Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

KCCG: Dva pacijenta životno ugrožena

"Imamo potpunu kontrolu nad epidemijom", poručili su iz KCCG

Predstavnici Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) saopštili su da je u toj ustanovi na liječenju 20 oboljelih od korona virusa, 14 na Infektivnoj klinici, a šest na odjeljenju intenzivne njege. Dva pacijenta su na respiratoru i životno su ugrožena. U njihovo liječenje, kako je kazao direktor KCCG Jevto Eraković, uključeni su svi ljekari ove ustanove.

“Imamo potpunu kontrolu nad epidemijom”, poručio je Eraković.

Šef Kriznog medicinskog štaba, Ranko Lazović, kazao je da je u Baru hospitalizovano 11 osoba i da njihovo stanje ne zahtijeva priključenje na respirator.

U Nikšiću su dva pacijenta hospitalizovana, od kojih je jedan nestabilno, ali njegovo stanje još nije za priključenje na respirator.

Lazović je pojasnio da je moguće da stanje pacijenta koji je danas stabilan, sjutra može da se promijeni.

“Iz grupe srednje teških bolesnika, nerijetko se desi da bude kandidata za respirator. To obično biva sedmog-osmog dana. To obično budu stariji bolesnici, sa već hroničnim bolestima”, kazao je Lazović.

Eraković je, odgovarajući na pitanje novinara, kazao da je KCCG, zbog aktuelne situacije sa virusom, napravio reorganizaciju.

“Bilo koji pacijent koji zahtijeva hitnu intervenciju, vrata KCCG su mu širom otvorena”, kazao je on i dodao da naš zdravstveni sistem funkcioniše na jednoj zdravoj osnovi.

Lazović je kazao da u svakom gradu postoje fiksni telefoni domova zdravlja, na koje svi mogu dobiti potrebne informacije, a u slučaju da ne rukuju novim tehnologijama naručivanja terapije i e-zakazivanja.

Eraković je naveo da u Crnoj Gori ima veliki broj mlađih pacijenata, oboljelih od aktuelnog virusa.

“Iskustva iz Evrope govore da su i mlađi ljudi pogođeni, sa teškim kliničkim slikama. Tako da je potreban dodatan oprez svih”, kazao je on.

Naglasio je i da će sa zadovoljstvom rezentovati prvi slučaj oporavljenog od virusa, čim to testovi pokažu.

Na pitanje o novim kontigentima zaštitne opreme, Eraković je kazao da se to očekuje uskoro.

“Logično je da prvo bude snabdjeven zdravstveni sistem Crne Gore. Prvi kontigent usmjeren je prema svakoj zdravstvenoj jedinici, policiji, vojsci i drugim grupama najrizičnijim u ovoj situaciji. Išćekujemo da vidimo kako će da reaguju naše veledrogerije. Ukoliko procijenimo da veledrogerije ne mogu da ispune taj zadatak, razmotrićemo opciju da Montefarm raspodijeli tu opremu u domove zdravlja.”

Eraković je dodao da su sve preuzete mjere u skladu sa svjetskim preporukama.

“Po tom pitanju možemo biti potpuno mirni. U našem zdravstvenom sistemu en fali ništa od opreme, samo adekvatno rukovanje opremom, dovešće do zaštite radnik”, kazao je i ponovio da su privatni kontakti doveli do zaraze medicinskih radnika.

“Oni su u izolaciji, i tek nakon 14 dana znaćemo njihovu pravu medicinsku sliku. Svakako da se nijesu zarazili u ustanovama sistema.”

Deset zdravstvenih radnika trenutno je oboljelo od korona virusa u Crnoj Gori, od čega su šest ljekara, a četiri medicinske sestre.

Eraković je kazao da u KCCG trenutno nema djece koja se liječe od aktuelnog virusa. Što se tiče mjera i odluka NKT, Eraković je kazao da će posmatrati epidemiološku situaciju, regionalnu distribuciju, i ubuduće donositi odluke.

“Struka procjenjuje na pravi način, i to se pokazalo”, naglasio je Eraković.

Pojasnio je da mnoge mjere izazivaju diskomfort kod većine, ali da se njih moramo pridržavati.

“Ukoliko posmatramo šta nam je sve uskraćeno, možemo nabraati koliko hoćemo. Ali to je sve beznačajno u poređenju sa onim što dobijamo, a to je zdravlje nacije”, rekao je Eraković.

Neadekvatno distribuiranje hrane može napraviti veću štetu nego korist, naglasio je direktor KCCG.

“Samo oni koji su edukovani, mogu da dostavljaju hranu. Sve ostalo predstavlja neodgovornost prema građanima”, naveo je Eraković.

Lazović je kazao se svi porođaji trenutno obavljaju u privatnoj bolnici “Kodra” u Podgorici. One se, kako je pojasnio, specijalnim vozilom, uz pratnju polciije transportuju, do ustanove.

Prema posljednjim informacijama, u Crnoj Gori je od virusa korona oboljelo 140 osoba. Na jutrošnjem presjeku povrđeno je novih 17 slučajeva.

Pod epidemiološkim nadzorom je preko 6.000 ljudi.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve