Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Zbog zlostavljanja 11 žena u Crnoj Gori izgubilo bebu

Istraživanje OEBS-a pokazalo je da je od d 1.227 žena u Crnoj Gori 12 odsto priznalo da ih sadašnji partner fizički i/ili seksualno zlostavlja, piše Pobjeda.

Ilustracija

Njih 15 odsto je reklo da im je to radio bivši partner, 17 odsto bilo koji partner, a čak devet odsto izjavilo je da im je to učinio neko ko im nije partner.

Ovo istraživanje je urađeno lani, u periodu od aprila do avgusta, u sedam država članica OEBS-a: Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji, Moldaviji i Ukrajini, a istraživanje je obuhvatilo i Kosovo. Ispitano je 15.179 žena starosne dobi od 18 do 74 godine.

Čak 14 odsto ispitanica u Crnoj Gori kazalo je da su ih sadašnji partneri barem jednom ošamarili, povukli za kosu, udarili pesnicom ili tvrdim predmetom ili su ih šutirali, udarali glavom o neki predmet. Požalile su se, takođe, da su partneri pokušali da ih uguše, izbodu, upucaju ili spale.

Istraživanje je pokazalo da je od 185 žena koje su doživjele fizičko ili seksualno nasilje, njih 32 odsto zbog toga dobilo modrice ili ogrebotine, 11 odsto frakture, slomljene kosti ili zube, sedam odsto rane, opekotine ili uganuća, a šest odsto (njih 11) pobačaj.

Njih pet odsto imalo je unutrašnje povrede, četiri odsto potres mozga ili neku drugu povredu, dok je dva odsto kazalo da su dobile seksualno prenosivu bolest ili su zatrudnile.

Od 185 intervjuisanih žena 29 odsto se požalilo da su zbog fizičkog ili seksualnog zlostavljanja postale anksiozne, 21 odsto je izgubilo samopouzdanje, a 17 odsto postalo ranjivo, te je isto toliko dobilo i nesanicu.

Depresija je bila posljedica u 16 odsto slučajeva, dok je napade panike dobilo devet odsto žena, poteškoće u vezama osam odsto, a probleme u koncentraciji imalo je njih četiri odsto.

Govoreći o odnosu sa porodicom, žrtve su priznale da im je bilo jako važno što one misle o nasilju koje trpe. Iako su se nadale podršci, nerijetko su savjetovane da ostanu sa nasilnikom.

“Ima roditelja koji kažu: ,,Ćuti i trpi. Bolje je tako“. Takođe, kada se žena uda, rekli bi joj: „Nemoj da me sramotiš, nema povratka. Možeš, što se nas tiče, da skočiš u Moraču ako se što desi“, rekla je jedna žena koja ima više od 50 godina.

Upitane da li su najozbiljniji napad koji su osjetile prijavile policiji, njih devet odsto je reklo da jeste, dok je dva odsto navelo da je to neko drugi učinio umjesto njih, a jedan odsto da je policija sama saznala.

“Mislim da se žene ne obraćaju institucijama zato što im ne vjeruju. Nikada nisam čula za pozitivan ishod, nikada nisam čula da je žena dobila pomoć od institucija. Ne vjerujem im”, navela je sredovječna žena iz ruralnog dijela Crne Gore.

Upitane da li su saglasne da seks bez pristanka može da bude opravdan u braku ili u partnerskoj zajednici, 15 odsto njih je reklo da jeste.

Čak pet odsto intervjuisanih je kazalo da je opravdan takav odnos i u slučaju kada žena jasno nije rekla “ne“ ili se nije opirala.

Njih četiri odsto smatra da je seks dozvoljen bez pristanka kada šetaju same noću, a isti je procenat i kada žene nose dekoltiranu i provokativnu garderobu, kao i kada svojevoljno odu kuću sa nekim poslije žurke ili sastanka.

Da je seks dozvoljen bez odobrenja kada mu prethodi flertovanje smatra tri odsto ispitanica, dok je dva odsto stava da je to u redu ako su žene bile pijane ili drogirane.

Upitane da li znaju kako treba da reaguju kada osjete nasilje, 40 odsto njih je reklo da je veoma dobro informisano, dok je 30 odsto kazalo “djelimično”, a 25 odsto je izjavilo da ne znaju “što bi uradile“.

Ispitanice su saglasne da je neophodna pomoć ženi kako bi napustila zlostavljača i počela novi život.

“Socijalni servisi trebalo bi da ponude pomoć, makar na kratak period kao u skandinavskim zemljama. Tamo je žena zaštićena, dobija stan i posao, tako da može da izdržava sebe i djecu, najmanje šest mjeseci, dok ne stane na noge“ rekla je mlada ispitanica iz urbanog dijela naše države.

Ekonomsko nasilje od intimnog partnera doživjelo je 12 odsto ispitanica, dok je 35 odsto žena prijavilo da su bile žrtve kontrolisanog ponašanja.

Psihičko zlostavljanje je osjetilo njih 24 odsto, a sedam odsto njih bilo je ucjenjivano preko djece.

Seksualno uznemiravanje osjetilo je 31 odsto ispitanica, od čega 18 odsto u godini prije učestvovanja u anketi.

Anketirane žene kazale su i da su ih na radnom mjestu seksualno uznemiravali muškarci koji obavljaju rukovodeće pozicije.

“Žene moraju da trpe uznemiravanje da bi zadržale posao”, kazala je anketirana mlada žena.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve