Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Zašto je važno da djeca nose masku u školi

Najviše oboljelih su građani od 20 do 39 godine, od preminulih 86.5 odsto nevakcinicani pacijenti

Nošenje maski tokom skraćenih časova ne šteti zdravlju djece. Naprotiv. Ovo je prilika i da zahvalim prosvjetnoj zajednici koja je ostala dosljedna očuvanju ličnog i javnog zdravlja, a na konkretnom primjeru pokazaćemo zašto je važno da se maske nose u svakom zatvorenom prostoru na primjeru upravo školske učionice, saopštio je na današnjoj konferenciji za novinare direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić.

Najviše oboljelih su građani od 20 do 39 godine, od preminulih 86.5 odsto nevakcinicani pacijenti

“Više od trećine trenutno oboljelih su građani od 20 do 39 godine života. Nažalost, upravo oni koji su najčešći prenosioci virusa najmanje su vakcinisani – odziv je od 20 do 30 odsto u ovim kategorijama, pa ispaštaju stariji od njih – u porodicama, radnom okruženju…”, rekao je on.

Prema podacima koje Institut za javno zdravlje dobija od bolnica, 86.5 odsto preminulih od korona virusa od 4. maja do danas, bili su nevakcinisani pacijenti.

“Njih 95 odsto su bili pacijenti od 70 do preko 90 godina. Međutim, da je ovo bolest koja ne poznaje godine, a što je opasna predrasuda i među mlađima u Crnoj Gori, nažalost, dokazuje da je među preminulima 5 odsto pacijenata od 30 do 70 godine”, kazao je Galić.

Crna Gora prednjači u testiranjju, letalitet niži nego na nivou svijeta i EU

“Kada se govori o stopama zaraze, naglašavam da je, u tom kontekstu, važan obuhvat testiranih i Crna Gora, u tom smislu, prednjači u odnosu na najveći broj zemalja regiona, ali i šire. Mi testiramo više od npr. Slovenije, Hrvatske, Srbije, Mađarske, Rumunije, Sjeverne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Albanije… Masovno testiranje omogućava praćenje epidemije i daje jasniju epidemiološku sliku”, tvrdi Galić.

U isto vrijeme, dodao je Galić, od ukupnog broja zaraženih, od početka pandemije do danas, u Crnoj Gori se oporavilo 98,5 odsto građana.

“Letalitet, odnosno broj preminulih u odnosu na broj zaraženih, u Crnoj Gori je, dakle, 1.49. Letalitet u Crnoj Gori niži je nego na svjetskom nivou ili nivou EU. Na svjetskom nivou, letalitet iznosi 2,1, a u EU je 2,06. Crna Gora ima niži letalitet npr. od Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Albanije, Kosova, Italije, Grčke, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Kanade, Francuske, Sjedinjenih Američkih Država…”, istakao je Galić.

Vrijeme da Crna Gora nauči da cijeni svoje zdravlje

“U konačnom, s obzirom na to da pandemija traje, a da Crna Gora mora da nauči da cijeni svoje zdravlje, još jednom pozivam sve građane, posebno one od 20 do 39 godine da na vrijeme urade što treba – da se imunizuju i tako zaštite prvo sebe, ali i svoje okruženje. Svjedočanstva iz bolnica govore o tome da je kasno kad se pacijenti u bolnici zapitaju “A, šta da sam se vakcinisao” ili “Žao mi je što to nijesam uradio”. Ministarstvo zdravlja je do danas obezbijedilo preko tri četvrtine miliona doza vakcina, red se ne čeka, nema plaćanja, a, za razliku od većine zemalja svijeta, u Crnoj Gori će i epidemiološki timovi doći u vaš dom ili na radno mjesto da bi vas vakcinisali”, zaključio je Galić.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve