Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Venecijanska komisija: Kulturna baština pripada državi

Venecijanska komisija u dokumentu na 25 strana ukazuje da Vladin dokument „donosi značajne pozitivne promjene postojećeg, zastarjelog zakonodavstva“ i da je usklađen sa međunarodnim okvirima.

Venecijanska komisija objavila je juče Mišljenje na Prijedlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom statusu vjerskih zajednica, naglašavajući da se radi o dokumentu koji obezbjeđuje novi pravni okvir „za ostvarivanje prava na slobodu vjeroispovijesti ili uvjerenja koje uzima u obzir postojeće i istorijske uslove u zemlji danas predstavlja neophodnost“.

U dokumentu na 25 strana ukazuje se da Vladin dokument „donosi značajne pozitivne promjene postojećeg, zastarjelog zakonodavstva“ i da je usklađen sa međunarodnim okvirima.

Ovo tijelo Savjeta Evrope pozdravilo je ,,istinske napore crnogorskih vlasti da zamijene Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica iz 1977, novim Zakonom o slobodi vjeroispovijesti“. Dva su osnovna razloga za takav stav Komisije.

Prvo, kako ističu, moderna država Crna Gora, nakon nezavisnosti 2006. i prema Ustavu usvojenom u oktobru 2007. godine, djeluje u uslovima koji se fundamentalno razlikuju od pravnih, političkih i socijalnih uslova u vrijeme SFRJ. Osim toga, ,,od usvajanja Zakona iz 1977. godine značajno su se razvili međunarodni standardi u oblasti slobode vjeroispovijesti ili uvjerenja“, što govori o neophodnosti donošenja novog zakonskog okvira.

REGISTRACIJA

Venecijanska komisija preporučila je crnogorskim vlastima da u Prijedlogu zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, pored ostalog, mora biti precizirano da „registracija vlasničkih prava države treba da se izvrši tek nakon donošenja pravosnažne (upravne ili sudske) odluke“. To znači da član 63 stav 2 „treba izmijeniti i navesti da će organ javne uprave nadležan za poslove katastra registrovati zahtjev države za upis vlasničkih prava“.

U Venecijanskoj komisiji takođe naglašavaju da „nacrt zakona mora jasno navesti da promjena vlasništva nad vjerskom imovinom neće automatski uticati na ranije postojeće pravo korišćenja te imovine“, te da država u svakom slučaju ima pravo da nametne stroge uslove korišćenja imovine, kako bi zaštitila svoje kulturno blago, kao i da dodjeljivanje svih predmeta specijalizovanom sudu bi moglo povećati efikasnost i konzistentnost. Ističu i da zakon „treba da obezbijedi ključne standarde dokazivanja koji će se primjenjivati u upravnim i sudskim postupcima kako bi se dokazala imovinska prava“.

VLADA

Iz crnogorske Vlade juče je, nakon što je na sajtu Venecijanske komisije objavljeno mišljenje, saopšteno da ga smatraju veoma pozitivnim, jer je sa najviše evropske stručne adrese nedvosmisleno potvrđeno pravo Crne Gore da zaštiti imovinu i kulturno blago koje pripada svim građanima i da obezbijedi da zakoni Crne Gore jednako važe za sve, na čitavoj teritoriji naše države.

– Nijesu tačni navodi Mitropolije crnogorsko-primorske da je Vlada planirala „jednostrano preknjižavanje crkava“ i da je Venecijanska komisija svojim mišljenjem navodno osujetila tu namjeru Vlade, jer odredbe Prijedloga zakona o državnoj imovini nije podržala „na način na koji je željela, predlagala i očekivala Vlada“ – saopštili su oni. Kategorični su da je istina, drugačija, suprotna tvrdnji Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

– Venecijanska komisija je u svoje finalno mišljenje uvrstila upravo obrazloženje zakonske procedure za utvrđivanje imovinskih prava koje je članovima Venecijanske komisije zvanično dostavila Vlada Crne Gore nekoliko dana prije održavanja plenarne sjednice. Da je upravo formulacija iz obrazloženja Vlade prihvaćena i integralno uvrštena u mišljenje Venecijanske komisije mogu da potvrde svi članovi Venecijanske komisije kojima je Vladino obrazloženje dostavljeno – istakli su u saopštenju.

Vlada, kako dodaju, ima puno razloga da bude zadovoljna ovom preporukom Venecijanske komisije, jer je formulaciju preporuke sama predložila, a članovi ovog tijela Savjeta Evrope je gotovo jednoglasno prihvatili.

– Zbog toga, želimo još jednom da razuvjerimo predstavnike MCP i sve one koje je agresivna kampanja protiv Prijedloga zakona o slobodi vjeroispovijesti navela na pogrešan zaključak – nema i ne može biti govora o bilo kakvoj namjeri Vlade da jednostrano preknjižava ili oduzima crkve – ako postoji bilo kakav imovinski spor u pogledu vjerskih objekata, on će biti rješavan primjenom važećih zakona, kao i u slučaju svih drugih imovinskih sporova – naveli su u saopštenju.

Vlada je, kako kažu, spremna da uvaži preporuke iz mišljenja Venecijanske komisija i ,,ne smeta joj ni najmanje ako ga i Mitropolija crnogorsko-primorska sada doživljava kao poželjno i prihvatljivo“. – Naprotiv, veoma je dobro da upravo stručno mišljenje tijela koje je najviši evropski autoritet za pitanja demokratije i ljudskih prava bude tačka približavanja stavova o ovom važnom društvenom pitanju. Vjerujemo da objava ovog važnog dokumenta treba da označi prekid javne kampanje koja se vodi protiv Prijedloga zakona i povratak na argumentovani stručni dijalog u cilju donošenja dobrog i pravednog zakona u korist svih građana Crne Gore – zaključili su u saopštenju.

PREPORUKE

Evropska komisija za demokratiju kroz pravo, odnosno Venecijanska komisija, u zaključcima mišljenja sa plenarne sjednice održane u Veneciji 21. i 22. juna, pored ostalog navodi da „što se tiče važnog pitanja imovine vjerskih zajednica, Venecijanska komisija razumije zabrinutost crnogorskih vlasti u pogledu uvođenja pravne sigurnosti i rješavanja pitanja moguće nezakonite/zloupotrebom izvršene registracije na ime vjerskih zajednica iz 1990- ih godina niza vjerskih objekata koji mogu biti dio kulturne baštine Crne Gore“.

– Tim prije zato što država – prema Članu 78 Ustava – ima dužnost da štiti prirodnu i kulturnu baštinu zemlje – istakli su oni, uz opasku da „nije zadatak Venecijanske komisije da ocjenjuje istorijske činjenice i sukcesivne pravne režime kako bi odlučila o pravnoj valjanosti registracije iz devedesetih godina prošlog vijeka na ime vjerskih zajednica“.

Posebno su naglasili „da primjena i tumačenje relevantnog zakonodavstva, kao i upravni i sudski postupci koji će se koristiti za ispitivanje i utvrđivanje imovinskih prava, treba da budu u skladu sa uslovima iz člana 1 Prvog protokola uz Konvenciju i člana 6 Evropske konvencije kako ih tumači Evropski sud za ljudska prava u svojoj sudskoj praksi“.

KONSULTACIJE

Preporuka vlastima je i da „sprovedu inkluzivne i efikasne konsultacije sa javnošću, uključujući i predstavnike vjerskih zajednica, što je važan uslov da se postigne što je moguće šira saglasnost o pitanjima koja su predmet Nacrta zakona“, kao i da se konsultuje institucija zaštitnika ljudskih prava i sloboda. Istakli su i da, iako bi „vjerske zajednice trebalo da imaju mogućnost da osnivaju i osnovne škole sve dok su takve škole adekvatno propisane“, možda postoje uvjerljivi argumenti zbog kojih vlasti za sada ne treba da dozvole osnivanje vjerskih osnovnih škola.

Ukazuju i da „Nacrt zakona treba da sadrži dovoljno detalja i objašnjenja da bi se zadovoljili kriterijumi predvidljivosti i dostupnosti, kako je navedeno u konkretnoj sudskoj praksi Evropskog suda za ljudska prava vezano za član 1 Prvog protokola uz Konvenciju“.

– Posebna procedura u članovima 62 i 63 Nacrta zakona treba da obezbijedi zaštitu ekvivalentnu onoj u redovnom postupku, i u pogledu materijalnih pravila, i u pogledu procesnih zaštitnih mjera i garancija, kako bi se ispoštovale odredbe člana 1 Protokola 1 i člana 6 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i fundamentalnih sloboda. Kategorični su i da se „treba jasno pozvati na relevantne odredbe Zakonika o upravnom postupku i Zakonika o parničnom postupku koje sadrže standarde dokazivanja koji će se primjenjivati prilikom implementacije odredbi Nacrta zakona“.

– U nacrtu člana 63 treba eksplicitno navesti pravo date vjerske zajednice da bude obaviještena i da učestvuje u upravnom postupku pred organom javne uprave nadležnim za poslove katastra, čim javni organ podnese zahtjev za promjenu vlasništva nad vjerskom imovinom u katastru nepokretnosti u korist države – preporuka je Venecijanske komisije. U obrazloženju mišljenja oni podsjećaju na informacije o istorijskim okolnostima vezanim za nestanak države Crne Gore 1918. godine, samim tim i nestanak autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve 1920. godine ukazom regenta Aleksandra Karađorđevića, uz opasku da se poglavar Srpske crkve u našoj zemlji Amfilohije Radović nije saglasio sa izvjestiocima Vlade. Ističe se i da „Srpska pravoslavna crkva negira da je Crnogorska crkva iz 1993. godine zakoniti nasljednik autokefalne Crnogorske crkve i tvrdi da je autokefalna crkva učestvovala u stvaranju Srpske pravoslavne crkve i spojila se sa njom“.

REGISTRACIJA

Ukazuje se i na činjenicu da, iako Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori nije registrovana ni kao nevladina organizacija niti kao vjerska zajednica i nema formalni pravni subjektivitet, Ministarstvo unutrašnjih poslova, u kontekstu izdavanja privremenih boravišnih dozvola strancima za obavljanje vjerske službe u Crnoj Gori, izdalo je SPC 22. avgusta 2016. godine mišljenje u kojem se navodi da s obzirom na to da su „Mitropolija crnogorsko-primorska i druge pravoslavne eparhije Srpske pravoslavne crkve već postojale u vrijeme kada je Zakon iz 1977. stupio na snagu, ona nije bila obavezna da obavijesti vlasti u Crnoj Gori, u skladu sa članom 2 tog zakona, o osnivanju vjerske zajednice“. Citiraju mišljenje MUP-a kojim je precizirano da „drugim riječima, Zakon koji je trenutno na snazi, kao i prethodni Zakon o pravnom položaju vjerskih zajednica usvojen 1953. godine u Federativnoj Narodnoj Republici Jugoslaviji samo potvrđuju pravni subjektivitet Mitropolije i drugih pravoslavnih eparhija u Crnoj Gori“. U mišljenju je precizirano i da „vjerske zajednice ili zajednice uvjerenja ne bi trebalo da budu obavezne da traže status pravnog lica ako to ne žele i da to važi i za vjerske zajednice čiji je centar izvan teritorije dotične zemlje“

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve