaj ove vrste tehnološke industrije.

Koliko su elektronski sportovi zastupljeni danas, govori i činjenica da u svijetu postoji tri milijarde gejmera. Kada je riječ o uspjesima na takmičenjima, Marinesku je istakao da Crna Gora predstavlja lidera u ovom dijelu Evrope.

– Crna Gora je jedan od lidera u e-sportu u regionu, veliki potencijal ne samo u e-sportovima već i gejmingu i razvoju IT sektora i uopšte tehnologije. Iako dolazim iz svijeta džudoa i fizičkih sportova, vjerujem da su e-sportovi sportovi budućnosti. Govorimo o više od tri milijarde igrača i o 170 milijardi dolara koliko je prošle godine generisala industrija gejminga. Za razvoj i napredovanje gejminga Crna Gora ima idealne uslove, počev od jakog saveza, IT sektora i političke podrške koja evidentno postoji – kazao je on.

Prema njegovim riječima, to daje mogućnost da se gejming razvija veoma brzo i snažno i da doprinese daljem globalnom pozicioniranju Crne Gore ne samo u tom smislu, već i daljem privlačenju ozbiljnih globalnih kompanija investitora u ovom polju, kao i promociji kulture, turizma i ekonomije.

– Kao predstavnik Svjetske gejming federacije, želim da dam na značaju ljudima koji se profesionalno bave ovim sportovima. Zaslužuju poštovanje. Zajedno sa ostalim članovima zajednice, želim da ih motivišemo da budu dobri ljudi, da redovno vježbaju i budu zdravi. Najljepša stvar kod elektronskih sportova je to što se ne oslanjamo na fizičke mogućnosti, već kroz um spoznajemo da granice ne postoje. Prevazilazimo prepreke i povezujemo se sa ostalim ljudima. Zabava i zdrava konkurencija doprinose našem daljem razvoju – istakao je Marinesku.

Uskoro očekuje i odluku Međunarodnog olimpijskog komiteta, koja se odnosi na to, da elektronski sportovi budu dio Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine. Bez obzira na ishod, smatra da prvenstveno treba dati prostor svjetskoj gejming zajednici da se izjasni po tom pitanju.

Sekretar Svjetske gejming federacije i predsjednik Adria e-sport federacije, Boban Totovski, naglasio je da je podrška države izuzetno važna za razvoj gejminga, ali da primijećuje da na Balkanu to ide uzlaznom putanjom.

– Ponosan sam što je u Makedoniji, od feburara ove godine, e-sport priznat kao zvanični sport. Kao što znamo Savez elektronskih sportova Crne Gore dio je Crnogorskog olimpijskog komiteta. Isto su uradili i Slovenci. Na dobrom putu su Bosna i Hercegovina, kao i Hrvatska. To je podsticaj i za cijelu Evropu. Kod njih takođe to ide malo sporije, posebno kada govorimo o osnovnom nivou, poput školovanja i edukacije – naveo je Totovski.

Predsjednik Saveza elektronskih sportova Crne Gore Filip Šoć, otkrio je da je plan da se naša zemlja targetira kao ,,boot” kamp i trening destinacija, ali da nam prije toga prethodi izazovna priprema da svih šest igrica u okviru Evropskog prvenstva, po mogućnosti, organizujemo u našoj zemlji.

– Zadovoljni smo kako se razvija Savez i gejming u Crnoj Gori. Što se tiče profesionalnog nivoa, tu više možemo da funkcionišemo kao Adria federacija, koju smo osnovali prošle godine. Moramo da uzmemo u obzir da sve države u regionu zajedno broje blizu 20 miliona stanovnika. Što se tiče gejminga, više će tako doprinijeti, nego kroz državno prvenstvo. Cilj je da svaka država iz takvih prvenstava da najbolje ekipe, da se oni takmiče regionalno i da najbolje ekipe kasnije igraju svjetske turnire – ispričao je Šoć.

Zaključio je da gejming industriju očekuje dinamični period razvoja, a da osim igranje igrica, tome doprinose i elementi, poput produkcije i profesionalnog novinarskog praćenja turnira.

Predsjednik IESF Vlad Marinesku, Totovski, predstavnici Saveza će tokom dana imati više radnih sastanaka sa zvaničnicima, a susrešće se sa ministrom sporta Vasilijem Laloševićem i predsjednikom Crnogorskog olimpijskog komiteta Dušanom Simonovićem, kao i predstavnicima Ministarstva ekonomskog razvoja i partnerima Saveza.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve