Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Za šest mjeseci 475 zaposlenih manje na lokalnom nivou, ušteda 3,4 miliona eura

Analiza kratkoročnih efekta Plana optimizacije pokazala je da je došlo do usporavanja rasta broja zaposlenih u ukupnoj javnoj upravi, te da je za prvih šest mjeseci smanjen broj zaposlenih na lokalnom nivou za 3,9 odsto, odnosno 475 zaposlenih je manje na lokalnom nivou na početku 2019. godine

Analiza kratkoročnih efekta Plana optimizacije  pokazala da je došlo do usporavanja rasta broja zaposlenih u ukupnoj javnoj upravi , te da je za prvih šest mjeseci smanjen broj zaposlenih na lokalnom nivou za 3,9 odsto, odnosno 475 zaposlenih je manje na lokalnom nivou na početku 2019. godine, kazao je državni sekretar u Ministarstvu javne uprave, Goran Jovetić.

Jovetić  je kazao da je veoma značajna politička podrška ovom procesu, jer se ovakvi procesi ne mogu realizovati bez političke podrške. U tom smislu važnu ulogu je imao je i uži kabineta koji je davao saglasnosti na zapošaljavanja.

Analiza je pokazla da nije bilo ovakvog mehanizma kontrole da bi danas imali više 1,488 zaposlenih, ako bi to posmatrali iz fiskalnog ugla, možemo reći da je napravljena ušteda od 3,4 miliona eura.

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Analizu efekata kratkoročnih mjera Plana optimizacije u skladu sa Programom rada Vlade za 2019.godinu. Jovetić je, predstavljajući Analizu kazao da se nakon pola godine Plana implementacije, već može govoriti o njegovim efektima, odnosno o pozitivnim trendovima, iako se radi o kratkom periodu implementacije Plana optimizacije od pola godine.

Analiza efekata kratkoročnih mjera Plana optimizacije pokazala da je, u trendu ukupnog rasta zaposlenosti, smanjuje relativno učešće zaposlenosti u javnoj upravi. Tako je decembra 2017. godine, zaposlenost  u javnoj upravi činila 28,2% ukupne zaposlenosti dok  u decembru 2018., smanjilo  na 26,8 odsto , odnosno za 1,4 odsto. On je kazao da je ovakav model, odnosno Plan optimizcaije uticao i na povećanje zaposlenosti u privatnom sektoru, što je bio i cilj.

On je kazao da je cilj analize da se utvrdi u kom pravcu idemo, kakvi su trendovi, te da na osnovu toga procjenjujemo u kojem pravcu  treba nastaviti sa ovim aktivnostima,  te da li postoji prostor za korekciju određenih mjera.

“Cilj optimizacije je da stvarmo što kvalitetnije usluge za građane i privredu, te upravo sa takvim pristupom i kvalitetom suluga utičemo na povećanje konkurentnosti naše privrede i sistema i povećanje BDP-a”, istakao je Jovetić.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve