Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Zbog političkih tenzija, prajd ispod radar javnosti

''Istovremeno, možda je i nekome paradoksalno, ali Prajd dočekujemo u atmosferi u kojoj nema otpora prema LGBT zajednici. Mislim, ima standardnih otpora sa kojima živimo, na kojima moramo da radimo, ali nemamo neku atmosferu da su se te društvene podjele po nekim drugim osnovama negativno reflektovale na Prajd'', rekao je Kalezić

Nije bilo tako davno kada su parade ponosa u Crnoj Gori procjenjivane kao skupovi visokog bezbjednosnog rizika, koji su obezbjeđivale jake policijske snage, a pripadnici LGBT zajednice bili u strahu zasopstvenu sigurnost. Danas, devet godina od prve parade u našoj zemlji, situacija je bitno drugačija jer se pažnja javnosti, ali i netrpeljivost sa LGBT preselila na neki drugi teren.

Sa tim je, uoči sjutrašnje Parade ponosa koja će biti organizovana u Podgorici, saglasan i dugogodišnji LGBT aktivista i izvršni direktor NVO Kvir Montenegro Danijel Kalezić koji za Dnevne kaže da deveti Prajd dočekuju u društvenom momentu u kojem dominiraju podjele, netrpeljivost i mržnja, ali po nekim drugim osnovama u koje su nas, kako kaže, “očigleno dovele političke strukture”.

OČEKUJU DA ĆE SVE BITI MIRNO

“Istovremeno, možda je i nekome paradoksalno, ali Prajd dočekujemo u atmosferi u kojoj nema otpora prema LGBT zajednici. Mislim, ima standardnih otpora sa kojima živimo, na kojima moramo da radimo, ali nemamo neku atmosferu da su se te društvene podjele po nekim drugim osnovama negativno reflektovale na Prajd”, rekao je Kalezić.

Očekuje, kako je rekao, da će sve proteći mirno, te da ne postoj i nikakva indicija koja govori u prilog tome da može biti incidenata.

“Imamo kovid mjere i mi insistiramo kao organizatori da se one poštuju, tako da nas kovid otežava, u smislu okupljanja, ali nadamo se da će sve proteći kako treba, da ćemo nakon više od dvije godine strašnih tenzija imati jedan skup koji poziva na ljubav ”, priča Kalezić za Dnevne.

Osjećaju pripadnici LGBT zajednice u Crnoj Gori, kako je rekao, da su više prihvaćeni u društvu, a takva je i sama atmosfera u nedelji ponosa koja prethodi Prajdu.

“Ne osjećamo pritisak kao prethodnih godina, a teret oko toga hoće li biti bezbjedno ne postoji”, rekao je Kalezić.

Njegova poruka i društvu i donosiocima odluka, dakle političarima, jeste da se moramo preusmjeriti kao društvo sa mržnje na ljubav.

“Odnosno, preusmjeriti se na ono što su svakodnevne potrebe i dobrobiti građana, uključujući i našu zajednicu. A što se naše zajednice tiče, usklađivanje normativnog okvira sa Zakonom o životnom partnerstvu lica istog pola, obezbjeđivanje konačno sa nestašicom hormonske terapije za transrodneosobe koje traje više od godinu, nastavale procesa na kreiranju i usvajanju zakona o rodnom identitetu i na poboljšanju prakse, pravosudne prakse kad su slučajevi govora mržnje i zločina iz mržnje u pitanju”, poručio je Kalezić.

IDEOLOŠKI SUKOBI U PRVOM PLANU

Iako u društvu postoji negativan odnos prema Prajdu, stav sociologa Andrije Đukanovića je da se ove godine ipak čini da nema tenzija uoči povorke.

“Negativan odnos prema prajdu i dalje postoji u našem društvu. Na prava LGBTQ populacije se ne gleda blagonaklono. Ove godine mi se ipak čini da nema toliko negativne energije i tenzija. Sudeći po društvenim mrežama koje su postale neka vrsta glasa širih slojeva stanovništva, ovaj prajd zasad prolazi bez velike pažnje”, rekao je Đukanović.

Čini se, kaže Đukanović za Dnevne, da su neki drugi događaji, poput političkih, “ukrali” pažnju građana.

“Svakodnevno se dešava nešto novo na političkoj sceni, a i sukobi na ideološkoj ravni zaokupili su građane. S jedne strane je dobro da nema tenzija povodom prajda, ali to ne znači da su LGBTQ osobe prihvaćenije u društvu”, rekao je Đukanović.

Pitanje je, kaže, da li prajd uopšte utiče na bolju prihvaćenost te populacije, te da li je organizovanje povorki dalo neki rezultat u poboljšanju njihovog položaja.

“Od početnih tenzija i ozbiljnih prijetnji bezbjednosti do sadašnje, kako se čini ravnodušnosti i ignorisanja prajda, suštinska ravnopravnost i prihvaćenost i dalje je daleki ideal”, zaključio je Đukanović.

Bitna politička podrška, šetaće Abazović, Spajić, Vuković…

Da bi sam Prajd protekao bez ikakvih incidenata, a i da bi se poslala poruka da su pripadnici LGBT zajednice veoma je važna podrška državnog vrha. Naročito onih koji je će na prajdu biti uz njih.

Kalezić kaže da su prisustvo najavili potpredsjednik Vlade Dritan Abazović, ministar vanjskih poslova Đorde Radulović, ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić, gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković…

Ipak, premijer Zdravko Krivokapić, kako je saopšteno, zbog ranije preuzetih obaveza neće prisustvovati Paradi ponosa. Kažu da će u ime Kabineta premijera povorci prisustvovati savjetnica premijera za manjine Maida Gorčević, dok se o ovom pitanju nijesu izjasnili iz kabineta šefova parlamenta i države, Alekse Bečića i Mila Đukanovića.

Kalezić kaže da je podrška s političkog nivoa veoma bitna.

“Nije nam bitno samo da se pojave, već da pokažu volju da se radi na unapređenju naših ljudskih prava”, rekao je on.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve