Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

M:tel digitalna fabrika: Edukaciju nastavljamo online

Polaznici programa „Startup Activator“ biće u prilici da nastave edukaciju online. Oni će sa mentorima iz beogradskog ICT HUB-a biti u prilici da putem posebne platforme komuniciraju svake nedjelje, dakle moći će nesmetano da učestvuju u radionicama, mentorskim sesijama, saopštila je Bojana Maraš, PR menadzer M:tel digitalne fabrike

Imajući u vidu situaciju sa korona virusom i postupajući po preporukama Instituta za javno zdravlje i Vlade Crne Gore, M:tel digitalna fabrika zatvorila je co-working prostor te odložila sva okupljanja Meetupove i radionice, do daljnjeg. Ipak, polaznici programa „Startup Activator“ biće u prilici da nastave edukaciju online. Oni će sa mentorima iz beogradskog ICT HUB-a biti u prilici da putem posebne platforme komuniciraju svake nedjelje, dakle moći će nesmetano da učestvuju u radionicama, mentorskim sesijama, saopštila je Bojana Maraš, PR menadžer M:tel digitalne fabrike.

Bojana Maraš

Radionice, kako navodi, počinju već u četvrtak.

M:tel digitalna fabrika omogućila je polaznicima programa da ostanu kod kuće i da nesmetano stiču znanja iz oblasti startupa i preduzetništva i to od doajena iz te oblasti. Naravno, kada se stvore uslovi, mentori će dolaziti u fabriku, a do tada ćemo omogućiti kreatorima startapova kvalitetnu edukaciju.

Startapovci su sada u prilici da nauče i da unaprijede svoj proizvod i prilagode ga potrebama ljudi u vanrednim uslovima, čime će kroz svoj startup biti u prilici da  u ovako teškim i izazovnim trenucima za cijeli svijet.

“Nedavno je M:tel digitalna fabrika izabrala 12 timova koji će pohađati program „Startup Activator“. Izabrani su timovi „Notautor“ koji predstavlja aplikaciju koja automatizuje notarske usluge koristeći tehnologiju multimodalnih smart ID kartica, zatim startup pod nazivom „Wineroom“ koji predstavlja elektronsku platformu koja povezuje vinarije i ljubitelje vina koji žele da posjete vinske podrume i vinarije. Tu je i tim okupljen oko startupa „WorkINN“ koji žele da uvežu turiste sa seoskim domaćinstvima ne bili oživjeli selo, tim pod nazivom „Hiking Booker“ čiji je cilj kreiranje online platforme koja će omogućiti ljubiteljima planinarenja da rezervišu ture svuda u svijetu, zatim startup „Ebeach“ koji rješava problem naplate suncobrana i ležaljki na moru”, navodi Maraš.

Među izabranim timovima je i tim okupljen oko startupa “Moja klinika.me” koji se bazira na platformi koja treba da omogući kvalitetnije dobijanje odnosno pružanje usluga iz oblasti zdravstva, startup pod nazivom “safe drive.me” koji u stvari predstavlja aplikaciju koja pomaže prilikom polaganja vozačkog ispita te aplikacija za šetanje pasa “Šetaj.me”.

“U finalu “Startup Activatora” nalazi se i startup “Tip Hero” čiji je cilj rangiranje pružaoca usluga na bazi digitalnog bakšiša i omogućavanje korisnicima bolju i kvalitetniju uslugu, zatim tim pod nazivom “GREG” koji predstavlja grocery product data aggregator te startup “KOMET” koji predstavlja kriptovalutnu razmjenu čiji je cilj da riješi problem trenutnih razmjena. Poslednja aplikacija na spisku polaznika programa, koji će sigurno promijeniti granice u preduzetništvu u Crnoj Gori je “Hungry thirsty” koja predstavlja sistem  poručivanje hrane i pića u hotelima, restoranima”, stoji u saopštenju.

Prvo okupljanje polaznika Startup activator

„Startup Activator“ predstavlja intenzivni petomjesečni predakceleracijski program sastavljen iz dva ciklusa,  odnosno ciklusa ideacije i ciklusa validacije.

“Ciklus ideacije je orijentisan na razvoj poslovnog modela, koncipiranje minimalno funkcionalnog proizvoda i istraživanje tržišta, dok se ciklus validacije fokusira na razvoj minimalno funkcionalnog proizvoda i testiranje ideje na tržištu. Na kraju ciklusa ideacije učesnici prezentuju ideje u cilju obezbjeđenja učešća u drugom ciklusu – ciklusu validacije. Ciklus validacije sastoji se iz četiri dijela: mentorstva, organizovanja radionica, studijskog putovanja i na kraju, Demo dana. Predstavnike timova za vrijeme trajanja programa ugostiće i ICT HUB u Beogradu gdje će imati prilike da razgovaraju sa startapovima podržanim od strane Ventures fonda”, ističe Maraš.

Predavači i mentori sa iskustvom će biti na raspolaganju za individualne mentorske sesije i konsultacije online odnosno povezivanje startapovaca sa ekspertima neophodnim u svim fazama i oblastima razvoja poslovanja. Takođe, uz praktičan rad organizovaće se i radionice kako bi timovi stekli potrebna znanja iz domena prodaje i marketinga što će im poslužiti u procesu validacije ideje, kao i radionica koja će obrađivati temu investiranja u startapove.

Šest najboljih timova će proći u drugi krug, odnosno doći će do ciklusa validacije, u kojem će pored mentora i radionica, na raspolaganju imati i fond za validaciju ideje u iznosu od 2,5 hiljada eura od Ministarstva nauke.

Za realizaciju programa “Startup Activator” kompanija M:tel odnosno Digitalna fabrika dobili su grant od Ministarstva nauke u iznosu od 50 hiljada eura, čime resorno ministarstva nastavlja da podržava lokalnu startap zajednicu. Kroz Startup Activator ćemo pružiti podršku razvoju tehnoloških ideja iz prioritenih oblasti pametne specijalizacije i ideja koje doprinose ostvarivanju ciljeva ordživog razvoja.

Partneri M:tel digitalne fabrike u programu su NVO „Digitalizuj.me“ kao i beogradski ICT HUB.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve