Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Zeković: Sramota što je Abazović u Srebrenici

Žao mi je, na neki način me i sramota, što su oni danas tamo a nijesu učinjeli gotovo ništa da se u Crnoj Gori istinski sjećamo Srebrenice

Piše: mr Aleksandar Saša Zeković, aktivista za ljudska prava i osnivač Građanske incijative “21. maj”

Delegacija crnogorske Vlade na čelu sa premijerom Abazovićem danas je bila u Potočarima kako bi pokušala da pred demokratskim svijetom pokaže navodnu privrženost međunarodnoj pravdi, istini i pomirenju. I pored preduzetih napora i troškova u tome nijesu uspjeli. Abazović se opet, politički i vrijednosno, razotkrio. Ostalo je da se Ibrahimović ogradi od njegovog govora iako mislim da mu i nije bilo mjesto u tom društvu, upravo zato što na domaćem terenu nijesu preduzeti ni minimalne aktivnosti kako bi se zaista u Crnoj Gori sjećali genocida u Srebrenici.

Premijer Dritan Abazović, potpredsjednici Vlade Ervin Ibrahimović i Jovana Marović, ministri Marash Dukaj, Maša Vlaović i Marko Kovač danas su u Srebrenici. Fokus pažnje crnogorskih zvaničnika je i dalje na komemorativnim aktivnostima van zemlje, a u ne ovdje, gdje postoji ozbiljan problem sa razumijevanjem i prihvatanjem genocida u Srebrenici. To je u svom govoru, danas, tamo, nažalost potvrdio crnogorski premijer Abazović nastavljajući sa (velikosrpskim) konceptom relativizovanja zločina.

Žao mi je, na neki način me i sramota, što su oni danas tamo a nijesu učinjeli gotovo ništa da se u Crnoj Gori istinski sjećamo Srebrenice.

Prije godinu dana Skupština Crne Gore je razriješila ministra koji je negirao genocid u Srebrenici. Vladimir Leposavić je u međuvremenu dobio i više alternativnih nagrada (zahvalnica) koje su mu uručene u hramovima Srpske pravoslavne crkve koja, već dvije godine, suštinski upravlja Crnom Gorom i ključni je centar moći. Zbog nje padaju, jedna za drugom, crnogorske Vlade.

Prije godinu dana Skupština Crne Gore je usvojila i Rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Skupština Crne Gore je naglasila značaj i potrebu da se 11. jul ustanovi danom sjećanja na žrtve Srebrenice. Vlada Crne Gore, ni ove godine, nije pristupila daljoj operacionalizaciji skupštinske rezolucije pa zato ni ove godine, 11. jul nema gotovo nikakvu zvaničnost.

U Crnoj Gori registrujemo potpuni nedostatak informacija o tome da li i na koji će način država Crna Gora obilježava sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici i zato smeta sva ta gluma naših zvaničnika tamo, danas, u Srebrenici. Odnos i poštovanje prema žrtvama genocida u Srebrenici d(p)okažimo prvo ovdje, bar u onom smislu kako nas usmjerava skupštinska rezolucija. Opet nijesu unaprijed predstavljene zvanične komemoracije i drugi planirani događaji, nema usmjerenja oko isticanja državnih simbola, niti je ukazano medijima oko prilagođavanja njihovog programa/sadražaja danu sjećanja na genocid. Nije skrenuta pažnja ni ugostiteljskim objektima i/li organizatorima kulturno-zabavnog programa kako bi planirane aktivnosti uskladili sa odlukom države Crne Gore da se danas navodno iskazuje poštovanje i sjećanje na sve žrtve genocida u Srebrenici.

Osim nespornog političkog, društvenog i moralnog značaja, Rezolucija o genocidu u Srebrenici nažalost ne živi u svakodnevnom životu našeg društva, posebno ne kod mladih. Podsjećam, Građanska inicijativa “21. maj” je 18. juna 2021. godine, dan nakon usvajanja, na javnom okupljanju ispred Ministarstva pravde organizovala njeno prvo javno čitanje.

Prošla je još jedna školska godina bez aktivnosti u tom pravcu. Školsku mrežu je trajno napuštila još jedna generacija koja o Srebrenici ne zna ništa, ne poznaje činjenice o genocidu koje je utvrdila međunarodna pravda ili ne zna kakav je i koji je odnos države Crne Gore prema tome. Genocid u Srebrenici je prepoznata kao tema iz prošlosti (koja nas svađa, razdvaja, dijeli, podstiče podjele) koju zapravo treba zaboraviti kako bi se “okrenuli budućnosti”. To je i opšti narativ vladajućeg Građanskog pokreta “Ura”. Ne samo što nije zvanično proglasila 11. jul za dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, već za više od godinu dana crnogorska Vlada nije preduzela nijednu aktivnost kako bi se Rezolucija o genocidu u Srebrenici Skupštine Crne Gore implementirala u obrazovne programe i udžbeničku literaturu i tako pomoglo mladima da razumiju i prihvate činjenice o prošlosti.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve