Četvrtak, 18 Aprila, 2024
Rubrika:

Crna Gora: Broj dobrovoljnih davalaca krvi porastao 30 odsto

U Crnoj Gori je porastao broj dobrovoljnih davalaca krvi za oko 30 odsto, ali mladi i žene nisu dovoljno zastupljeni u strukuri davalaca zbog čega bi trebalo da budu aktivniji u toj ulozi, poručeno je povodom obilježavanja Svjetskog dana dobrovoljnih davalaca krvi.

Tim povodom je Crveni krst Crne Gore (CKCG), u saradnji sa Zavodom za transfuziju krvi Crne Gore, organizovao Veliku akciju dobrovoljnog davanja krvi u tržnom centru Delta city, pod sloganom kampanje „Pruži ruku za život. Daruj krv“, koju već godinu sprovodi sa Radio-televizijom Crne Gore (RTCG).

Ministar sporta, Nikola Janović, podsjetio je da su podaci Svjetske zdrastvene organizacije pokazali da u Crnoj Gori postoji 2,8 odsto ljudi koji su spremni da dobrovoljno daju krv, a da se procjenjuje, kako je naveo, da bi taj broj trebao iznositi oko četiri odsto.

„Prošle godine sam se uključio da budem promoter ove akcije i, zajedno sa svima onima koji su u njoj učestvovali, mislim da smo djelimično dobro uspjeli. Podaci govore da je porastao broj dobrovoljnih davalaca krvi za oko 30 odsto, i nadam se da će ta brojka i dalje da raste“, poručio je Janović.

On je najavio učešće crnogorskih vaterpolo i rukometnih reprezentativaca u Akciji dobrovoljnog davanja krvi i poručio da „svi zajedno možemo da uradimo mnogo i, darujući krv, pomažemo drugima da opstanu“.

Generalna serkretarka CKCG, Jelena Dubak, kazala je da je, svaka osoba između 18. i 65. godine starosti potencijalni davalac krvi, kao i da, kako je poručila, svi treba da, bar jednom godišnje, odvoje pola sata kako bi nekome „pružili ruku za život“.

„Ono što mi želimo jeste da građanke i građani Crne Gore ne čekaju organizovane akcije, ne čekaju da ih neko pozove, već da znaju da su u Zavodu za transfuziju krvi dobrodošli svakog dana“, poručila je Dubak.

Ona je apelovala na građane da ne zaborave na to da su u ljetnim mjesecima potrebne veće količine krvi, nego u ostalim periodima godine.

„Uvijek ponavljamo istu rečenicu, krv nema alternativu, to je lijek koji nema zamjenu i ne može ga proizvesti nijedna fabrika, osim čovjek. Od čovjeka čovjeku. Neprocjenjive je vrijednosti, a tako malo dobre volje svih nas je potrebno da pacijent nikada ne čeka krv, već krv pacijenta“, ocijenila je Dubak.

Ona je istakla da mladi i žene nisu dovoljno zastupljeni u strukuri davalaca krvi i apelovala da, kako je navela, treba da budu aktivniji u toj ulozi.

Direktorica Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore, Gordana Rašović, podsjetila je da je na današnji dan, prije 150 godina, rođen autrijski naučnik i ljekar Karl Landsteiner, koji je, kako je pojasnila, postavio osnove liječenja transfuzijom krvi i za svoj rad dobio Nobelovu nagradu.

„Na nama je danas da nađemo malo vremena, organizujemo se, okupimo, podijelimo svoje iskustvo sa mlađom generacijom, primjenimo stručno medicinsko znanje i pomognemo onima kojima je naša pomoć potrebna“, poručila je Rašović.

Ona je kazala da podaci pokazuju da je sve veći broj onih koji su spremni da dobrovoljno daju krv.

„Rezultati postignuti u prošloj godini od 2,9 odsto ukupnog davalaštva, sa sada već 48 odsto učešća dobrovoljnih nenamjernih davaoca krvi, u odnosu na 2,1 odsto i svega 17 odsto učešća dobrovoljnih davaoca krvi prije nekoliko godina, govore da idemo uzlaznom putanjom i da naš cilj nije nedostižan“, ocijenila je Rašović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve