Utorak, 16 Aprila, 2024

Mundobasket: Turska ispustila pobjedu protiv Amerike na produžetke

Turci su devet sekudni prije kraja produžetka imali poen prednosti i četiri slobodna bacanja, ali nijesu pogodili nijedno! Trijumf ekipi Grega Popovića obezbedio je Kris Midlton dvije sekunde prije kraja sa penala

Reprezentacija Sjedinjenim Američkih Država poslije produžetka, i uz mnogo sreće, pobijedila je selekciju Turske 93:92 u drugom kolu grupe E i tako obezbijedili plasman u drugi krug takmičenja.

Osman, Foto: FIBA

Turci su devet sekudni prije kraja produžetka imali poen prednosti i četiri slobodna bacanja, ali nijesu pogodili nijedno! Trijumf ekipi Grega Popovića obezbedio je Kris Midlton dvije sekunde prije kraja sa penala. Turska je zabilježila prvi poraz i duel posljednjeg kola sa Češkom će odlučivati koja ekipa će obezbijediti mjesto u drugoj fazi Mundobasketa.

Amerikanci su u prvoj četvrtini imali osam poena prednosti, sredinom drugog perioda ekipa Grega Popoviča je došla do maksimalnih plus 15 i tada se činilo da će tim sastavljen od NBA igrača lako upisati pobjedu i obezbijediti mjesto u sljedećoj rundi takmičenja.

Ipak, Turska se serijom 12:0 vratila u meč i na odmor otišla sa prihvatljivim minusom – 47:42.

Selekcija selektora Ufuka Saridže je favorizovanom protivniku sjajan otpor pružila i u drugom poluvremenu, a trojkom Furkana Korkmaza na dva minuta prije kraja treće četvrtine prvi put je izjednačila 59:59.

Amerikanci su se poenima Džejsona Tejtuma odlepili 69:63, ali se Turci nisu predavali i trojkom Furkana Korkmaza izjednačili na 74:74 na nešto manje od četiri minuta prije kraja. Saridžin tim nije iskoristio napad da povede, a Donovan Mičel je na drugoj strani pogodio trojku, potom i Kris Midlton za 79:74 na 1:59 minuta pre kraja.

Međutim, ni to nije bio kraj uzbuđenjima u Šangaju. Turska je uzvratila serijom 7:0, a prvo vođstvo svom timu, posle skoka u napadu, 12 sekundi prije kraja doneo je Ersan Iljasova – 81:79.

Selektor SAD Popović je tražio tajm-aut, ogovornost je preuzeo Kris Midlton koji nije pogodio trojku, ali je lopta došla do Amerikanaca i u poslednjem sekudnu Džedi Osman je faulirao Džejsona Tejtuma prilikom šuta za tri poena. Košarkaš Bostona je pogodio dva od tri penala i meč je ušao u produžetak.

Mahmutolu je trojkom doneo najvećih 5 poena prednosti Turcima 89:84 (42. minut), ali je SAD serijom 7:0, uz pet poena Kemba Vokera, vrlo brzo preokrenuo – 91:89. Osman je 50 sekundi prije kraja pogodio uz faul Tarnera, a sa penala je vratio prednost svom timu – 92:91. Amerikanci nisu realizovali sledeći napad, a Vilbekin je na drugoj strani napravio faul u napadu 14 sekundi pre kraja.

Doguš Balbaj je ukrao loptu Tarneru, a Džoe Herisu je dosuđena nesportska lična greška. Međutim, plejmejker Anadolu Efesa je promašio oba penala. Ubrzo je na linuju slobodnih bacanja stao Osman, ali je i on promašio oba slobodna bacanja! Kazna je uslijedila dvije sekunde prije kraja, kada je Midlton pogodio oba penala za konačnih 93:92.

Iljasova je posle tajm-auta iz teške pozicije trojkom pokušao da donese trijumf svojoj ekipi, ali nije bio precizan.

Selekcija Francuske je očekivano ubjedljivo pobijedila Jordan 103:64 i sa dva trijumfa, zajedno sa Dominikanskom Republikom, iz grupe G obezbijedila mjesto u drugom krugu takmičenja.

Nando De Kolo je bio najefikasniji sa 19 poena, uz 8 asistencija, Rudi Gober je imao 16 poena i 13 skokova, Evan Furnije 13, a Frenk Ntilikina 12. U drugom porazu Jordana Der Taker je zabeležio 20, a Zaid Abas 12 poena.