Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Zeković: Slučaj Aković ukazuje na ugrožavanje javnog interesa i postojanje korupcije

Zeković je podnio prijavu ASK zato što smatra da ima opravdane razloge da sumnja u ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije

Aktivista za ljudska prava i jedan od čelnika Građanske inicijative 21. maj Aleksandar Saša Zeković pozvan je juče u sjedište Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) povodom obavještenja koje im je pružio o slučaju Vaska Akovića koji je prilikom ulaska u Crnu Goru delegacije Srpske pravoslavne crkve namjerno preskočen u liniji komunikacije i komandovanja zbog čega je i podnio ostavku na dužnost načelnika Regionalnog centra granične policije “Centar” Uprave policije.

Zeković je ranije za portal CdM analizirao taj događaj ali i saopštenja Uprave policije ističući da na slučaj Vaska Akovića treba gledati kao na zviždača u Upravi policije jer je svojim ličnim činom – ostavkom ukazao na kršenje zakona zbog čega je bio posebno izložen neprimjerenom profesionalnom degradiranju od strane premijera Dritana Abazovića. Na to nije reagovala Uprava policije, ni Sindikat policije, niti ministarka evropskih poslova Jovana Marović koja je prisustvovala konferenciji za medije povodom stotinu dana rada Vlade Crne Gore.

Zeković je podnio prijavu ASK zato što smatra da ima opravdane razloge da sumnja u ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije.

Saopštenje Uprave policije povodom Akovićeve ostavke, smatra Zeković, sadrži određene nelogičnosti, a posebno nedostatke jasnih i nedvosmislenih pojašanjenja utemeljenih na pozitivnim propisima i važećim procedurama da li je prilikom prelaska državne granice jedne zvanične delegacije ispoštovan zakon, procedure, zašto je načenik organizacione jedinice preskočen u lancu komunikacije i komandovanja i da li je to učinjeno kako bi se prikrilo kršenje zakona i procedura odnosno da li je to učinjeno pod određenim političkim i koruptivnim radnjama.

Zeković je ukazao da je u međuvremenu nedvosmisleno utvrđeno da helikopter Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije nije imao odobrenje za prelet kroz vazdušni prostor kao ni za slijetanje na teritoriju Crne Gore.

On je ASK-u ukazao i na Pravilnik i primjeni policijskih ovlašćenja koji, kroz članove 198 i 201, jasno opisuje i definiše način sprovođenja poslova granične kontrole koji u konkretnoj sitiuaciji nije ispoštovan zbog čega i smatra da je došlo do ugrožavanja javnog interesa.

Za portal CdM Zeković naglašava da sve policije svijeta funkcionišu po načelima subordinacije i po standardima policijskog postupanja.

Agenciji za sprječavanje korupcije je ukazano na član 19 i član 20 Zakona o unutrašnjim poslovima kao i na član 152, koji je za ovaj slučaj posebno interesantan, jer zabranjuje diskriminaciju i nepoštovanje dostojanstva policijskog službenika.

Zeković kaže da su direktor i pomoćnici direktora policije dužni da pravedno i jednako postupaju prema svim policijskim službenicima bez obzira na njihove različitosti koje proističu iz nacionalne pripadnosti, vjeroispovijesti, političkog ili drugog uvjerenja.

“Smatram da je nepoštovanje dostojanstva policijskog službenika kada se izdaju naređenja nekome mimo znanja rukovodioca konkretne organizacione jedinice”, ocjenjuje Aleksandar Saša Zeković, koji se duže od dvije decenije bavi monitoringom rada bezbjednosno-obavještajne zajednice.

Zeković ukazuje i na član 13 Zakona o državnim službenicima i namještenicima koji govori o zabrani povlašćivanja ili uskraćivanja – Zabranjeno je dovoditi u povlašćeni, odnosno neravnopravan položaj državnog službenika, odnosno namještenika u ostvarivanju njegovih prava i obaveza ili mu uskraćivati, odnosno ograničavati prava, a naročito zbog političke, nacionalne, rasne, polne ili vjerske pripadnosti ili po osnovu drugog ličnog svojstva.

“Akoviću su postupanjem određenih lica u Upravi policije, koja su se odlučila za kršenje zakona i ugrožavanje javnog interesa, uskraćena prava da odlučuje u organizacionoj jedinici kojom rukovodi”, smatra Zeković.

Zeković je u svojoj prijavi podnijetoj ASK ukazao i na član 25 Zakona o državnim službenicima i namještenicima koji govori o stručnom i rukovodnom kadru. To su upravo poslovi koje je vršio/obavljao Aković: Poslovi ekspertsko-rukovodnog kadra odnose se na: rukovođenje i koordinaciju rada užih organizacionih jedinica; komunikaciju sa drugim organizacionim jedinicama, organima i građanima; samostalan rad i odlučivanje o pitanjima iz nadležnosti organizacione jedinice.

“Smatram da je prenošenjem naređenja njegovom podređenom, bez njegovog znanja, političkim uticajem i drugim koruptivnim radnjama, Akoviću onemogućeno vršenje ovih poslova”, ocjenjuje Zeković za CDM.

Ukazano je i na član 70 Zakona o državnim službenicima i namještenicima koji govori o obavezi izvršavanja naloga: Državni službenik dužan je da izvršava poslove po nalogu rukovodioca organizacione jedinice u kojoj je raspoređen (neposrednog rukovodioca), u skladu sa zakonom, drugim propisima, Etičkim kodeksom državnih službenika i namještenika i pravilima struke.

Zeković smatra da je Aleksandra Đukić, komandirka Stanice granične policije na Aerodromu Podgorica, koja je službenički, linijski, podređena Akoviću, a kojoj je mimo njega, izdato naređenje iz rukovodstva Uprave policije, bila dužna da postupa po nalazima neposrednog rukovodioca.

Nakon razgovora koji je objavio portal CdM, Zekoviću se javilo nekoliko graničnih policajaca kao i osobe zaposlene u Aerodromima Crne Gore koji tvrde da je izvjesna I.K. navodno zaposlena na Aerodromu Podgorica kao vid navodne protivusluge prema Aleksandri Đukić. Zeković je pozvao ASK da provjeri istinitost tih navoda.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve