Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Vukčević: Potreban kompromis za državu

U Crnoj Gori je prije 12 godina napravljen svojevrsni konsenzus društva za državu, a danas je potrebno napraviti novi koji bi bio o državi, ocijenio je predsjednik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU), Dragan K. Vukčević.

Dragan K. Vukčević foto RTCG

„Više opcija se bori i čini tu borbu dramatičnom i otvorenom za prevlast u pogledu toga kojim putem i na koji način krenuti dalji. To pokazuje da je država više od onoga što u teoriji o državi naglašavamo da su njeni konstitutivni elementi“, rekao je Vukčević.

On je, na otvaranju međunarodnog naučnog skupa „Ustavni patriotizam, naveo da je to još jedan dio koji ne pripada tako vidljivom sloju političke stvarnosti, a to je njena ideja.

„Otvara se pitanje šta je crnogorska ideja danas i ko treba da je artikuliše i nosi“, dodao je Vukčević.

On je kazao da su se u naslovu skupa srele dvije riječi, ustavni i patriotizam, koje često nijesu bile u prijateljskim odnosima, niti u srodstvu.

„Ako bismo pogledali crnogorski hor kroz vrijeme, čije je jedno od lica istorija, onda se pokazuje da je patriotizam stariji od Ustava i dugo će vremena trebati da se oni sretnu“, smatra Vukčević.

On je naveo da će biti potrebno vrijeme da se između te dvije riječi napravi neka vrsta sinteze i ravnoteže.

„To je ravnoteža između nečeg individualnog i kolektivnog, čemu tradicionalna društva mnogo više naginju“, pojasnio je Vukčević.

Prema njegovim riječima, to pitanje izuzetno je značajno za podijeljena društva, a crnogorsko je višestruko podijeljeno.

„Nastalo je, postojalo i opstalo na razmeđi velikih svjetova koji su svojom moći uveliko prevazilazili moć jednog malog društva i njegove države“, dodao je Vukčević.

On je rekao da je ta podjela mentalitetska, nacionalna, religiozna i socijalna.

„Za jedno podijeljeno društvo kao što je crnogorsko, ustavni patriotizam nije samo teorijsko pitanje, već traganje za putem u sadašnjosti“, ocijenio je Vukčević.

On je kazao da je jedan od ciljeva naučnih skupova, ne samo da pozove i da međusobno više zbliži učene i umne ljude, već da se istovremeno iz rasprava otvore neka pitanja koja mogu stvoriti puteve za drugačija mišljenja i politički stvarnost.

Profesor UDG-a, Milan Podunavac naveo je da je ustavni patriotizam odgovor na duboko podijeljena društva prevrežena nacionalnim, etničkim, religijskim, a posebno identitetskim osama.

„On se vidi kao vrsta vezivnog tkiva, jednog horizontalnog ugovora i širokog polja saglasnosti“, dodao je Podunavac.

On smatra da ustavni patriotizam odgovara na dva temeljna pitanja svake zajednice, a to je ko smo i zašto smo zajedno.

„Osnovni princip tog energetskog tkiva jeste konstitucionalna kultura društva, koja je usidrena u Ustavu države i koja u osnovi nosi referentnu i samolegitimizirajuću funkciju“, rekao je Podunavac.

Prema njegovim riječima, ustavni patriotizam u crnogorskoj kostelaciji suočava se sa nizom neoliberalnih politika koje ograničavaju njegov značaj u ustavnom i političkom poretku Crne Gore.

Podunavac smatra da je građenje nacije ključni proces u crnogorskom ustavnom i političkom polju.

„To je jedan ključni proces, a njegovu centralnu osu čini politika identiteta“, kazao je Podunavac i dodao da tu politiku vidi kao jedan od temeljnih neliberalnih ograničavajućih faktora ustavnog patriotizma.

Dekan humanističkih studija na UDG-u, Ilija Vujačić saopštio je da to prvi skup takve vrste u Crnoj Gori, kojim se tema ustavnog patriotizma otvara i ulazi u javno polje države.

„Nadam da će to značiti jedno ozbiljno otvaranje rasprava o strategijama društvene integracije u Crnoj Gori“, rekao je Vujačić.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve