Četvrtak, 18 Aprila, 2024
Rubrika:

Zbog čega je tunel Vrmac toliko zapušten?

Još je dosta pitanja na koja javnost traži odgovore. Posebno nakon ovog nemilog događaja i podsjećanja na onaj iz maja 2017. godine kada je, iz sličnih razloga otpao ventilator i oštetio dva automobila. Na sreću, ni tada niko nije stradao. A lako je mogao. Do kada ćemo se uzdati u sreću da nas spašava od vlastitog nemara, nebrige i nesavjesnog rada?

Prije dva dana, pukom srećom, izbjegnuta je tragedija u kotorskom tunelu Vrmac. Autobus MontenegroShorex-a, kojim je upravljao Dragan Ivanović, udario je u ventilator koji je, od prethodnog udara bio spušten desetak i više santimentara.

Tunel Vrmac (foto: Skala radio)

Naime, kako nezvanično saznaje Skala radio, a to još nije potvrđeno iako je rečeno da će zapisnik sa ovog događaja tokom jučerašnjeg dana biti objavljen, u tunel je u kasnim večernjim satima ušao kamion na kome je bio utovaren bager. Kamion je, sa bagerom na njemu, bio visočiji od maksimuma koji je dozvoljen vozilima koja ulaze u tunel. Zbog toga je udario u ventilator, koji se usljed udara dijelom otkačio iz ležišta i spustio desetak santimetara. Potom je naišao autobus koji je udario u ventilator. Bio je to, po riječima vozača, strahovit udar za koji je on mislio da se ruši tunel. Ventilator je polomio krov autobusa u prednjem dijelu i nakon nekoliko metara pao na lijevu stranu puta. Srećom, nije bilo saobraćaja u tom trenutku, a ni putnika u autobusu.

Naizgled, sve je jasno. Ali ipak nije tako. Mnogo je pitanja koja traže odgovore. Da li će na njih odgovoriti inženjerka Direkcije za saobraćaj Zorica Božović ili neko drugi, sasvim je svejedno. Neko od odgovornih mora, kako se ne bi dogodila tragedija zbog nerada i javašluka onih kojima je zadatak da o saobraćaju u našoj državi vode računa. Pa i o tunelima, iako je jasno da su od Vrmca odavno svi digli ruke.

Pitanja za Ministarstvo saobraćaja i pomorstva i Direkciju za saobraćaj, za čelne ljude koji sigurno imaju odgovore:

  1. Da li je, i ako jeste kada, tunel Vrmac tehnički primljen i da li o tome postoji dokumentacija?
  2. Da li je tunel smio da se pusti bez tehničkog prijema?
  3. Da li postoji video nadzor koji prati frekvenciju saobraćaja i dešavanja u tunelu, jer smo svjedoci da je u njemu bilo saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom?
  4. Ako postoji video nadzor, ko prati stanje u tunelu i da li postoje video snimci?
  5. Kako je moguće da kamion može da zaobiđe kontrolu visine iako je jasno da na taj način krši propise i zakone i direktno ugrožava javnu sigurnost?
  6. Kako je moguće da policija nije privela vozača kamiona koji je udario u ventilator, ukoliko je otkrila počinioca?
  7. Što bi se dogodilo da je neko smrtno stradao?
  8. Da li u tunelu funkcioniše saobraćajna signalizacija?
  9. Zbog čega je tunel Vrmac toliko zapušten. Zašto se ne održava i da li je uopšte bezbjedan za prolazak automobila?
  10. Zbog čega se pojavljuje voda na pojedinim mjestima u tunelu?
  11. Zašto je kolovoz u tunelu na više mjesta oštećen?
  12. Zbog čega je tolika koncentracija otrovnih gasova i pored ventilatora?
  13. Zašto su ventilatori sa izduvnim gasovima okrenuti prema Kotoru?
  14. Da li je ventilacija koja je postavljena i koja pravi ogromnu buku pravo rješenje za tunel Vrmac?
  15. Zbog čega tunel Vrmac ne može makar približno da liči na onaj kroz Sozinu?

Još je dosta pitanja na koja javnost traži odgovore. Posebno nakon ovog nemilog događaja i podsjećanja na onaj iz maja 2017. godine kada je, iz sličnih razloga otpao ventilator i oštetio dva automobila. Na sreću, ni tada niko nije stradao. A lako je mogao. Do kada ćemo se uzdati u sreću da nas spašava od vlastitog nemara, nebrige i nesavjesnog rada?

Tunel je odavno postao dnevna i noćna mora za vozače. Prljav i zapušten, opasno prijeti. A u njega je tokom rekonstrukcije 2005-2007. godine uloženo oko 11 miliona eura.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve