Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Vojska Crne Gore biće ocjenjivana u aprilu i oktobru

U informaciji o zaključivanju Tehničkog sporazuma koji je Ministarstvo odbrane zaključilo sa Ministarstvom odbrane Slovenije, navodi se da će se obuke i ocjenjivanje održati u Počeku u republici Sloveniji, a trajaće dvije do tri sedmice.

Pripadnici Vojske Crne Gore koji će biti dio pete, šeste, sedme i osme rotacije VCG u NATO misiji „Pojačano istureno prisustvo“ u Letoniji biće ocjenjivani i obučavani dva puta godišnje, a prije upućivanja u ovu“ misiju.

To znači da će sljedeća NATO obuka i ocjenjivanje biti održano u aprilu i oktobru 2020. godine, piše Pobjeda.

U informaciji o zaključivanju Tehničkog sporazuma koji je Ministarstvo odbrane zaključilo sa Ministarstvom odbrane Slovenije, navodi se da će se obuke i ocjenjivanje održati u Počeku u republici Sloveniji, a trajaće dvije do tri sedmice.

OBUKA

– S obzirom da će pripadnici Vojske Crne Gore koji učestvuju u NATO aktivnosti „Pojačano istureno prisustvo eFP“ u Letoniji biti u sastavu jedinice Vojske Republike Slovenije, prije odlaska u Letoniju obučavaće se sa pripadnicima Vojske Republike Slovenije. U skladu sa ovim tehničkim sporazumom, u Republici Sloveniji obučavaće se i ocjenjivati pripadnici Vojske Crne Gore koji će biti dio pete, šeste, sedme i osme rotacije Vojske Crne Gore u NATO aktivnosti „Pojačano istureno prisustvo eFP“ u Letoniji – navedeno je u dokumentu.

U objavljenom sporazumu, navodi se i da je odlukom Savjeta za odbranu i bezbjednost odobreno učešće štabnih oficira i jedinice Vojske Crne Gore do ranga čete na obuci i vježbama u okviru NATO aktivnosti „Pojačano istureno prisustvo (enhanced Forward Presence – eFP).

– Do kraja 2021. godine Vojska Crne Gore će angažovati ukupno četiri štabna oficira u komandi NATO aktivnosti „Pojačano istureno prisustvo eFP“ u Letoniji i po dva sastava inžinjerijskih pionira i artiljerijskih izviđača, oba brojnosti do 9 pripadnika Vojske Crne Gore. Pripadnici Vojske Crne Gore biće u sastavu jedinice Vojske Republike Slovenije koja je raspoređena u okviru bataljona oružanih snaga Kanade u Bataljonskoj borbenoj grupi — Letonija, sa zadatkom pružanja podrške NATO aktivnosti „Pojačano istureno prisustvo eFP“ u Republici Letoniji u cilju zaštite istočnih granica NATO saveza – pojašnjeno je u dokumentu.

NIJE FORMALNOST

Način ocjenjivanja borbene spremnosti deklarisanih kopnenih snaga je ocjenjivanje po programu „Ocjenjivanje borbene spremnosti“ – CREVAL, a sve jedinice deklarisane za NATO vođene operacije prolaze složen proces testiranja. Cilj ocjenjivanja je da se provjere i ocijene operativne sposobnosti deklarisane jedinice, odnosno da u realnom vremenu uvježbavaju tehnike, taktike i procedure koje se odnose na unapređenje interoperabilnosti i eventualno učešće u međunarodnim operacijama podrške miru i izgradnju interoperabilnosti.

Da ove ocjene nijesu samo formalnost, dokazuje i primjer slovenačke vojske, koja u februaru ove godine nije položila NATO testove. Naime, elitna 72. brigada slovenačke vojske nije položila test borbene gotovosti NATO, što je izazvalo sumnje u to da li Slovenija može da ispuni svoje obaveze prema Alijansi.

DOPRINOS

Prvi kontigent Vojske Crne Gore upućen je u misiju Pojačano istureno prisustvo – (eFP, enhanced Forward Presence) u decembru prošle godine. Oni su otputovali zajedno sa kolegama iz slovenačkih Oružanih snaga, budući da su raspoređeni u sklopu Izviđačkog voda slovenačkih OS. Na Samitu u Varšavi 2016. godine, saveznici su postigli dogovor o jačanju vojnog prisustva u istočnom dijelu Alijanse, u sklopu NATO politike odbrane i odvraćanja, sa četiri multinacionalne borbene grupe veličine bataljona u Estoniji, Letoniji, Litvaniji i Poljskoj, na rotacionoj osnovi.

Borbene grupe su predvođene od strane Velike Britanije, Kanade, Njemačke i Sjedinjenih Američkih Država, i predstavljaju multinacionalne snage koje treba da demonstriraju snagu transatlantske veze i da jasno stave do znanja da će se napad na jednog saveznika smatrati napadom na cijelu Alijansu. Crna Gora svojim prisustvom u Letoniji pokazuje težnje da konstantno doprinosi sveukupnim naporima Alijanse u jačanju bezbjednosti njenih građana i teritorije, a u skladu sa Odlukom Savjeta za odbranu i bezbjednost iz jula 2018. godine. Angažovanje pripadnika VCG realizuje se po principu rotacije, na period od šest mjeseci.

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve