Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

HbbTv – televizija za 21. vijek

HbbTv je dostupna korisnicima u 37 zemalja u svijetu, a još tridesetak država je u procesu uvođenja HbbTv-a na tržište medijskih usluga

Svijet koji nas okružuje umnogome se razlikuje od onog kakav je bio kad smo bili klinci. Svijet kakav nas danas okružuje, jedini je poznat generaciji koja kreće u školu. Često se pitamo ko je bogatiji za iskustvo više – mi, koji pamtimo televiziju na dva ”kanala” ili oni koji ne mogu ni da zamisle da postoje samo dva (ili tri) televizijska programa. Pa šta su (smo) uopšte gledali?

Prije samo tridesetak godina, još uvijek su ponegdje bili u upotrebi televizori koji nemaju daljinski upravljač. Zvuči kao da je prošlo 130 godina, ali da – sjećamo se televizora koji su imali dugme za uključivanje/isključivanje i još po dva sa plus i minus znakom (+ i -), koji su imali funkciju da povisite odnosno snizite ton i da prebacite za jedan program unaprijed ili unazad. O analognom signalu, antenama i gabaritima tv prijemnika nekom drugom prilikom, ali recimo da ste za unošenje televizora u kuću, morali da angažujete društvo iz kraja. Između televizije koja podrazumijeva samo dva ili tri tv programa i ustajanje iz fotelje ukoliko želite da isti utišate, pa sve do ponude od nekoliko stotina kanala i televizora koji nosite pod rukom kao fasciklu, dogodila se tehnološka revolucija u koju je stalo čitavo nečije odrastanje, zaposlenje i upisivanje sopstvenog potomka u prvi razred. Priče o putu do škole preko sedam gora i još toliko mora, zamijenila je priča o dva televizijska programa. Ukupno.

Sjetite se samo kakav je tehnološki iskorak bio teletekst. Jeste da je u svijetu bio dostupan 1980. godine, kao što su to, ranije nego kod nas, bili i gorepomenuti tv prijemnici sa daljinskim upravljačem, ali mogućnost da u bilo koje doba vidite najavu tv programa ili neki sportski rezultat bila je poslednja riječ tehnike i tu opciju su imali samo moderniji modeli televizora. Da vam je tada neko pričao da ćete moći da odgledate nešto što ste propustili tako što jednostavno – ”premotate” unazad, pomislili biste da će možda vaši unuci uživati u jednoj takvoj ponudi. Ipak, možete i vi.

Kablovska televizija zaživjela je u Crnoj Gori u poslednjih desetak godina i zahtjevi tržišta već rastu, toliko da ni ponuda od više stotina programa ne može da zadovolji prosječnog gledaoca. Činilo se da televizija, kao najrasprostranjeniji i najuticajniji medij u cijelom svijetu, polako ustupa tron internetu i to je zahtjev na koji je trebalo odgovoriti nečim što na tv uređaju kombinuje uslugu emitovanja sa uslugama dostupnim online. Takve, ”hibridne” medijske usluge, koje kombinuju rediodifuznu medijsku uslugu sa dodatnim uslugama koje se pružaju putem interneta, a koje će biti prikazane na tv uređaju, poznatije su pod nazivom HbbTv (Hybrid Broadcast Broadband TV).

Ideja je zaživjela 2009. godine kao rezultat zajedničkih napora francuskog projekta pod nazivom H4TV i njihovih njemačkih kolega pod firmom German HTML Profil. U vremenskom intervalu od deset godina, od ideje do danas, a prema najnovijim podacima, HbbTv je dostupna korisnicima u 37 zemalja u svijetu, a još tridesetak država je u procesu uvođenja HbbTv-a na tržište medijskih usluga. Vodeći evropski distributeri tv sadržaja su do sada uglavnom već pokrenuli usluge za krajnje korisnike zasnovane na HbbTv-u (bilo kao pilot projekte ili kao komercijalne usluge), pa je razvijeno više stotina aplikacija koje su dostupne na HbbTv platformi.

Šta je tačno HbbTv tj na koji način kombinuje internet i televiziju?

Kombinacija interneta i televizije se omogućava slanjem dodatnih podataka uz tv signal koji pokreću odgovarajuću aplikaciju za pristup sadržaju dostupnom preko interneta. Za upotrebu je potreban televizor ili eksterni set-top-boks sa podrškom za HbbTv i priključak na internet. Uz HbbTv (hybrid broadband) korisnici dobijaju mnogo više od standardnog televizijskog programa u kojem gledaju sadržaje koji im se nude. Sada je najvažniji izbor korisnika, koji klikom na dugme upravo bira da li želi da prati servisne informacije, vremensku prognozu, kratke sportske sadržaje, najnovije vijesti ili da uživa u zabavnim sadržajima.

Korišćenje ove tehnologije u praksi je slično načinu na koji se koristi teletekst. U trenutku kada se pojavi neki HbbTv sadržaj, u donjem dijelu ekrana se prikazuje crveni signal. Ukoliko u tom trenutku pritisnete crveni taster daljinskog upravljača, pojavljuje se informacija koju ste tražili. Po standardu postoje četiri tastera – crveni, zeleni, žuti i plavi i za slučaj da ste se oduvijek pitali čemu služe – sada znate. Obojeni tasteri mogu imati različite funkcije, u zavisnosti od zamisli tvorca sadržaja, slika može biti umanjena i smještena u poseban prozor, može biti prikazana preko slike ili kao posebna stranica bez prateće televizijske slike. Osim pomenuta četiri tastera, standard podrazumijeva korišćenje tastera za navigaciju, takozvanih VCR tastera (puštanje i pauziranje videa, ubrzavanje, premotavanje) i numeričke tastature. Izbor sadržaja se može vršiti navigacijom putem strelica ili upisivanjem brojeva stranica sa željenim sadržajem, slično kao što se radi sa teletekstom.

To znači da sada ne morate da žurite kući da biste gledali utakmicu od samog početka ili da zavisite od reditelja programa i čekate da prikaže statistiku i snimak golova, to možete uraditi sami i to tako da informacije ne sakrivaju glavni sadržaj televizijskog prenosa. Na sličan način pratite vremensku prognozu – tako što tražite podatke za određeni grad ili baš hoćete usred filma da vidite kako se zove glumac čije vam je ime ‘‘na vrh jezika’’ ili ko je radio muziku. Mnogo puta ste čuli termin – interaktivnost, a ovo je situacija koja ga najbolje opisuje, jer više nijeste pasivni posmatrač ni dok gledate televiziju. Ljudi koji rade na realizaciji tv programa sada imaju zadatak i da pripremaju dodatne, opcione sadržaje.

HbbTv u Crnoj Gori

HbbTv ponuda u Crnoj Gori je dostupna kod kompanije m:tel. Za prikaz HbbTv portala na m:tel mreži, potrebno je da imate tv uređaj koji podržava HbbTv i koji je priključen na internet, kao i signal m:tel kablovske televizije. Ukoliko vaš televizor podržava HbbTv, u donjem desnom uglu ekrana će se pojaviti HbbTv logo, nakon 15 sekundi gledanja izabranog kanala.

Informacije sa portala www.rtcg.me automatski su prikazane u HbbTv portalu na kanalima RTCG1, RTCG2, SAT i HD. Informacije, najave, vijesti i programski sadržaj su dostupni svim kablovskim korisnicima m:tel-a jednim pritiskom na crveno dugme na daljinskom upravljaču.

Na ostalim tv kanalima u sklopu kablovskog paketa dostupan je m:tel HbbTv portal koji korisnicima daje servisne informacije: web kamere graničnih prelaza, vremensku prognozu, kratke sportske sadržaje Arena sport kanala, kao i najnovije ponude usluga kompanije m:tel.

Pogodnosti HbbTv usluge su mnogobrojne. Osim usluge u okviru koje bilo koji propušteni program može da se naknadno odgleda i dostupnosti web sajtova pružaoca tv sadržaja – kao npr portal RTCG koji je preko HbbTv usluge dostupan i na tv uređaju, tako da ne morate posebno da ulazite na portal preko računara, telefona ili tableta, HbbTv može da pruži i usluge koje nijesu povezane sa radiodifuznim uslugama ali sadrže audio-vizuelne medijske usluge, kao npr. sadržaj sa YouTube-a, društvene mreže, on-line galerije slika, portale sa igricama, ponude za tv prodaju, djelimično sa funkcijom naručivanja na televiziji i mnogo toga još.

HbbTv je kod nas u začetku i ostaje još dosta rada na obogaćivanju ponuda. U svakom slučaju, ukoliko želite da ‘’držite korak’’ sa trendovima u oblasti savremenih tehnologija, kompanija m:tel je tu da vam to i omogući.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve