Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Vlada Temeljni ugovor potpisuje sa stranim pravnim licem koje nije registrovano u Crnoj Gori

Sad smo došli u situaciju da nešto što je građeno od 6. do 19. vijeka u Crnoj Gori, pripadne pravnom subjektu koji nije ni postojao do 1831. odnosno 1920. ni kao crkveni ni kao građansko-pravni subjekt u pravnom prometu ni u Srbiji a kamo li u Crnoj Gori, piše Lajović

Piše: Vladimir Lajović

Zar će ovaj pravni subjekt, koji se zove Beogradska eparhija/mitroplija/patrijaršija, da postane vlasnik svih sakralnih objekata u Crnoj Gori!?  Subjekt koji je nastao tek između 1831. i 1836.godine na osnovu Hatišerifa Sultana, kada je Smedervski sandžak/Beogradski pašaluk dobio određena samoupravna prava za vrijeme Miloša Obrenovića i kada je Ekumenski carigradski patrijarhat dodijelio crkvenu autonomiju Kneževini Srbiji, ali i dalje pod Njegovim omoforom (znači kao sastavni dio Carigradske patrijaršije).

Da bi tek 1879. godine kada je Srbija na Berlinskom kongresu dobila međunarodno priznanje i to u granicama koje vidite na slici, na kojem nema ni Vojvodine, ni Kosova, ni Sandžaka, a naravno ni Crne Gore koja je vjekovima bila posebna država tj.knjaževina, i koja je imala svoju autokefalnu crkvu, sve do njenog neustavnog ukidanja 1919.godine.

Vladimir Lajović

Ta Beogradska mitropolija teritorijalno proširenje i punu kanonsku autokefaliju stiče tek 1879. godine, i postojala je kao takva do 1920/21. godine, kada je spojena sa autokefalnom Cetinjskom arhiepiskopijom (u granicama Kraljevine CG) i Karlovačkom mitropolijom Austrougarske i drugim crkvenim autonomnim jurisdikcijama u Bosni i Dalmaciji, u Srpsku pravoslavna crkvu.

Ta crkva dobija Tomos od Carigradske patrijarsije, koja za nadoknadu u zlatnim francima ustupa SPC svoje parohije na Kosovu, Sandžaku i Makedoniji i koja ukazom regenta Aleksandra Karađordevića iz 1920 godine (znači pravnim aktom svjetovnog vladara) dobila svog poglavara, tj. dotadašnji beogradski mitropolit Dimitrije Pavlović uzdiže se hirotesijom na rang patrijarha.

To je takođe simbol kontinuiteta sa Beogradakom mitropolijom, koja je crkva Srbije, a ne Karlovačka patrijaršija koja je bila autokefalna pravoslavna crkva Austrougarske.

Sve se to finalizuje Zakonom o SPC iz 1929. godine kada ta nova crkva dobija svoj pravni subjektivitet u Kr.Jugoslaviji.

Znači, taj pravni subjekt u građansko pravnom smislu riječi registrovan je u Republici Srbiji 2006. godine, nakon raspada državne zajednice SCG.

I sada će ova nova Vlada da Temeljni ugovor potpiše sa tim stranim pravnim licem koji nikad nije registrovan u Crnoj Gori, niti je imao ikakva svojinska prava i ovlašćenja nad sakralnim objektima u cijeloj istoriji Crne Gore, o čemu svjedoci i Rješenje Sinoda CPC iz 1919. i sam Zakon o osnivanju SPC iz 1929. i Zakon o crkvama i vjerskim zajednicama RS iz 2006. gdje se pitanje imovine u Crnoj Gori nijesu regulisala niti su njoj ustupljeni, jer to oduvijek bilo vlasništvo Crne Gore.

Sad smo došli u situaciju da nešto što je građeno od 6. do 19. vijeka u Crnoj Gori, pripadne pravnom subjektu koji nije ni postojao do 1831. odnosno 1920. ni kao crkveni ni kao građansko-pravni subjekt u pravnom prometu ni u Srbiji a kamo li u Crnoj Gori.

Za one koji ne znaju, po Ustavu SPC svaka eparhija pa i Mitropolija crnogorsko primorska može biti predmetom arondacije (podjele) pa i ukidanja, i sva njena imovina uzeta i dodjeljena drugoj eparhiji (vidi Ustav SPC), kao što se i desilo 2001.godine kada je “isparčana” Crna Gora, a imovina jedinstvene Mitropolije koja je pokrivala skoro cijelu Crnu Goru, prepolovljena i dodijeljena Eparhiji Budimljansko-nikšićkoj, i tada postavljen sadašnji episkop Joanikije. Dio teritorije Crne Gore i objekata pripao je i Eparhiji Miševskoj čije je sjedište van Crne Gore.

(Autor je vjerski analitičar i vladika eparhije Podgoričko-dukljanske)

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Ha20
23.04.2021-13:04 13:04

Hahaha ! Kao i obicno srbende prave racun bez krcmara. Kako rece njihov komicar Sojic ” E pa nece da moze da bide gospodo gedzovani “

Ex3
23.04.2021-13:27 13:27

Ovaj stvarno nema pojma. Samo dva primjera. Dio Crne Gore koji je pod jurisdikcijom Eparhije mileševske (Opština Pljevlja), nikad, ali NIKAD u istoriji nije bio pod Cetinjskim mitropolitom. Dio koji je sada pod jurisdikcijom Eparhije budimljansko-nikšićke bio je pod Cetinjskim mitropolitom samo od 50-tih godina dvadesetog vijeka do 2001. godine kada je formirana ta eparhija. Sve vijekove prije 50-tih godina ti dijelovi su bili dio više eparhija: Budimljanske, zahumsko-raške, pećke… Ni u Srbiji niti u Grčkoj, niti u Rumuniji, ni u Bugarskoj, Makedoniji ili u bilo kojoj drugoj većinski pravoslavnoj državi ne postoji jedna eparhija za čitavu državnu teritoriju.