Subota, 20 Aprila, 2024
Rubrika:

Vulin otvoreno promoviše Veliku Srbiju

Zasluge za izborni rezultat Vulin pripisuje SPC, konstatujući da je “ukinuta srpska crkva u Crnoj Gori, to bi bio početak kraja”, te da bi srpski narod prošao kroz još jedno gubljenje identiteta, ovaj put možda i konačno, upozoravajući na to što “Šiptari rade na Kosmetu”, te da je “Vučićeva borba za očuvanje SPC na KiM toliko važna i odsudna važnija od Trepče i od Gazivoda”.

Srpski ministar odbrane Aleksandar Vulin očito je uz istoričare Čedomira Antića i Aleksandra Rakovića preuzeo ulogu promotera “srpskog svijeta”, pa se sve češće pojavljuje u javnost iznoseći argumente zašto je opravdano stvarati taj novi “svijet” i zašto je Aleksandru Vučiću pripala “istorijska ulo ga” da ujedini Srbe. Komentarišući u opširnom intervjuu za beogradski Pečat aktuelna dešavanja, posebno u svijetlu parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, Vulin je do detalja razradio srpsku politiku u narednom periodu poručujući da više i ne treba da se brane od toga kada ih neko proziva za projekat “Velike Srbije”.

Srpski ministar ocjenjuje da je nakon parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, proces ujedinjenja Srba u regionu postao nezaustavljiv.

“GORŠTAČKI SRBI U CRNOJ GORI ODLUČILI

“Gorštački odlučno Srbi u Crnoj Gori rekli su da neće više da budu stranci u zemlji koju su stvarali, kao i da im je trpilo (?) puklo kada su im Montenegrini rekli da, ako hoće da budu dio Crne Gore moraju postati neprijatelji srpske crkve i Srbije. Pokret litija jeste nastao kao izraz dubokog neslaganja, gotovo gađenja prema zakonu koji predviđa otimanje crkvene imovine i promjenu imena SPC, ali se završio tako da je obnovio svijest među Srbima u Crnoj Gori, da mogu da imaju svoju državu, ali da im je samo nebo granica u promišljanju budućih odnosa sa Srbijom”, poručio je ministar vojni u Srbiji.

Zasluge za izborni rezultat pripisuje SPC, konstatujući da je “ukinuta srpska crkva u Crnoj Gori, to bi bio početak kraja”, te da bi srpski narod prošao kroz još jedno gubljenje identiteta, ovaj put možda i konačno, upozoravajući na to što “Šiptari rade na Kosmetu”, te da je “Vučićeva borba za očuvanje SPC na KiM toliko važna i odsudna važnija od Trepče i od Gazivoda”.

Obećao je da će do ujedinjenja svih Srba doći “mirnim putem”.

Vulin poručuje da je prvi preduslov političkog, a iz njega i svakog drugog ujedinjenja postojanje moćne masovne političke organizacije koja će okupiti sve Srbe. Vulin takvu organizaciju vidi u SNSu i Vučiću koji su, kako kaže, posljednja nada da će u narednih 50 godina neko moći da ih okupi i objedini. Još “upozorava” srpskog predsjednika da ne smije napustiti SNS i ponoviti grešku kralja Aleksandra koji se izdigao iznad partija.

On smatra da Srbi o ključnim nacionalnim pitanjima moraju da zauzimaju jedinstven stav i da taj stav mora presudno da se formuliše u Beogradu. Sljedeća nužna pretpostavka je, kako je izjavio, ekonomski jaka matica Srbija koja može da ulaže “kao što Vučić ulaže u RS” a potom i vojnički moćna država.

Za mnoge analitičare koji prate dešavanja u regionu, upravo kroz riječi ministra Vulina, kao i prethodno istoričara Antića i Rakovića, prisustvujemo realizaciji ciljeva iz dva memoranduma Srpske akademije nauka i umjetosti (SANU) i dokumenta o položaju Srba u 20. i 21. vijeku na koji u autorskom tekstu upozorava doajen hrvatskog novinarstva, analitičar i publicista Vjekoslav Krsnik polovinom septembra ove godine.

Upravo taj dokument analitičari nazivaju “memorandumom tri” Srpske akademije koji čini okosnicu kampanje za srpske ciljeve i zaštitu Srba u regionu.

“Posljednji događaji povezani s idejom velikosrpstva, koje je doživjelo poraze u osvajačkim ratovima što ih je Srbija povela pod vodstvom Slobodana Miloševića, ukazuju da u Beogradu gdje je na čelu države legalno izabrana četnička garnitura, ne odustaju od te političke platforme. Očito se srbijanska politička elita, a nju čine vlada, Srpska akademija nauka i umjetnosti i Srpska pravoslavna crkva drže teze da Srbija ono što je izgubila u imperijalističkim i praktički fašističkim ratovima na području propale Jugoslavije može te ciljeve ostvariti u mirnodopskom razdoblju. Najnovija zbivanja i događaji ukazuju da velikosrpska i četnička garnitura u Beogradu ne odustaju od svojih planova zacrtanih u Memorandumu SANU od prije devet godina. Nakon neuspjelog puča u osamostaljenoj Crnoj Gori 2016. godine, uz snažnu propagandnu kampanju u kojoj je vodeću ulogu odigrala Srpska pravoslavna crkva, na nedavnim parlamentarnim izborima pobijedila je velikosrpska opozicija koja se otvoreno protivi euroatlantskom putu Crne Gore, iako je ona već članica NATO-a”, upozorava Krsnik.

Sve današnje političke aktivnosti Srbije dio su, kako kaže, novog projekta SANU koji je, “što je u Hrvatskoj malo poznato, lansiran krajem prošle godine pod egidom “Srpsko pitanje u 20. i 21. stoljeću”.

“Nema nikakve sumnje da će se srpski akademici nastavljajući ono što su započeli s prva dva memoranduma baviti i Hrvatskom s pozicija velikosrpskog projekta. To će dakle biti Memorandum tri SANU prezentiran na drugi način, ali s istim ciljem”, ocjenjuje Krsnik.

Ovo je samo jedno od upozorenja na opasnosti u regionu nakon parlamentarnih izbora u Crnoj Gori.

Zato i Vulinovi nastupi, među kojima je i intervju beogradskom Pečatu, nijesu tek prazna priča nekog ministra sa čijim ocjenama i stavovima srpski predsjednik navodno nema nikakve veze, već je to otvorena promocija zvanične srpske politike koja više i ne krije da je “Velika Srbija” projekat od kojeg nema odustajanja.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Ha20
03.10.2020-21:08 21:08

Ovaj klempavi ninzda se je krio po Beogradskim ulicama devedesetih godina i nije imao petlje da ide u rat sad soli pamet o nekakvoj velikoj Srbiji. Jadna je ta Srbija koju promovisu on i zalosna sova ( Marko Djuric )