Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Zatvorska policija sredstva prinude koristila 71 put

U UIKS-u su u izvještajnoj godini registrovana 53 pojedinačna slučaja štrajka glađu uhapšenih osoba. U Zatvoru za duge kazne 25 osuđenika je štrajkovalo glađu (21 iz ličnih razloga, a četiri zbog nezadovoljstva smještajem u disciplinsko odjeljenje)

U Upravi za izvršenje krivičnih sankcija tokom prošle godine sredstva prinude od strane službenika obezbjeđenja u potrijebljena su u 71 slučaju. Kako je precizirano u izvještaju o radu za prošlu godinu, prinude se odnose na primjenu fizičke snage, vezivanje, upotrebu službene  palice i upotrebu ručnog spreja sa nadražujućim sredstvom. Sredstva prinude upotrebljavana su uglavnom zbog sprječavanja fizičkog sukoba između pritvorenika ili zatvorenika, sprječavanja napada na službeno lice, sprječavanja samopovređivanja, sprječavanje konflikata i zbog pružanja aktivnog i pasivnog otpora, te nepostupanja po naređenju, piše Dan.

Zbog nepoštovanja pravila ponašanja propisanih Pravilnikom o kućnom redu u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija i Pravilnikom o bližem načinu izvršavanja pritvora, pokrenuta su 1.092 disciplinska postupka, i to protiv pritvorenih lica 222, a protiv osuđenih 870 postupaka.

“Izrečena je 751 disciplinska mjera, od čega 195 pritvorenim i 556 osuđenim osobama. Disciplinske odgovornosti oslobođena su 53 lica, i to jedan pritvorenik i 52 osuđenika, 160 postupka je obustavljeno iz razloga što su zatvorenici otpušteni sa izdržavanja kazne zatvora, pa se postupak nije mogao do kraja sprovesti, a 202 postupka su bilau toku”, piše u izvještaju koji je potpisao direktor UIKS-a Milan Tomić.

U UIKS-u su u izvještajnoj godini registrovana 53 pojedinačna slučaja štrajka glađu uhapšenih osoba. U Zatvoru za duge kazne 25 osuđenika je štrajkovalo glađu (21 iz ličnih razloga, a četiri zbog nezadovoljstva smještajem u disciplinsko odjeljenje).

U Istražnom zatvoru Podgorica glađu je štrajkovalo 26 pritvorenika iz ličnih razloga, dok su u Zatvoru Bijelo Polje dva lica štrajkovala glađu (jedno pritvoreno lice zbog nezadovoljstva smještajem u disciplinsko odjeljenje, a jedno osuđeno lice zbog nezadovoljstva odlukom suda). U Zatvoru za kratke kazne Podgorica nije bilo slučajeva štrajka glađu.

“Tokom trajanja štrajka, zdravstveno stanje zatvorenika je redovno praćeno od strane zatvorskih ljekara shodno Uputstvu o zdravstvenoj zaštiti zatvorenika (osuđenih i pritvorenih osoba), te drugim propisima koji bliže regulišu prava i obaveze ovih lica i postupanje nadležnih službi u slučaju štrajka”, navodi se u izvještaju.

Na početku 2020. godine u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija bilo je smješteno ukupno 1.090 osoba, a na kraju godine 810.

Na dan 1. januar 2020. godine, u zatvoru za duge kazne, od toga broja, bilo je 555 muškaraca i 11 žena, u istražnom zatvoru 318 pritvorenika i 15 pritvorenica, a u zatvoru za kratke kazne 101 zatvorenik. U bjelopoljskom zatvoru bila su 34 pritvorenika i 46 osuđenika.

“Od ukupnog broja lica lišenih slobode na početku 2020. godine, nalazila su se 723 osuđena lica, od čega 632 državljana Crne Gore i 91 strani državljanin, i 367 pritvorenih lica, od čega 267 državljana Crne Gore i 100 stranih državljana”, predočeno je u izvještaju o radu UIKS-a za prošlu godinu.

Zadnjeg dana 2020. godine, u zatvoru za duge kazne bilo je 396 muškaraca i 13 žena, pritvorenika je bilo 296, a pritvorenica 13, u zatvoru za kratke kazne 38 zatvorenika, a u bjelopoljskom zatvoru 22 pritvorenika i isto toliko zatvorenika.

Korona uticala na smanjenje broja osoba lišenih slobode

“Od ukupnog broja lica lišenih spobode na kraju 2020. godine, u UIKS-u se nalazilo 479 osuđenih lica, od čega 418 državljana Crne Gore i 61 strani državljanin, i 331 pritvoreno lice, od čega 250 državljana Crne Gore i 81 strani državljanin”, navedeno je u izvještaju.

Pojava virusa korona uticala je na smanjenje broja osoba lišenih slobode, što je uslovilo zabranu prijema novih lica na izdržavanje kazne zatvora, osim u slučajevima prijema za krivična djela iz oblasti nasilja u porodici, u cilju sprečavanja pojave virusa među zatvoreničkom populacijom.

“Tokom godine u UIKS je primljeno 306 stranih i 1.455 državljana Crne Gore, a otpuštena su 364 stranaca i 1.678 državljana Crne Gore”, piše u izvještaju.

Na prijavnicama oduzeto 1.212 predmeta

Službenici obezbjeđenja su u vršenju poslova obezbjeđenja tokom 2020. godine kroz redovnu proceduru pretresa lica lišenih slobode i prostorija u kojima su ova lica smještena ili njihovih zajedničkih prostorija obavili ukupno 1.254 pretresa.

“Na prijavnicama UIKS-a kroz redovnu kontrolu lica koja ulaze u UIKS po raznim osnovama tokom izvještajne godine obavljeno je ukupno 19.520 pretresa lica koja su došla u Upravu po raznim osnovama. Prilikom izvršenih pretresa pronađeno je i oduzeto ukupno 1.212 predmeta čije držanje i upotreba nijesu dozvoljeni u zatvoru”, saopšteno je iz UIKS-a.

Tokom godine u sva četiri zatvora Zatvor za duge kazne, Istražni zatvor Podgorica, Zatvor za kratke kazne Podgorica i Zatvor Bijelo Polje primljeno je ukupno 1.761 lice lišeno slobode, a otpuštena su 2.042.

IzvorDan

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve