Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Američke države istražuju kako Instagram cilja na djecu

Grupa, koju čine i demokratske i republikanske države, istražuje Instagramovu i Facebookovu matičnu kompaniju Meta kako bi utvrdila da li su prekršeni zakoni o zaštiti potrošača

Grupa američkih država istražuje kako Instagram cilja na djecu, uprkos tome što predstavlja potencijalni rizik za njih.

Grupa, koju čine i demokratske i republikanske države, istražuje Instagramovu i Facebookovu matičnu kompaniju Meta kako bi utvrdila da li su prekršeni zakoni o zaštiti potrošača.

To dolazi nakon što je uzbunjivačica i bivša uposlenica Facebooka (Meta) u svjedočenju kazala da je kompanija znala da njeni proizvodi mogu naškoditi djeci.

Portparol Mete je u četvrtak (18. novembar) demantovao da njihove platforme nisu dobre za korisnike.

“Facebook ili Meta, zna da je Instagram povezan s depresijom, poremećajima u ishrani i samoubistvom među mladima”, napisala je na Twitteru državna tužiteljica Massachusettsa Maura Healey, demokratkinja koja je prva objavila istragu.

“Identifikovaćemo da li je bilo koji zakon prekršen i zauvijek okončati zlostavljanje.”

Državni tužilac Nebraske Doug Peterson, republikanac, rekao je da kompanije “tretiraju našu djecu kao običnu robu kojom manipulišu radi dužeg angažovanja pred ekranom i izvlačenja podataka”.

“Ove platforme društvenih mreža su izuzetno opasne i dokazano je da uzrokuju fizičku i psihičku štetu kod mladih ljudi”, dodala je državna tužiteljka New Yorka Letitia James.

Facebook, koji posjeduje Instagram i WhatsApp, promijenio je ime u Meta prošlog mjeseca nakon niza skandala.

Portparol kompanije Meta odbio je sve navode koji se odnose na Metu.

“Ove optužbe su lažne i pokazuju duboko nerazumijevanje činjenica”, rekao je portparol u saopštenju.

“Dok izazovi u zaštiti mladih ljudi na internetu utiču na cijelu industriju, mi smo vodili industriju u borbi protiv maltretiranja i podrške ljudima koji se bore sa samoubilačkim mislima, samopovređivanjem i poremećajima u ishrani”, dodao je.

Potez grupe američkih država dolazi nakon niza eksplozivnih izvještaja zasnovanih na dokumentima koje je procurila bivša uposlenica Facebooka Frances Haugen.

Svjedočeći pred parlamentarcima u SAD-u, rekla je da je kompanija svjesno gurala svoje platforme maloj djeci uprkos tome što je znala da mogu uzrokovati zdravstvene probleme.

U septembru je Instagram odustao od planova za dječiju verziju aplikacije nakon što je grupa od više od 40 državnih tužilaca napisala i pozvala platformu da odustane od te ideje.

Instagram, kao i druge platforme, zahtijeva da korisnici budu stariji od 13 godina, mada je kompanija priznala da zna da su neki korisnici i mlađi.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve