Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

Za govor mržnje na internetu bilo 17 predmeta

Većinu IP adresa lica koje smo identifikovali nalaze se van Crne Gore, rekao je Backović

Rukovodilac Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala Uprave policije Jakša Backović kazao je da je do sada podnijeto 17 predmeta koji su vezani za krivično djelo izazivanje vjerske, rasne i nacionalne mržnje.

Backović je u Jutarnjem programu TVCG pojasnio da se nakon dobijanja krivične prijave obrađuju navedeni predmeti i prikupljaju podaci, te identifikuju dokaze kako bi došli do osumnjičenog lica.

“Većinu IP adresa lica koje smo identifikovali nalaze se van Crne Gore”, rekao je Backović.

Kazne su, kaže, nadležnost suda, a ona može biti uslovna ili zatvorska do nekoliko mjeseci.

Govor mržnje je, kaže, dosta zastupljen, ali ne u svakom trenutku već zavisi od događaja do događaja: “Sad prednjači jedna grupacija, a ranije je to bila druga grupacija. Kao što je internet sredina gdje svako može da kaže šta hoće i kako hoće, ljudi nijesu svjesni većinom posljedica govora mržnje i onoga što kažu na internetu, ne znajući da vrše krivično djelo”.

Kako je rekao, govor mržnje je zastupljen na svim društvenim mrežama.

“U komentarima najviše prednjači Twitter, i saradnja sa njima se odvija na nekom pristojnom nivou, dok je saradnja s Facebook-om i Instagramom mnogo bolje”, rekao je Backović.

On kaže da se govor mržnje najviše odnosio na animozitet prema određenim nacijama, a tek onda prema određenim pripadnicima vjere.

“Mnogo je mržnje na internetu za jednu zemlju u kojoj su preko 90 posto vjernici, pripadnici određenih vjera, i moraćemo tome da doprninesemo više pažnje”, rekao je Backović.

A kako zaustaviti i kontrolisati govor mržnje na internetu veliki je izazov za medije. Provjerili smo kako se sa tim bore novinari portala RTCG i Vijesti.

Urednica portala RTCG Rada Brajović kazala je da naš portal do sada nije prijavljivao nijedan komentar, iako je u medijima bilo procesuiranja određenih pojedinaca zbog kometara na portalima.

Pojašnjava da portal od početka praktikuje premoderaciju komentara što znači da moderatori pregledaju komentare prije objave i kad uoči govor mržnje reaguju i oni se brišu.

Novinar portala Vijesti kaže kako se u tom mediju trude da moderiraju komentare što je brže moguće, ističući da imaju mogućnost brisanja uvredljivih sadržaja.

IzvorRTCG

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Evropa
16.09.2021-11:55 11:55

Sta radite sa govorom mrznje koje promovisu na TV HAPPY I U SRBIJI- STA STE URADILI SA ONIM Draško Stanivuković Gradonacelnik B.L-dosao direktno da kaze najuvrijedljivije uvrede  Crnogorcima i nista mu nijeste vidi se da sve radite protiv Crnogoraca! Prvo vrh uhapsite koji reklamiraju nacionalnu mrznju prema Crnogorcima koji su najodgovorniji ! Nezamisliva je tolika mrzna od strane vlasti prema Crnogorcima a moramo zajedno graditi buducnost CG !!! izabrati vlast LJUDE poput IVANA VUKOVICA I PETAR KOMNENIC (NACISTO) VISOKO SKOLOVANI I BEZ IMALO NACIONALIZMA I MRZNJI PREMA DRUGIM NARODIMA!