Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Zdravstvene vlasti bez odgovora o nabavci novih količina vakcina

Ni u Ministarstvu nijesu bili manje misteriozni u pogledu odgovora na pitanja eventualne nabavke najnovijih Moderninih vakcina i kakve su preporuke iz IJZ-a, ali je Pobjedi iz tog resora saopšteno da ''vakcina ima dovoljno i za sada ne postoji potreba za nabavkom dodatnih količina, ali da u skladu sa epidemiološkim parametrima svakako će se sprovoditi nabavka potrebnih doza''.

Institut za javno zdravlje apelovao je juče na građane, zbog usložnjavanja epidemiološke situacije, da se vakcinišu ili da prime dodatnu treću li četvrtu dozu, međutim ni iz ove ustanove, kao ni iz Ministarstva zdravlja, nema preciznih odgovora na pitanja o nabavci novih količina mRNA vakcina, s obzirom na činjenicu da će Crna Gora za manje od dva i po mjeseca ostati samo sa cjepivom kineskih proizvođača.

VAKCINE

Do kraja septembra, kao što je ranije saopšteno Pobjedi iz Montefarma, ističe rok za oko 174.000 vakcina proizvođača Fajzer zasnovanih na mRNA tehnologiji, a kojima je ranije već jednom produžen rok trajanja za tri mjeseca. Prvom kontingentu Fajzer vakcina rok ističe već za deset dana, a rokovi za preostala dva kontingenta su 30. avgust i 30. septembar.

Na pitanje Pobjede upućeno IJZ-u da li su ili će, s obzirom na činjenicu da će Crna Gora brzo ostati isključivo sa oko 300 hiljada kineskih vakcina na raspolaganju, preporučili Ministarstvu zdravlja nabavku novih količina vakcina u bliskoj budućnosti od proizvođača koji koriste mRNA tehnologiju, iz te ustanove smo dobili odgovor da su u IJZ „pripremili i dostavili naše preporuke koje su u saglasnosti sa trenutnim standardima“.

Pitanja da saopšte što je IJZ konkretno preporučio Ministarstvu zdravlja, te da li je u planu nabavka najnovijih Moderninih dvovalentnih vakcina koje su specifične na omikron soj, ostala su bez odgovora.

Prema posljednjim dostupnim podacima, koje je IJZ objavio u novembru prošle godine, u tom trenutku od kovida preminulih 167 osoba koje su bile vakcinisane sa dvije doze vakcine, 82 odsto su bili imunizovani

Sinofarmom, dok je procenat vakcinisanih sa mRNA vakcinom Fajzer bio 2,4 odsto.

Ni u Ministarstvu nijesu bili manje misteriozni u pogledu odgovora na pitanja eventualne nabavke najnovijih Moderninih vakcina i kakve su preporuke iz IJZ-a, ali je Pobjedi iz tog resora saopšteno da „vakcina ima dovoljno i za sada ne postoji potreba za nabavkom dodatnih količina, ali da u skladu sa epidemiološkim parametrima svakako će se sprovoditi nabavka potrebnih doza“.

– U tom smislu Ministarstvo zdravlja obavlja konsultacije sa nadležnim institucijama, u prvom redu Institutom za javno zdravlje, koji prati epidemiološku situaciju i na osnovu relevantnih i dostupnih međunarodnih protokola, utvrđuje i eventualne potrebe za nabavkom neophodnih doza vakcina protiv korona virusa – rečeno je iz Ministarstva zdravlja Pobjedi.

Na naše pitanje ima li u budžetu planiranog novca za nabavku novih količina vakcina, odnosno kako će se finansirati eventualna nabavka, iz Ministarstva je odgovoreno da, s obzirom na činjenicu da pandemija još traje, a prema najavama struke, neizvjesna jesen očekuje se u cijelom svijetu i Crna Gora s oprezom prati epidemiološku situaciju i u skladu sa tim preduzima potrebne mjere.

– U tom smislu, neće faliti ni finansijskih sredstava za nabavku vakcina, kao i ostalih medicinskih sredstava neophodnih za borbu protiv kovida-19 – naveli su u odgovorima iz Ministarstva.

Dakle, za sada su zdravstvene vlasti bez konkretnih odgovora o nabavci novih količina mRNA vakcina.

SITUACIJA OZBILJNA

Nakon što se, sa juče prijavljenih 769, broj otkrivenih slučajeva u posljednje dvije nedjelje popeo na skoro 7.500, iz IJZ- su konačno priznali ono o čemu Pobjeda piše već nedjeljama, da se epidemieološka situacija usložnjava, pa mole „građane da se pridržavaju snažne preporuke Instituta za javno zdravlje Crne Gore vezane za nošenje zaštitne maske u zatvorenom prostoru“.

Podsjećaju i na preporuke držanja adekvatnog odstojanja i pravilne higijene ruku, koja se odnosi na sve kategorije stanovništva, ali prije svih osobe starije od 65 godina, imunokompromitovane i osobe sa hroničnim bolestima.

Apelovali su i na sve građane da ukoliko nijesu vakcinisani to urade, a ako su vakcinisani da prime dodatnu treću, odnosno četvrtu dozu u skladu sa preporukama nacionalnog Stručnog savjetodavnog tijela za imunizacije (NITAG).

NITAG preporučuje da četvrtu dozu vakcine protiv korona virusa treba da prime osobe starije od 60 godina, ali i mlađe, koje su u većem riziku od teških formi infekcije kovid-19.

U preporukama se navodi da se druga buster doza preporučuje najmanje četiri mjeseca nakon treće doze kod osoba koje su primile vakcinu koja se davala u dvije doze (,,fajzer“, ,,moderna“, ,,sinofarm“, ,,sinovak“, ,,astrazeneka“, ,,sputnjik V“), ili kao treća doza kod vakcina koje su primane u jednoj dozi (J&J vakcina).

Četvrta doza se preporučuje svima koji su stariji od 60 godina, osobama koje imaju između 15 i 18 godina sa hroničnim oboljenjima, a mogu je primiti i punoljetne osobe koje ne pripadaju navedenim grupama.

PODACI

Tokom utorka u Crnoj Gori je u laboratorijama analizirano 2.063 uzoraka na korona virus, od čega je dijagnostifikovano 769 novopozitivnih što predstavlja procenat od 37,77 odsto, dok je zabilježen i jedan smrtni ishod kod pacijenta od 82 godine iz Podgorice.

Prema podacima IJZ-a, broj aktivnih slučajeva je 4.454, međutim ovaj podatak zbog nesistematskog testiranja treba uzeti sa rezervom jer je, prema statističkim modelima, procijenjeni broj trenutno inficiranih preko 15 hiljada.

Najviše je, prema zvaničnim podacima, aktivnih slučajeva u Podgorici 1.587, Baru 428, Budvi 373, Nikšiću 367, Ulcinju 284, Kotoru 272, Herceg Novom 259, Tivtu 165, na Cetinju 153, u Bijelom Polju 117, Pljevljima 92, Danilovgradu 91.

U Beranama je aktivno 68 slučajeva korona virusa, Rožajama 44, Mojkovcu 35, Tuzima 27, Andrijevici 19, Kolašinu i na Žabljaku po 17, u Petnjici 12, Plavu deset, Šavniku devet, Plužinama sedam i u Gusinju jedan.

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve