Utorak, 16 Aprila, 2024
Rubrika:

Prosvjetni radnici traže valorizaciju povećanog obima rada tokom epidemije

Norma nastavnika u osnovim školama određena je zakonom i iznosi 18 časova u predmetnoj nastavi, 16 -19 časova u razrednoj nastavi a 20 časova u srednjim školama. naveo je Knežević

Sindikat prosvjete Crne Gore (SPCG) pozvao je Ministarstvo prosvjete da sa njima stupi u pregovore povodom valorizacije povećanog obima rada prosvjetnih radnika u svim prosvjetnim ustanovama uslijed epidemije koronavirusa.

Foto: PR Centar

Vd predsjednika Sindikata Slavka Bošković kazala je na pres konferenciji da je ta sindikalna organizacija tokom avgusta i septembra imala puno aktivnosti na temu početka školske godine.

„Svi u Sindikatu, a naravno i svi zaposleni, imaju određenih nedoumica. Nedoumice su i dio izazova koje ćemo jedino moći prevazići uz pomoć partnerstva sa Vladom, Ministarstvom i sa upravama vaspitno-obrazovnih ustanova“, istakla je Bošković.

Ona je poručila da je Sindikat jaka organizacija i da nikad neće odustati od borbe za dostojanstvo svakog člana i zaposlenog u obrazovnom sistemu.

„Imali smo ovih dana razgovore i konsultacije sa predstavnicima Ministarstva prosvjete. Dobili smo neke odgovore, neki odgovori su ostali nedorečeni. Mi nećemo odustati od naših principa, programskih ciljeva i obaveze prema svim članovima Sindikata prosvjete, kao i prema svim zaposlenim u našem obrazovnom sistemu“, kazala je Bošković.

Prema njenim riječima, ova nastavna godina iziskivaće dodatne napore za sve prosvjetne radnike u sistemu, navodeći da će raditi po dva utvrđena modela.

„Sve će to iziskivati procentualno dodatni rad i napor. Moramo to nekako rješavati, a najbolje će biti ako to riješimo kroz partnerski razgovor i odnos sa Vladom i jasno utvrdimo kriterijume na koji način ćemo to regulisati“, navela je Bošković.

Potpredsjednik Sindikata Nikolaj Knežević kazao je da mnogi učenici, nastavnici i nastavno osoblje rade sa mrežnim i digitalnim alatima sa kojima se susrijeću prvi put, ocijenjujući da je trebalo organizovati mnogo više seminara u cilju edukacije nastavnog osoblja prije novog talasa koronavirusa.

„Mi smo u Sindikatu prosvjete, na samom početku, dali podršku svim segmentima sistema i konkretnu podršku realizaciji nastave na daljinu, svi smo se odazvali u istom trenutku i to na svim nivoima. Očekivali smo da ćemo za ono što smo do sada uradili i da ćemo za ono što nas sada očekuje dobiti adekvatnu valorizaciju onog što smo odrađivali, kroz finansijsku nadoknadu“, naveo je Knežević.

On je kazao da su prosvjetni radnici radili duple smjene, „od jutra do mraka, putem svih aplikacija“.

„Značajno se produžilo vrijeme u odnosu na ono što nam stoji u kolektivnom ugovoru, gdje nam je propisano osmočasovni radno vrijeme, četrdesetočasnovna radna nedjelja.”

Norma nastavnika u osnovim školama određena je zakonom i iznosi 18 časova u predmetnoj nastavi, 16 -19 časova u razrednoj nastavi a 20 časova u srednjim školama. naveo je Knežević.

Istakao je da je Sindikat prosvjete uočio veliki problem u vezi sa angažovanjem nastavnika koji imaju određeni vid hronične bolesti, koji pripadaju rizičnim grupama, te da ih je po preporukama IZJ trebalo poštedjeti direktnog kontakta sa učenicima i naći im zaduženja koja nijesu vezana za direktan rad sa djecom.

On je kazao da Sindikat prosvjete traži da Ministarstvo prosvjete, ne čekajući novu Vladu, sa njima stupi u pregovore oko valorizacije povećanog obima posla za sve zaposlene u svim vaspitno-obrazovnim ustanovama, počevši od vrtića, osnovnih i srednjih škola.

Govoreći o radnicima koji rade na održavanju higijene u obrazovnim ustanovama, Knežević je pojasnio da im je sad obaveza da detaljno izvrše dezinfekciju prostorija četiri puta u toku dana, pored svojih redovnih obaveza koje imaju na održavanju higijene škole.

„Imamo veliki problem, jer je u našim normativima predviđeno da se broj radnika na održavanju higijene više ne određuje prema prostoru, nego prema broju učenika. Tako dolazimo u situaciju da one vaspitno-obrazovne ustanove koje imaju ogroman prostor, a mali broj učenika, nemaju dovoljan broj radnika na održavanju higijene i da su radnici na održavanju higijene i pomoćno osoblje izloženi velikom pritisku jer su dužni da održavaju cijeli objekat“, naveo je Knežević.

On je kazao da od Ministarstva prosvjete zahtjevaju da nađe dodatna sredstva i da angažuje dodatnu radnu snagu u vezi sa održavanjem higijene „što je u ovoj situaciji u toku epidemije koronavirusa od neobične važnosti za cijeli sistem“.

Predsjednik Glavnog odbora Sindikata Milić Tajić rekao je, predstavljajući zaključke tog odbora, koji su donijeti 25. septembra, da se prvi odnosi na to da se radnici zdravstveno zaštite u svojim ustanovama.

„Drugi zaključak je povećanje ili naplata prekovremenog rada, koji će biti evidentno uvećan. Treći zaključak odnosi se na koleginice i kolege koji su na određeno bili do sada, a za koje je pod znakom pitanja da li će im se vrednovati rad u septembru. Smatramo da Ministarstvo treba da nađe neko rješenje za njih“, naveo je Tajić.

On je kazao da se četvrti zaključak odnosi na tehniku,navodeći da su prije nekoliko dana razgovarali sa ministrom prosvjete, koji im je rekao da su tehnička sredstva za obrazovno-vaspitne ustanove naručena za četiri miliona eura i da će ta oprema da se podijeli obrazovnim ustanovama.

Govoreći o opremljenosti nastavnika tehničkim sredstvima, konstatovao je da je evidentan njen nedostatak i da imamo dosta prosvjetnih radnika i roditelja koji imaju po dvoje ili troje djece a imaju samo jedan kompjuter što ih dovodi u situaciju da nijesu u stanju da redovno prate online nastavu.

,,Nemamo dovoljno tehnike koja nam je neophodna za ovu vrstu rada“, naveo je Tajić

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve