Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Da li je moguća anonimnost podataka u sadašnjem digitalnom okruženju?

Tim koji je sproveo istraživanje je povodom dobijenih rezultata izjavio da nije imao cilj da kritikuje ni jednu kompaniju ili pravni režim zasebno. Njihov cilj je bio da se testiraju alogaritmi kako bi se sagledao procenat anonimnosti u digitalnom svijetu.

Studija koja je objavljena u časopisu Nature Communications je pokazala da su identiteti korisnika sve više ugroženi i da današnji sistemi zaštite nisu u mogućnosti da obezbijede anonimnost korisnicima i zaštitu njihovih podataka.

Sve teže sačuvati informacije o sebi

Studiju, koja je pokazala da je anonimnost korisnika postala sve teže održiva u digitalnom okruženju, sproveo je tim sa Imperijal koledža u Londonu. Ovaj tim je preuzeo podatke od oko 40.000 korisnika mobilnih telefona preko aplikacija za razmjenu poruka. Zatim su “napali” podatke kako bi sagledali da li postoje tehnike koje mogu da otkriju više podataka o korisnicima.

Već u prvom krugu “napada” uspjeli su da identifikuju 15%, a u sljedećim interakcijama su uspjeli da identifikuju 52% ljudi. “Naši rezultati pružaju dokaz da nepovezani, pa čak i podaci pod pseudonimom u interakciji postaju prepoznatljivi čak i nakon dugog vremenskog perioda.”

Rezultati sudije pokazuju da trenutna zaštita nije dovoljna kako bi se obezbijedila anonimnost korisnika. Tim koji je sproveo istraživanje je povodom dobijenih rezultata izjavio da nije imao cilj da kritikuje ni jednu kompaniju ili pravni režim zasebno. Njihov cilj je bio da se testiraju alogaritmi kako bi se sagledao procenat anonimnosti u digitalnom svijetu.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve