Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Volonteri UNICEF-a sjutra u Ministarstvu kulture

Povodom 30. godišnjice usvajanja Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta

Povodom 30. godišnjice usvajanja Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta, UNICEF-ovi volonteri, mladi reporteri kampanje medijske pismenosti „Birajmo šta gledamo“ sjutra preuzimaju Ministarstvo kulture.

UNICEF-ovi volonteri

U holu Ministarstva kulture na Cetinju, oni će organizovati javni razgovor s ministrom kulture Aleksandrom Bogdanovićem o kulturi i medijima za djecu u Crnoj Gori na osnovu podataka iz istraživanja kampanje medijske pismenosti #BirajmoStaGledamo.

Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Osama Kogali ističe da u okviru proslave 30. rođendana Konvencije o pravima djeteta, UNICEF širom svijeta podržava djecu i mlade da preuzimaju institucije kako bi svoje poruke podijelili sa ključnim donosiocima odluka.

„Djetinstvo se danas mnogo razlikuje u odnosu na ono od prije 30 godina. Stoga je bitno da čujemo djecu koja sada prolaze kroz ovo iskustvo, kako bismo mogli da ih podržimo na najbolji način“, poručuje Kogali.

UNICEF-ovi volonteri, mladi reporteri, raduju se preuzimanju Ministarstva kulture i već su spremili mnogobrojna pitanja za ministra Bogdanovića.

„Mnogo puta čujemo da su mladi budućnost svake zemlje i društva. Mi želimo da podsjetimo da smo mi i sadašnjost. Mi rastemo sada. Stoga, mi danas treba da razvijamo svoje potencijale da bi bili dobra budućnost ove zemlje. Budući da kultura i umjetnost značajno utiču na razvoj svakog čovjeka, odlučili smo da preuzmemo Ministarstvo kulture da s ministrom porazgovaramo o kulturi za djecu i mlade u našoj zemlji“ objašnjava Miljan Vlahović, UNICEF-ov volonter – mladi reporter.

Istraživanje kampanje medijske pismenosti je pokazalo da dvije trećine djece u Crnoj Gori nije bilo u pozorištu tokom prošle godine; 75% djece nije bilo u muzeju; 85% nije bilo na izložbi slika; skoro dvije trećine nije bilo na muzičkom koncertu.

„Ovi podaci ukazuju na značajno obrazovno i kulturno siromaštvo djece, a samim tim i duhovno siromaštvo jedne zemlje. Tokom preuzimanja Ministarstva kulture, razgovaraćemo s ministrom tome šta će Ministarstvo kulture preduzeti kako bi se ova situacija poboljšala u budućnosti“ ističe Dunja Sekulović, UNICEF-ova volonterka – mlada reporterka.

Kampanju medijske pismenosti “Birajmo šta gledamo” pokrenuli su Agencija za elektronske medije i UNICEF u februaru prošle godine.

Godinu dana nakon njenog početka, svaki drugi građanin Crne Gore čuo je za ovu kampanju koja ima za cilj podsticanje razvoja medijske pismenosti djece i roditelja, kao i jačanje kapaciteta medija da prave kvalitetne medijske sadržaje s djecom i mladima i da na etički korektan način izvještavaju o svim pitanjima prava djeteta u Crnoj Gori.

Kampanja je nedavno dobila i Globalnu nagradu medijske pismenosti koju dodjeljuje Globalno udruženje medijske pismenosti koje vodi UNESKO u saradnji sa Alijansom civilizacija Ujedinjenih nacija i medjunarodnom mrežom univerziteta.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve