Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Zdravstveni turizam može da bude vodeći proizvod Crne Gore

Dekan Medicinskog fakulteta Miodrag Radunović naveo je da je zdravstveni turizam tema koja u posljednje vrijeme doživljava punu ekspanziju

Zdravstveni turizam može da bude vodeći proizvod Crne Gore, ali se mora više raditi na promociji države kao destinacije zdravstva, prepoznati konkurentnost, iskoristiti resurse i podizati kvalitet zdravstvenih usluga, ocijenjeno je na okruglom stolu “Zdravlje i zdravstveni sistem” održanom danas u Rektoratu Univerziteta Crne Gore.

foto UCG

Dekan Medicinskog fakulteta Miodrag Radunović naveo je da je zdravstveni turizam tema koja u posljednje vrijeme doživljava punu ekspanziju.

“Nažalost nije valorizovana na pravi način, pogotovu kod nas. Ali je ona trenutno trend, a naša prednost i prednost ovog područja su niske cijene usluga. Globalno posmatrano tržište u zdravstvenom turizmu će rasti od 20 do 25 odsto. Istraživanje koje je sprovođeno u Crnoj Gori pokazalo je da turisti najviše traže opuštanje njih 72 odsto, dok je šest odsto turista kao razlog putovanja navelo sport, velnes i rekreaciju”, kazao je Radunović.

Podsjetio je da bi zdravstveni turizam mogao biti važan instrument regionalne saradnje. Kao prednost Crne Gore naveo je geografski položaj, kao i da su potrebna mala ulaganja, s obzirom da imamo mnogo sadržaja.

“Crna Gora ima pet nacionalnih parkova, more, veliki broj sadržaja. Prednost mogu biri i niske cijene usluga u zdravstvenom turizmu”, naveo je on.

Radunović je naglasio da medicinski turizam može da bude vodeći proizvod Crne Gore.

“Terapije koje mogu kod nas da se primjene su brojne. Važno je da imamo kvalitetan kadar, resurse i dobru reputaciju zdravstva. Šanse Crne Gore su u rastu potražnje, niskim cijenama ali i u zdravstvu koje napreduje. Prednost je i nadmorska visina, određene bolesti mogu da imaju tretman na nekim zdravstvenim visinama”, ocijenio je Radunović.

Posebno je istakao Klinički centar, koji je krov sistema Crne Gore, a prema njegovim riječima, turisti traže da u državi u koju dolaze imaju sigurno liječenje i standardizovane usluge.

Radunović je istakao da je uloga Medicinskog fakulteta za razvoj zdravstvenog sistema velika, naročito u regurutovanju kadra.

“Posebno ističem studentsku aktivnost, kada smo imali pandemiju desilo se da su oni volonterski stavili se na usluzi starijim kolegama. Najbolji promoteri zemlje i turizma su upravo oni. Narocito studentska organizacija Momsic”, napomenuo je Radunović.

Napomenuo je da se mora više raditi na promociji Crne Gore kao destinacije zdravstva, a važno je prepoznati konkurentnost i iskoristiti resurse i podizati kvalitet usluga.

Direktor KCCG Jevto Eraković istakao je da je Rektorat UCG pravo mjesto da se sagleda kakve su perspektive i mogućnosti zdravstvenog turizma i očuvanja zdravlja u Crnoj Gori.

“Danas je to malo teže sagledati jer se suočavamo sa pandemijom kovid 19. Ukoliko posmatramo trenutnu situaciju kod nas zdravstveni turizam treba da bude tema u našoj državi, naročito jer ljudi čekaju oaze gdje mogu naći mir i pobjeći od svojih problema. Mi treba da im omogućimo da dobiju nešto sasvim drugačije u odnosu na sredinu iz koje dolaze. Mi se trudimo zajedno sa kolegama iz institucija naše države da se napravi strategija kako privući turiste da bude bezbjedna u odnosu na druge države. Važno je praviti strategije kako Crna Gora mora da sagledava situaciju nakon što se riješi problem kovid infekcije”, rekao je Eraković.

Kako je istakao poseban segment je regionalni razvoj crnogorskih zdravstvenih ustanova, a cilj KCCG je, kako je dodao, da postanu regionalni zdravstveni centar.

“U tom segmentu moram da se pohvalim da smo najviše uradili u oblasti onkologije”, istakao je on.

Sa druge strane, kako je naveo, da bis bili konkurenti na globalnom nivou Crnoj Gori trebaju ogromna ulaganja.

“U tom pravcu ne treba crpiti trud i energiju u ovom trenutku, jer je za takav razvoj potrebno mnogo novca, vremena i ulaganja. U Crnoj Gori imamo dva strateška plana kad je razvoj zdravstvenog turizma u pitanju, jedan je bolnica Meljine, koja sa Institutom Simo Milošević može da bude snažan oslon rehabilitacije u južnoj regiji, a drugi je objekat bivšeg stacionara na Žabljaku, koji može pružiti rehabilitaciju pacijenata u sjevernoj regiji. To je nešto o čemu možemo da razmisljamo nakon prestanka epidemije koronavirusa”, objasnio je Eraković.

Kako je istakao, za razvoj zdravstvenog turizma potrebno je uključivanje svih segmenata društva i institucija.

Rektor Danilo Nikolić istakao je da povodom ovog pitanja, Univerzitet njeguje proaktivan odnos sa svojim okruženjem.

“UCG doprinosi razvoju društva zasnovanom na znanju. U uslovima kovid 19 krize UCG je uspio da preseli nauku iz učinonica na online platforme. Naši studenti i profesori pokazali su visok stepen društvene odgovornosti. Danas smo više nego ikada svjesni nuznosti očuvanja zdravlja, ali i nužnosti razvoja zdravstvenog turizma”, napomenuo je on.

Na okruglom stolu učestvovali su rektor UCG Danilo Nikolić, direktor KCCG Jevto Eraković, dekan Medicinskog fakulteta Miodrag Radunović, dekan Fakulteta za turizam i hotelijerstvo Đurđica Perović, dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Stevo Popović i predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta Dušan Simonović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve