Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Na današnji dan: Početak revolucije pametnih telefona

Izum osmišljen da u potpunosti promijeni način na koji komuniciramo i koristimo internet.

Tradicionalni Sajam potrošačke elektronike CES u Las Vegasu, koji je prvi put održan 1967, četiri decenije kasnije dobio je nove sadržaje i prvi put nije održan tokom vikenda, već radnim danima. Za vodeće govornike najavljeni su čelnici kompanija Motorola, Nokia, Dell… Paralelno sa ovim, takođe u Kaliforniji, odvijao se Macworld Expo – događaj u San Francisku na kojem kompanija Apple, za razliku od giganata na CES-u, nije samo odlučila da predstavi šta će plasirati na tržište do kraja godine, već da najavi izum osmišljen da u potpunosti promijeni način na koji komuniciramo i koristimo internet.

Osnivač ove kompanije Stiv Džobs najavio je da ta komapnija priprema iPhone. Za mnoge to je bio računar. No, uprkos veoma detaljnoj prezentaciji, prepunoj informacija koje ipak u tom trenutku nijesu bile razumljive, s obzirom na veliki broj do tada nespojivih karakteristika koje do tada nijesu bile odlika niti jednog uređaja, mediji, distributeri tehnoloških uređaja i operatori mobilne telefonije nijesu tada najbolje mogli prenijeti o kakvom se uređaju radi – telefon koji je zapravo računar ili računar koji je zapravo telefon, jedna je od najvećih nedoumica toga vremena za opis telefona kojim se najmanje ne telefonira i računara pred kojim nije potrebno sjedjeti na jednom mjestu.

Kako je to bio tek prvi Appleov telefon, zvao se samo iPhone. Tek kasnije, kada su se pojavile i novije verzije, ova generacija uređaja klasifikovana je kao „2G“. Predviđen da se koristi uz Wi-Fi konekciju nije koristio 3G mrežu, već samo 2G i sporije. Dijagonala ekrana bila mu je 3,5 inča, pokretao ga je procesor od 412 megaherca, a rad mu je bio znasnovan na operativnom sistemu iPhone OS, koji je kasnije, da bi se označavale naredne verzije, nazvan iOS. Mogao je da koristi samo Appleove aplikacije. Kapacitet memorije bio je 4GB ili 8GB. Na uređaju je rađeno dvije i po godine. Koliko god ovo jednostavno djelovalo iz današnje perspektive, za to vrijeme bilo je revolucionarno, a za mnoge i na granici nezamislivog. Prodaja je počela 29. juna iste godine, uz nezapamćeno interesovanje za neki uređaj.

Međutim, izraz „pametni telefon“ za mnoge je tada zvučao kao nešto čime se ne bi trebalo zanositi. Mnogima se tada činilo da je riječ o nečemu što će interesovati veoma mali broj ljudi, a mnogi su se pitali zašto bi neko uopšte želio da neprestano nosi računar u džepu. Prije nego što je iPhone došao u ruke potrošača mnoge konkurentske kompanije poručivale su da je riječ o smiješnom, nepotrebnom uređaju, mnogi su uvjeravali javnost da ne postoji mogućnost da se telefon koristi za sve što je najavljeno na prezentaciji, a najviše citirana izjava toga vremena pripada tadašnjem direktoru kompanije Microsoft Stivu Balmeru, koji je rekao da ne vjeruje da će iPhone ostvariti imalo značajan tržišni udio.

Događaj od prije 14 godina mnogo je više od najave jedne kompanije da ima novi proizvod. Od tog trenutka konkurentski brendovi, prvo Samsung i HTC, kao i brojni drugi koji su osnivani upravo da bi bili proizvođači pametnih telefona okrenuli se sličnom načinu proizvodnje. Kreirani su novi operativni sistemi, a mnogi su odlične poslovne šanse pronašli u industriji mobilnih aplikacija. Vizija jednog čovjeka omogućila je da nam danas u svakom trenutku bude dostupna svaka informacija koja nam je potrebna i da sa sobom nosimo mali uređaj uz pomoć kojeg možemo pristupiti svem znanju koje je čovječanstvo podijelilo.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve