Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Tara nije uništena

Sada se, kako ističe prof. dr Mihailo Burić, može najbolje sagledati situacija u odnosu na onu kada je bio nizak vodostaj i dodaje da je to bio prirodan režim i nije bio posljedica gradilišta.

Poslije sušnog perioda uslijedile su padavine i Tara sada teče regulisanim tokom i nakon završetka gradnje auto-puta taj prostor mora da se dovede u pređašnje stanje – kazao je Pobjedi prof. dr Mihailo Burić.

On radi novi plan monitoringa i remedijacije prostora, čiji je cilj da se do završetka i nakon okončanja radova ispune svi zahtjevi za zaštitu životne sredine.

Tok

– Monitoring treba da traje do završetka auto-puta i dvije godine nakon toga. Sve što bude snimljeno da nije dobro, moraće da se popravi u tom i nakon tog perioda – istakao je Burić.

Komentarišući snimak ove rijeke iz drona, objavljen na Portalu Pobjede u utorak, naš sagovornik objašnjava da je Tara snimljena u zoni gradilišta koja će, kada se svi radovi završe, biti i dodaje da će se nastojati da njen izgled bude kao što je bio prije početka gradnje auto-puta.

– Što se tiče stalne lokacije, regulacija bujičnih vodotoka je nešto što je predviđeno i naukom i zakonom i ona se smatra pozitivnim efektom. Radi se tako što se napravi – reguliše korito za proticaj malih i srednjih voda, a onda se šire korito reguliše za velike vode. Ostaje onda dolinsko dno rijeke kroz koje voda teče – objasnio je profesor Burić.

Sada se, kako ističe, može najbolje sagledati situacija u odnosu na onu kada je bio nizak vodostaj i dodaje da je to bio prirodan režim i nije bio posljedica gradilišta.

– U sušnom periodu u rijeci nije bilo dva-tri centimetra vode i u tim uslovima, kada ona presušuje, tu ne može da bude ni živog svijeta. Ove godine su bile vode jako niske i zbog toga je i onakav bio vodostaj. Stvorio se pogrešan utisak da je radilište posljedica svega toga. Međutim, nije, već je to prirodan režim proticaja u sušnom periodu posebno kada se minimum javi u oktobru. Nakon padavina Tara sada teče regulisanim koritom i veća količina i bolja količina može se sprovesti regulisanim koritom – naglasio je Burić.

Kategoričan je da se pojam devastacije u smislu da je Tara uništena koristi pogrešno, jer su na nju ostvareni privremeni uticaji zamućenja vode koji se javljaju povremeno.

Kvalitet vode

– Ako gledamo Taru pri najvećem vodostaju, ta mutnoća vode je prirodna i skoro ista kao u prostoru gradilišta, i to se ne može tretirati kao devastacija rijeke. To su građevinski radovi u funkciji gradnje auto-puta i nakon završetka Tara će biti opet dovedena u regulisano korito sa mnogo boljim uslovima proticaja. Teren okolo će biti zaravnjen i uređen i doveden u projektovano stanje – kazao je Burić, uz napomenu da je zona Nacionalnog parka Durmitor od ovog prostora udaljena više od 20 kilometara.

Prema njegovim riječima, na sajtu Hidrometeorološkog zavoda objavljuju se podaci o kvalitetu vode.

– Svako koga interesuje kakav je kvalitet vode na rijeci Tari neka uzme podatke sa državne mreže na sajtu Hidrometeorološkog zavoda i vidjeće da ti podaci pokazuju dosta dobar kvalitet vode rijeke Tare. Postoji nekoliko mjernih stanica na kojima se osmatra kvalitet ili proticaj vode. Postavljene su na Crnim Poljanama, Trebaljevu, Kolašinu, Šćepan Polju i Đurđevića Tari. Rijeka Tara je veoma dobro pokrivena državnom mrežom i mene veoma čudi što niko nije prezentirao podatke – zaključio je Burić.

 

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve