Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Parlamentarna istraga o Belvederu bez podrške: Većina smatra da akt nije usklađen sa Ustavom i zakonima

U toku 39. sjednica Zakonodavnog odbora

U Skupštini je počela sjednica Zakonodavnog odbora, na čijem je dnevnom redu sedam tačaka, a između ostalih i ona o otvaranju Parlamentarne istrage i formiranju Anketnog odbora radi prikupljanja informacija i činjenica o postupanjima pripadnika MUP, UP i ANB povodom dešavanja koja su pratila prošlogodišnje ustoličenje mitropolita SPC Joanikija na Cetinju.

Na sjednici je bio i ministar odbrane Raško Konjević, koji je obrazložio izmjene Odluke o upućivanju pripadnika Vojske Crne Gore u sastav snaga NATO za brzo reagovanje.

“Važeću odluku potrebno je izmijeniti. U aktuelnoj stoji da 30 vojnika iz Crne Gore učestvuje u snagama NATO za brzo reagovanje, a usljed većeg učešća, potrebno je definisati da je taj broj – do 40”, pojasnio je on, dodajući da to ne znači kako će sav broj vojnika istovremeno biti angažovan.

Marko Milačić (Prava Crna Gora) pitao je čemu potreba da se povećava broj angažovanih vojnika, te kakve bi okolnosti mogle dovesti do tog povećanja.

“Da li je ovo povećanje, odjednom i bez nekog obrazloženja, u nekoj vezi sa ratom u Ukrajini”, upitao je.

Konjević je odgovorio kako navedene izmjene nijesu motivisane ratom u Ukrajini.

“Ovaj prijedlog uputila je bivša ministarka Injac, koju ste Vi podržavali. Odluku je donio Savjet za odbranu i bezbjednost, u kojem je bio bivši premijer Krivokapić. Ovdje nema nikakvih spektakularnih noviteta u odnosu na njen prijedlog, riječ je o našoj obavezi iz članstva u NATO, zna se kada i po kojem osnovu djeluju snage za brzo reagovanje. Kada je ova odluka predlagana, nije počela agresija Rusije na Ukrajinu, tako da ona nije motivisana time”, naglasio je Konjević.

Odbor je na kraju podržao izmjene odluke.

Konjević: Možda pošaljemo vojnike u Mađarsku ili Bugarsku; Milačić: To je opasno za Crnu Goru

Govoreno je i o prijedlogu Odluke upućivanju naših vojnika u sastav snaga NATO a u svrhu odgovora na krize. Konjević je kazao kako trenutno imamo 11 vojnika koji su stacionirani u Letoniji, a da se ukazuje potreba da dodatan broj njih bude upućen u Bugarsku ili Mađarsku. Stoga, novom odlukom bi, kako je dodao, umjesto dosadašnjih 20, trebalo precizirati da do 60 vojnika može učestvovati u snagama NATO a u svrhu odgovora na krize.

“Za Crnu Goru je to veliko povećanje, mislim da je to u ovom slučaju direktno uključivanje naših vojnika u rat, mislim da je to opasno za Crnu Goru”, kazao je na to Milačić.

Na to je Konjević kazao kako je riječ o odlukama donijetim na sastanku ministara odbrane NATO iz marta, na kojem je, opet, učestvovala tadašnja ministarka Olivera Injac.

“Ovdje nije riječ ni o kakvom učešću u ratu, već o boravku naših vojnika u partnerskim zemljama. Nema nikakvog rata i ratišta”, odgovorio je ministar odbrane.

I tu su odluku većinom glasova podržali članovi Odbora za zakonodavstvo.

Podrška prijedlogu da pripravnicima budu povećane naknade

Obrazlažući prijedlog izmjena Zakona o stručnom osposobljavanju lica sa stečenim visokim obrazovanjem, poslanik SD-a Boris Mugoša kazao je kako je neophodno pripravnicima omogućiti da dobijaju naknade koje će biti makar u visini minimalne zarade.

Članovi odbora podržali su predložene izmjene.

Bošnjak: Raščistiti situaciju o Možuri; Laličić: Vidjećete da nema nikakve afere

Raspravljano je i o prijedlogu o otvaranju Parlamentarne istrage i obrazovanju Anketnog odbora za prikupljanje informacija i činjenica o postupanju nadležnih državnih organa i drugih subjekata u vezi sa projektom vjetroelektrane Možura, a Branka Bošnjak (DF) rekla je da treba raščistiti tu situaciju.

“Posebno imajući u vidu da je sve dobilo međunarodne ramjere i da se taj slučaj pominjao u vezi sa ubistvom novinarke na Malti. Treba ispitati da li je tu bilo kriminalnih radnji i ko je bio umiješan u to. Imamo poruke sa Malte, oni podstiču da se to razriješi i spremni su da daju dokumentaciju”, naglasila je.

Branka Laličić (DPS) rekla je kako je u pitanju namjera da afera dobije senzacionalan prizvuk, te da se Crna Gora i njen integritet uruše, iako država sa tim nema ništa.

“Drago mi je da će biti formiran anketni odbor i uvjerićete se da je tako upravo kroz rad tog odbora”, poručila je.

Bošnjak: I ja bih voljela da je sve čisto; Pribilović: Možura primjer zloupotrebe u izbornoj kampanji

Bošnjak je na to kazala da bi i njoj bilo drago da rad anketnog odbora pokaže da nije bilo nezakonitosti.

“Nemojte misliti da meni ne bi bilo drago da je sve čisto, tako da je svima u interesu da se ovo ispita i da skinemo ljagu sa Crne Gore”, odgovorila je ona.

Suzana Pribilović (DPS) smatra da nema dilemu da je potezanje teme Možure predstavljalo zloupotrebu u periodu izborne kampanje.

“Ono što smo saznali iz svih postupaka vođenih van Crne Gore, jeste da nigdje nema dovođenja u vezu bilo koga iz naše države, riječ je o druge dvije države”, dodala je.

Odbor je podržao i izmjene Zakona o strancima, kojima su definisane podsticajne odredbe u vezi sa digitalnim nomadima.

Odbor podržao akt o Možuri

Pribilović je rekla i kako odluka nije u potpunosti usklađena sa zakonom.

Nakon toga je uslijedila nešto duža diskusija poslanica DPS-a sa Markom Milačićem, koji je tvrdio kako štiti Crnu Goru od te partije.

Pominjan je u tim momentima Belveder, potezano je i pitanje ko brani Crnu Goru, a odluka je na kraju dobila podršku Odbora.

Odbor je podržao i izmjene Zakona o strancima, kojima su definisane podsticajne odredbe u vezi sa digitalnim nomadima.

Povodom otvaranja Parlamentarne istrage i formiranju Anketnog odbora radi prikupljanja informacija i činjenica o postupanjima pripadnika MUP, UP i ANB povodom dešavanja koja su pratila prošlogodišnje ustoličenje mitropolita SPC Joanikija na Cetinju, Damir Šehović (SD) je kao predlagač istakao da treba do kraja razjasniti ulogu donosilaca odluka.

“Da se sazna puna istina o molotovljevom koktelu, o tome da li je bilo promjena u komandnom lancu, da se utvrde činjenice o tome što je jedan policijski funkcioner pominjao da je bio u kontaktu sa pojedinim kriminalnim grupama, da se ispita zakonitost angažmana privatnih firmi, da se ispita sve ono što je proizvelo nezadovoljstvo u javnosti”, rekao je on, dodajući da je i u interesu onih koji su naložili akciju 5. septembra da se sazna puna istina.

Milačić: Kukate zbog jednog suzavca

Marko Milačić (Prava Crna Gora) kazao je kako potpisnici inicijative imaju namjeru da se nikad ne stavi tačka na priču o Belvederu.

“Ovdje imamo klasično miješanje u rad državnih organa. Nijesu nama potrebni anketni odbori, ako neko iz nove parlamentarne većine misli da je nešto bilo nezakonito – neka to pitanje potegnu u Vladi… Riješite to između sebe, ajmo mi da pričamo o tome kako će narod bolje da živi tokom ove krize”, kazao je.

U suprotnom se, kaže, dolazi do toga da se još tri mjeseca priča o dešavanjima na Belvederu.

“A Vi ne pominjete da je to neprijavljeni skup, ljudi su na neprijavljenom skupu palili i blokirali saobraćajnice. Ko god da to radi, ne može da blokira saobraćaj i da onda podignemo zastavu i da onda kažemo – ovo je patriotizam, Belveder… Kuka se od suzavca jednog. Više sam ja suzavaca popio za pola jednog protesta nego što je bilo tamo”, poručio je on Šehoviću.

Pribilović: Dajte Vi da utvrdimo šta ste radili u noći pred Belveder

Suzana Pribilović (DPS) rekla je da, ako je nešto predmet interesovanja velikog dijela javnosti, ne zna zbog čega to pitanje ne bi bilo razmatrano.

“Ne morate vi nametati DPS-u šta ćemo da radimo i kako. Prvo vi naučite sebe”, poručila je ona Milačiću.

Milačić: Pokušali ste puč, zamislite da ste to napravili u SAD

Odgovarajući poslanici DPS-a, Milačić je rekao kako je prošle godine na Cetinju neko htio da zabrani ustavno pravo koje pripada SPC, te da su pokušali da naprave puč.

“Uvijek mora biti tako kada neko vrši puč u nekoj zemlji. Zamislite da ste to napravili u SAD”, kazao je on.

Izglasali da akt nije usklađen sa Ustavom i zakonom

Šehović je na to kazao kako nije očekivao da će na Zakonodavnom odboru članovi da se bave suštinom problema, te da bi u tom slučaju on bio sklon da postupanje nadležnih u septembru nazove sramnim.

“Mi moramo naći način da se utvrde sve nesporne činjenice, kako bismo na ovu temu stavili tačku. Nije nam namjera da se ova tema još dugo provlači, već upravo suprotno”, naglasio je.

Odbor je na kraju, većinom glasova prisutnih poslanika, konstatovao kako akt o otvaranju Parlamentarne istrage i formiranju Anketnog odbora o dešavanjima na Cetinju nije usklađen sa Ustavom i zakonom.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
JovoZ
25.07.2022-14:07 14:07

“Odbor je na kraju, većinom glasova prisutnih poslanika, konstatovao kako akt o otvaranju Parlamentarne istrage i formiranju Anketnog odbora o dešavanjima na Cetinju nije usklađen sa Ustavom i zakonom.” Da bi informacija bila potpuna, morate nam reći, ako već prenosite zaključke odbora, zbog čega je donešena takva odluka i ko je kako glasao.